Vítr poškodil na Boubíně stovky stromů, většinou smrků Musí zůstat v porostech

|

Stovky souší i zdravých stromů, tedy asi 500 metrů krychlových, vyvrátil nebo zlomil koncem loňského roku silný vítr u Knížecí a Lukenské cesty na Boubíně. Poškozený je i dřevěný plot kolem pralesa. Dříví musí zůstat v porostech.

Obě cesty, na něž nesmí od dubna 2022 vstupovat veřejnost kvůli ohrožení soušemi, už lesníci po prosincové smršti uvolnili. Poškozené dříví ale musí, podle rozhodnutí Správy chráněné krajinné oblasti Šumava, nechat v porostech. „Jde o souše, ale taky mnoho zdravých smrků, které se na jaře stanou atraktivní pro kůrovce. Vzhledem k tomu, že v národní přírodní rezervaci téměř nesmíme proti škůdcům zasahovat, obávám se kůrovcové gradace,“ uvádí Miloš Juha, ředitel tamějšího lesního závodu Lesů ČR.

Kalamita na Boubíně vrcholila v roce 2019. Díky nákladným, ale šetrným zásahům, jako je třeba loupání kůry ze stojících stromů, a velkému personálnímu nasazení lesníků se podařilo snížit objem napadených stromů na minimum.

Podle Juhy poškodil prosincový vítr jen některé části Boubína, zejména tu centrální, do které má veřejnost vstup zakázán. Ostatní cesty jsou bezpečné. K jezírku se návštěvníci dostanou po náhradní trase s povalovými chodníky a mostkem, kterou tam Lesy ČR loni vybudovaly za půl milionu korun. Vede po stávající značené zelené z parkoviště Na Kaplici pod Boubínem kolem Stromu duší a informačního střediska na Idině pile. Po stejné cestě se turisté vrátí zpět.

KONTAKT: Eva Jouklová – tisková mluvčí Lesů ČR; +420 725257900; [email protected]

Zdroj: lesycr.cz

Lesy ČR

Desátou etapu průzkumu Bořího lesa zahájí pyrotechnici koncem ledna

Desátá etapa pyrotechnického průzkumu 39,45 hektarů Bořího lesa u Valtic v Jihomoravském kraji, kontaminovaného koncem druhé světové války municí, začne v lednu a skončí nejpozději v únoru příštího roku. Práce provede společnost Zámecký lihovar Domoradice, která uspěla s nejlepší nabídkou.