Významný dřevorytec má svou známku

|

Marina Richterová je autorkou výtvarného návrhu nové příležitostné písmenové poštovní známky z edice Tradice české známkové tvorby: Zdeněk Mézl, kterou Česká pošta uvede do prodeje 20. ledna. Námětem „B“ známky je portrét tohoto výjimečného českého grafika.

Zdeněk Mézl se narodil 31. října 1934 a zemřel 23. května 2016 v Praze. Tento český grafik a ilustrátor používal osobitý styl dřevorytu, podle něhož jsou jeho díla rozpoznatelná. Studoval Vyšší školu uměleckého průmyslu v Praze a následně pražskou akademii výtvarných umění, jejíž studium přerušil studijním pobytem na sofijské Akademii v Bulharsku. Technika dřevorytu jej provázela celý život, ve svých grafických listech a ilustracích uplatňoval smysl pro jasnou a přehlednou siluetu vyplněnou řadou jemných detailů.

Portrét na známce je doplněn personou z Mézlových ilustrací k Řeckým mýtům, která mu vkládá na hlavu vavřínový věnec. Známka vychází ve známkovém sešitku s osmi známkami a dvakrát dvěma kupony, jejichž motivy jsou vojáci a Rusalka z autorských ex libris, námětem přebalu sešitku pak koláž z fragmentů dvou větších grafik.

Nominále známky je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní – standard do 50 g v ekonomickém režimu dodání dle ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění – ke dni vydání 27 korun. Společně se známkou vychází i obálka prvního dne vydání (FDC), jejímž motivem je část větší Mézlovy grafiky – dřevorytu ke hře Williama Shakespeara Jak se vám líbí. Celou emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., metodou ofsetu v nákladu 400 000 kusů známek a 8 000 známkových sešitků (celkem si mohou zájemci zakoupit 464 000 známek). FDC vychází v nákladu 2 300 kusů.

PODCAST:

17. 1. 2024 - Matyáš Vitík, tiskový mluvčí České pošty (m4a, 189kB)

Zdroj: www.ceskaposta.cz

Česká pošta

Známka ke 150. výročí narození hudebního lyrika

Příležitostná poštovní známka Josef Suk, kterou Česká pošta uvede do prodeje 20. ledna, rozšiřuje edici Osobnosti a jejím námětem je portrét skladatele, houslisty a pedagoga Josefa Suka staršího doplněný částí notového zápisu. Grafický návrh známky podepsal Zdeněk Netopil a její nominální hodnota je 31 korun. Od narození Josefa Suka staršího uplynulo 150 let.

Česká pošta

Výběrové řízení na generálního ředitele České pošty vyhrál Miroslav Štěpán

Do výběrového řízení na generálního ředitele České pošty se přihlásili čtyři kandidáti. Ministr vnitra Vít Rakušan na základě doporučení výběrové komise vybral nejúspěšnějšího kandidáta. Tím je Miroslav Štěpán, který byl v posledním roce pověřený vedením České pošty. Nominaci předloží ministr vnitra ještě vládnímu Výboru pro personální nominace.

Česká pošta

Známky k mistrovství světa v zimním dvojboji

Česká pošta uvede 20. ledna do prodeje dvě nové příležitostné písmenové poštovní známky MS v biatlonu 2024 Nové Město na Moravě, pod jejichž výtvarným návrhem je podepsán Filip Heyduk. Nominále obou známek je zastoupeno písmenem „E“, které odpovídá ceně za obyčejnou zásilku do zahraničí do 50 g – evropské země dle Ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění – k datu vydání 44 Kč.