Záchranná stanice pro volně žijící živočichy má za sebou rekordní rok. V dočasném působišti ošetřila 5 740 zvířat

|

Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy již popáté v řadě ošetřila více než 5 000 zvířat ročně. Přestože kvůli výstavbě nového sídla v Jinonicích už rok působí v dočasném areálu Zahradnictví Ďáblice, provoz stanice funguje bez výjimky nepřetržitě. Ve většině případů loni poskytovala péči zraněným zvířatům, zejména ptákům po střetu s překážkou. V necelé třetině případů pomoc stanice potřebovala nesamostatná mláďata.

V roce 2023 ošetřila pražská záchranná stanice celkem 5 740 živočichů 137 různých druhů. V porovnání s rokem 2022 je to o 565 pacientů více.

„Záchranná stanice pro volně žijící živočichy hraje důležitou a nezastupitelnou roli v chodu hlavního města. Velký počet pacientů samozřejmě vnímám jako připomínku, že je třeba při správě a budování města myslet na jeho obyvatele z řad zvířecí říše. Vnímám ho ale také jako důkaz, že systém záchrany funguje a v mnoha případech se pomoc zraněným a potřebným zvířatům dostane. Z charakteru jejich zranění se dozvídáme, kde je třeba v prevenci přidat,” říká náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková. Do její gesce spadá příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy, která záchrannou stanici provozuje.

„Záchranná stanice je plná silných zvířecích příběhů, a to, přestože musí už rok působit v dočasném areálu, záchranáři fungují nepřetržitě a za to jim patří velký dík,” uvádí náměstek pro oblast animal welfare Jiří Pospíšil a dodává: „Osobně se domnívám, že bychom se měli začít zaobírat tím, aby se například v pražských stavebních předpisech mnohem více dbalo na cílenou ochranu ptactva před nárazy do prosklených částí budov, ale i na zvýšenou ochranu jiných druhů volně žijících zvířat. Loni se totiž do záchranné stanice dostalo opravdu velké množství ptáků a nejčastějším důvodem jejich zranění byl právě náraz do prosklené plochy.”

V 41 procentech případů stanice loni ošetřovala živočichy, kteří utrpěli zranění. Obvykle při střetech s dopravními prostředky, při pokousání jiným zvířetem nebo při nárazech do překážek, jako jsou trolejová vedení a skleněné plochy. Důsledky nárazu do prosklených či protihlukových bariér jsou nejčastějším důvodem příjmů zraněných ptáků. Loni to bylo celkem 692 takových případů. Mezi nimi například králíček obecný nalezený s otřesem mozku nedaleko Václavského náměstí.

Záchranná stanice upozorňuje také na možné důsledky neodborné první pomoci nálezce. Příkladem je mladá labuť, která absolvovala 4 operace a dvouměsíční léčení ve stanici po neodborně vytaženém rybářském háčku z krku.

V dalších 30 procentech případů se stanice starala o mláďata, která byla nalezena mimo hnízdo nebo bez péče rodičů, poprvé v historii loni také o dvě vydří mláďata. Obecně většinu přijatých pacientů tvoří mláďata a nezkušená mladá zvířata. Všechna čísla, statistiky i zajímavé případy stanice shrnula na svých stránkách.

Plnohodnotnou a profesionální péči záchranná stanice poskytuje i poté, co se z důvodu stavby svého sídla v Jinonicích loni v lednu dočasně přestěhovala do areálu Zahradnictví Ďáblice. „Loňský rok byl z mnoha pohledů pro záchrannou stanici velmi náročný. S velkým osobním nasazením všech pracovníků se podařilo nápor živočichů i v dočasných podmínkách zvládnout. Těší nás, že stavba nového zázemí zdárně pokračuje,“ uvádí ředitel Lesů hl. m. Prahy Ondřej Palička.

Do zmodernizovaného sídla v Jinonicích, které bude odpovídat evropským standardům a umožňovat ještě lepší péči, se stanice vrátí do konce roku. Telefonní číslo pohotovostní nonstop linky, která je nejrychlejším způsobem spojení mezi nálezcem zvířete a stanicí, zůstává stejné – 773 772 771.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Na náměstí Jiřího z Poděbrad se zahajují stavební práce. Přibudou nové stromy nebo nádrž na zachycení dešťové vody

Náměstí Jiřího z Poděbrad je částečně oplocené, začaly zde první přípravné práce. V rámci jeho revitalizace bude upraven prostor před kostelem, zkvalitnění doznají pěší cesty i zeleň. Nové aleje stromů oddělí park od rušných komunikací. Práce potrvají 33 měsíců a zachovány zůstanou jak kulturní akce, tak i tradiční farmářské trhy, které se budou přesouvat na náměstí podle stavebních etap.

Praha

Vyhledávání spojení nové generace je v aplikaci PID Lítačka přizpůsobené každému cestujícímu na míru

Pražská městská společnost Operátor ICT (OICT) spustila revoluční vyhledávač nové generace v mobilní aplikaci PID Lítačka, která slouží pro kompletní odbavení a cestování po Praze a Středočeském kraji. Vyhledávač najde nejvýhodnější a nejrychlejší spojení kombinací městské a veřejné hromadné dopravy, vlaků, taxi, chůze, sdílených i vlastních aut a kol. Unikátní vyhledávač trasy přispěje k plynulejší dopravě a napomůže snížit environmentální zátěž osobní dopravy. PID Lítačka se tak stává jedinou mobilní aplikací, která cestujícím v české metropoli a Středočeském kraji naplánuje cestu od A do Z, včetně nákupu jednotlivých jízdenek, dlouhodobých kupónů či platby za parkování, a to vše přizpůsobené na míru každému cestujícímu.

Praha

Praha se za současných podmínek nemůže dále ucházet o objekt České pošty v Jindřišské ulici

Hlavní město se podrobně seznámilo s podmínkami výběrového řízení České pošty, s.p. na prodej nemovitostí v lokalitách Jindřišská a Moravská v Praze. Z výsledků šetření však vyplývá, že budova v Jindřišské ulici v tuto chvíli nemůže uspokojit potřeby Magistrátu hl. m. Prahy. Důvodem je především nedostatek prostoru pro úřad při zachování pobočky České pošty v objektu, ale také nevyhovující dispoziční řešení nebo skutečnost, že nejsou splněny veškeré požadavky na objektovou bezpečnost.