V pražském kině Atlas začíná festival filmů Nezlomní a obětovaní

|

Již dnes začíná v pražském kině Atlas čtvrtý ročník filmů o 20. století s názvem Nezlomní a obětovaní. Letošní rok má za téma protikomunistický odboj a odpor. Představí několik předpremiér a rozdá ceny za uchovávání historické paměti. Festival, který pořádá Muzeum paměti XX. století, potrvá do 3. listopadu.

Téma čtvrtého ročníku bylo zvoleno v návaznosti na sedmdesáté výročí anabáze skupiny bratří Mašínů přes železnou oponu a této události bude věnováno kromě starších dokumentů i několik zcela nových snímků.

„Je opravdu zvláštní, jak dosud posuzujeme protinacistický a protikomunistický odboj zcela odlišnými měřítky. Dnešní Rusko staví svoji identitu a rétoriku na tom, že jeho předchůdce Sovětský svaz osvobodil Evropu od nacismu. A nedodává, že následně zotročil celou její východní půlku. Jsem rád, že tuto kapitolu i statečný odpor proti sovětskému útlaku festival připomíná,“ řekl náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil.

„V době, kdy zděšeně sledujeme barbarský útoku na Izrael a jeho obyvatele a následně eskalaci nové vlny antisemitismu v Evropě, považuji za naléhavé připomínat právě tato témata. Žádný jiný národ nebyl v dějinách tak vytrvale terčem násilí a pokusů o úplné vymazání, jako právě židé. Je třeba proti tomu bojovat všemi prostředky, vzděláváním počínaje,“ dodala Hana Kordová Marvanová, zastupitelka hl. m. Prahy a předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století, které festival pořádá

Na programu je rovněž řada dokumentů renomovaných českých režisérů včetně Olgy Sommerové, Pavla Křemena, Heleny Třeštíkové či Kristiny Vlachové. Předpremiéru zde bude mít také čerstvě dokončený dokumentární esej Jana Gogoly a Matěje Hrudičky o uherskohradišťské věznici Vězení dějin. Film „Pochoduj nebo zemři“ připomene i nepříliš známou účast Čechů a Slováků v řadách francouzské cizinecké legie i armády USA ve válkách v Indočíně. Součástí programu jsou i semináře o propagandě ve filmu a v televizi. Ceny vstupného jsou pouze symbolické: lístky na jednotlivá představení stojí 39 korun, permanentka na celý festival 249 korun.

Více informací naleznete na: www.nezlomniaobetovani.cz. Vstupenky jsou pak k dispozici na www.kinoatlaspraha.cz.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Praha hledá nájemce atraktivních nebytových prostor v centru města

Hlavní město pokračuje v trendu otevřených výběrových řízení, aktuálně hledá nájemce několika atraktivních nebytových prostor v historickém centru metropole včetně restaurace v ulici Karoliny Světlé a obchodních či kancelářských prostor v ulici Michalská. Zájemci o celkem deset nebytových prostor na Starém a Novém Městě mají na podávání nabídek více než měsíc. Podrobnosti je možné nalézt na realitním portálu hl. m. Prahy. Prostory budou poprvé nabízeny i přes realitní server Sreality.cz.

Praha

Na pražském Opatově vznikají stovky nových bytů

Hlavní město pokračuje v rekonstrukci bývalého Hotelu Opatov. Podle plánovaného harmonogramu by zde na jaře roku 2025 mělo najít nový domov ve 272 bytech přibližně 650 Pražanů. Rada hl. m. Prahy na dnešním jednání zřídila Pracovní skupinu pro koordinaci dokončení a zprovoznění hotelu Opatov. Úkolem expertní skupiny bude koordinace dokončení projektu a řešení problematiky v souvislosti s dopravou s akcentem na zájmy místních obyvatel. Řešit bude i účelnost využití nebytových prostor a problematiku parkování.