Národní muzeum··5 min

Zažijte výstavu Tutanchamon RealExperience v Národním muzeu

Národní muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze (zkratka NM, od roku 1848 České muzeum, v letech 1854–1919 Museum Království českého) je nejvýznamnější česká muzejní instituce. Bylo založeno v roce 1818 jako Vlastenské muzeum za vlády Františka I. ze soukromých sbírek tehdejší české šlechty. Poslední významná rekonstrukce byla dokončena v říjnu 2018, na sté výročí vzniku Československa.

Tisková zpráva

Národní muzeum ve spolupráci s italskými partnery Civita Mostre e Musei a společností Laboratoriorosso otevírá unikátní výstavu kombinující moderní multimediální technologie s originálními předměty s názvem Tutanchamon RealExperience. V Historické budově Národního muzea se tak návštěvníci mohou od 21. srpna 2019 podrobně seznámit s životem a dobou faraona Tutanchamona prostřednictvím nevšedního zážitku.

Návštěvníkům se naskytne jedinečná příležitost poznat příběh jednoho z nejznámějších egyptských faraonů prostřednictvím výstavy, která kombinuje originální artefakty s nejnovějšími multimediálními technologiemi. Prožitková část výstavy je postavena na velice komplexním multimediálním systému vyvinutém s použitím těch nejnovějších technologií, který umožní příchozím sledovat posmrtný život faraona a jeho poddaných. Vědecká přesnost této fascinující podívané je zajištěna renomovanými, světově proslulými egyptology, kteří se na projektu podíleli. Odbornými garanty výstavy jsou Prof. Dr. Miroslav Bárta, ředitel Českého egyptologického ústavu FF UK a PhDr. Pavel Onderka z Národního muzea.

Prostřednictvím neobyčejných obrazů si návštěvník projde charakteristické rysy egyptské civilizace od Théb až po Údolí králů. Temná, matně osvětlená chodba pak vede do míst, kde na příchozí čeká zážitek cesty faraona věčností. Ta bude velkolepým završením celé výstavy, kde návštěvník zapojí své smysly díky animacím vytvořených s pomocí obrazů nejdůležitějších hrobek panovníků.

Ve výstavě Tutanchamon RealExperience uvidíte také výběr originálních předmětů, jejichž prostřednictvím se seznámíte s tím, jaké představy měli staří Egypťané o posmrtném životě. Většina těchto vzácných artefaktů, které nejsou veřejnosti běžně přístupné, pochází ze sbírek Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Kromě toho bude k vidění například i jedinečná socha mladého faraona zapůjčená z Musea August Kestner v Hannoveru Nadací Fritze Behrense.

„Národní muzeum se pro své návštěvníky snaží připravovat výstavy, které jsou nejen na vysoké odborné úrovni, ale zároveň jsou i zajímavé a atraktivní. Na výstavě Tutanchamon její návštěvník spatří nejen celou řadu originálních předmětů, ale také bude doslova vtažen do doby faraona Tutanchamona za pomoci nejmodernějších multimediálních technologií. Jsem přesvědčen, že právě výstavy, které kombinují prezentaci unikátních artefaktů s využíváním moderních technologií, jsou budoucností muzeí a cestou jak oslovit co nejvíce návštěvníků,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Významným podkladem pro multimediální část výstavy jsou fotografie světoznámého fotografa Sandra Vanniniho, který patří k nejuznávanějším fotografům egyptských památek, spolupracujícím s osobnostmi jako je Zahi Hawass. Vannini je rovněž spoluautorem multimediální expozice. „Je nám velkou ctí, že tak výjimečný a inovativní výstavní projekt, který vznikl na základě mezinárodní spolupráce, zahájí svou cestu po Evropě právě v Národním muzeu v Praze,“ dodává prezident společnosti Civita Mostre e Musei Alberto Rossetti.

K dispozici návštěvníkům bude hlasový průvodce v několika jazycích, a to jak pro audiovizuální místnosti, tak i pro archeologickou sekci s exponáty.

Výstava bude zakončena částí věnovanou profesoru Jaroslavu Černému (1898–1970), jedné z klíčových postav české egyptologie a významnému odborníkovi na epigrafii, který většinu svého života zasvětil studiu starověké vesnice královských řemeslníků Dér el-Medína. Tato sekce svým návštěvníkům představí jedinečné sbírkové předměty a archiválie související s jeho soukromým i vědeckým životem. K vidění budou předměty ze sbírek, které Národní muzeum díky Jaroslavu Černému a jeho rodině získalo mezi lety 1937 až 2019. Vystavena bude pravděpodobně nejstarší známá kopie slavného staroegyptského textu Naučení krále Amenemheta I. nebo ostrakon (keramický střep) z 13. století př. n. l. s dopisem zachycujícím manželský svár mezi královským řemeslníkem Merymaatem, jeho manželkou a jeho tchýní.

Výstava Tutanchamon RealExperience je součástí oslav egyptologického výročí a není tak jediným výstavním projektem, který připomíná 100 let české egyptologie. Český egyptologický ústav FF UK uspořádal výstavu ve spolupráci s Univerzitou Karlovou ve výstavních prostorách Karolina s názvem Mezi Prahou a Káhirou. Národní muzeum v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur zase otevřelo v červenci letošního roku výstavu nazvanou Na březích Nilu. Za symbolický vrchol těchto oslav lze pak považovat plánovanou výstavu v Národním muzeu Sluneční králové, která se návštěvníkům otevře v příštím roce.

Výstava Tutanchamon RealExperience bude v Historické budově Národního muzea k vidění od 21. srpna 2019 do 31. ledna 2020. Více informací o otevírací době a vstupném naleznete na stránkách www.nm.cz.

Zdroj: www.nm.cz

Další články

Další články od Národní muzeum

Národní muzeum se připojí k Mezinárodnímu dni archeologie

Národní muzeum se připojí k Mezinárodnímu dni archeologie

Národní muzeum se v sobotu 9. listopadu připojí k Mezinárodnímu dni archeologie. V Historické budově bude pro návštěvníky muzea připraven tematický program včetně rukodělných dílen a komentovaných prohlídek. Součástí akce bude i program v českém znakovém jazyce nebo se simultánním přepisem.
| Národní muzeum
Národní muzeum vzdává hold Bedřichu Smetanovi: Výstava Má vlast oslavuje jeho dílo, život a význam v rámci české hudby

Národní muzeum vzdává hold Bedřichu Smetanovi: Výstava Má vlast oslavuje jeho dílo, život a význam v rámci české hudby

Národní muzeum zakončí letošní výstavní rok projektem Má vlast. Ten v rámci Roku české hudby a 200. výročí skladatelova narození připomene osobnost Bedřicha Smetany a jednu z jeho nejvýznamnějších skladeb. Prostřednictvím autentických poznámek, korespondence, a především partitur představí jednotlivé symfonické básně tak, jak je pojímal sám autor, historický kontext, ve kterém vznikaly, a ohlasy, jaké je provázely v pozdějších významných historických momentech našich dějin. Výstava je symbolicky otevírána 5. listopadu 2024 v den 142. výročí prvního souborného provedení Mé vlasti.
| Národní muzeum
Día de Muertos v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí

Día de Muertos v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí

Oblíbený mexický festival Día de Muertos (Den mrtvých) se po roce vrací do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur Národního muzea. V sobotu 2. a v neděli 3. listopadu zaplní nádvoří Náprstkova muzea oslavy jednoho z nejdůležitějších svátků, které jsou zapsány na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
| Národní muzeum
Národní muzeum zrestauruje historickou pamětní desku Joachima Barranda na Barrandovských skalách

Národní muzeum zrestauruje historickou pamětní desku Joachima Barranda na Barrandovských skalách

Národní muzeum zahájilo restaurování historické litinové pamětní desky s nápisem BARRANDE na Barrandovských skalách. Ta je v současnosti již ve špatném stavu a cílem restaurátorských prací je obnovit a zachovat tuto památku na významného vědce pro budoucí generace. Z tohoto důvodu byla deska dne 25. listopadu 2024 ze skal sejmuta. Symbolický pomník výjimečnému badateli na poli paleontologie v Českých zemích zdobí Barrandovské skály na levém břehu Vltavy už od roku 1884.
| Národní muzeum
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100 let

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100 let

Národní muzeum otevírá dnes, 16. října v Nové budově výstavu s názvem Olympijské příběhy. Ta mapuje úspěchy českých sportovců od jejich účasti na olympijských hrách v Londýně v roce 1908 až po letošní olympiádu v Paříži. Návštěvníci se mohou těšit na mnohdy nikdy nevystavené předměty ze sportovních sbírek Národního muzea či unikátní zápůjčky. Výstavu připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Českým olympijským výborem.
| Národní muzeum
Nejkrásnější české knihy roku 2023 budou vystaveny v Národním muzeu

Nejkrásnější české knihy roku 2023 budou vystaveny v Národním muzeu

Syrově uhrančiví Muklové a šlajsny, ilustrovaná historie ragby, Štěpánka Haničincová a Čertík Bertík ve mnohakilové knize o loutkovém filmu, vysoká kniha o lese a miniaturní Jack London, rozverný houbový věstník nebo fotografická autorská kniha z freetechno scény – to je pouze pár příkladů knižních děl, které lze vidět na výstavě nejkrásnějších knih loňského roku.
| Národní muzeum
Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu

Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu

Na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur si mohou návštěvníci nově prohlédnout výstavu s názvem Etiopie objektivem diplomata. Výběr fotografií, jejichž autorem je Miroslav Kosek, představuje přírodní krásy a geografickou rozmanitost Etiopie i každodenní život jejích obyvatel.
| Národní muzeum
Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!

Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!

Národní muzeum připravuje na příští rok dvě velké výstavy světového významu. Ve spolupráci se zahraničními muzejními institucemi v Mongolsku a na Taiwanu představí v březnu příštího roku návštěvníkům výstavu Čingischán, kterou v září vystřídá výstava 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea. V Praze tak budou po celý rok vystaveny naprosto jedinečné předměty světového kulturního dědictví.
| Národní muzeum
Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu

Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu

Národní muzeum miluje děti. Společně s Českou televizí připravilo na sobotu 8. června den pro rodiny s dětmi plný her, zábavy, tvoření a objevování. Známé pohádkové postavy z vysílání stanice Déčko, jako je ptáček Duháček, Jů a Hele, králíci z klobouku, Večerníček a další provedou dětské návštěvníky tvořivými dílnami, expozicemi Historické budovy a Dětským muzeem. Vstup pro děti a jejich doprovod je na akci v rámci muzejní hry zdarma.
| Národní muzeum
Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově, který byl od roku 2000 součástí Národního muzea, přechází od 1. června 2024 do rukou Ministerstva obrany. Jeho převzetí a spojení s komplexem budov Vojenského historického ústavu Praha tak umožní jeho užívání jako původně zamýšleného symbolu demokratického státu a památníku těch, kteří za něj položili své životy. Až do konce srpna letošního roku zůstanou pro veřejnost v památníku otevřeny expozice a výstavy Národního muzea.
| Národní muzeum