Hodonín··5 min

V Domě přírody se v den výročí tornáda vzpomínalo i hodnotilo

Hodonín

Hodonín

Hodonín je město ve stejnojmenném okrese v Jihomoravském kraji. Hodonín leží na řece Moravě 54 km jihovýchodně od Brna při hranici Moravy se Slovenskem. Žije zde přibližně 24 tisíc obyvatel. Narodil se zde 1. československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Tisková zpráva

Přesně tři roky od ničivého tornáda 24. června se na společném setkání v Domě Přírody sešli zástupci neziskového sektoru, starostové zasažených obcí, hejtman Jihomoravského kraje i další hosté. Humanitární organizace ADRA zde představila výsledky rozsáhlé studie zabývající se hodnocením efektivity a dopadů pomoci poskytnuté po tornádu zasaženým obcím.

Výročí tornáda - starosta Libor Střecha

Tornádo z 24. června 2021 zanechalo v Hodoníně i okolních obcích hluboké stopy a zasáhlo do životů mnoha rodin. Postihlo úsek dlouhý 26 kilometrů a poškodilo kolem 1500 budov. Potřebná tak byla nejen obětavá práce záchranářů, hasičů a dobrovolníků, ale ukázala se také solidarita lidí, kteří v mnoha sbírkách dokázali shromáždit stovky milionů korun. I přes rozsah tragédie byla událost příkladem spolupráce mezi pomáhajícími organizacemi v terénu, soukromými dárci a nadacemi. Jak byla tato spolupráce a pomoc lidem efektivní, bylo cílem výzkumu společnosti Socio Faktor, do nějž se zapojila řada organizací a téměř 300 domácností.

S odstupem tří let je možné říci, že naprostá většina zničených domů a infrastruktury byla obnovena, většina lidí se již vrátila do svých domovů a život v postižených oblastech se pomalu vrací do normálu. Na některých rozsáhlejších projektech se však stále pracuje.„Co se týká městského majetku, myslím, že se toho podařilo hodně, ale spousta práce nás ještě čeká. Jako první se opravovala Základní škola U Červených domků. Tornádo přišlo těsně před prázdninami, nicméně prvního září už děti nastoupily do školy. Dále to byla obnova a rozšíření atletického oválu z důvodu zasmluvněného mistrovství republiky v následujícím roce. Do roka a do dne přesně na výročí tornáda se tam mistrovství republiky skutečně konalo,“ řekl starosta Libor Střecha.

Důležitá však byla i obnova zeleně, konkrétně výsadby lesa a komunitní výsadby do nichž se občané zapojili v hojném počtu. Stavební ruch se vrátil i do Základní školy U Červených domků, kde se uskutečnila rozsáhlá rekonstrukce zahrnující zateplení, instalaci klimatizací a rekuperace. „Z dalších rozdělaných projektů jsme začali s výstavbou psího útulku, je předáno staveniště na multifunkční hřiště v areálu U Červených domků, připraven je velký park mezi Domem přírody, zoo a základní školou, kde se bude jednat o revitalizaci celého území. Chystáme také obnovu celého Sportovního areálu U Červených domků a samozřejmě také revitalizaci Dětského městečka,“ vyjmenoval dále starosta. „Celé jsme to pojali jako velkou výzvu na obnovu zasaženého území. Pro příští generace chceme připravit pěkná území, která budou udržitelná, nadčasová, a aby se tam každý cítil dobře,“ dodal Libor Střecha.

Z výzkumu vyplynulo, že finanční pomoc nabízenou spolupracujícími organizacemi využilo až 90 procent lidí v zasažené oblasti. „Pro nás bylo velmi důležité zhodnotit efektivitu i dopady pomoci na její příjemce. Můžeme mít rámcovou představu, že jsme dokázali sehnat materiální pomoc, finanční pomoc, ale zajímá nás, jak se to prakticky promítlo v životech lidí. A odstup těch dvou, v tomto případě tří let, byl ještě více vypovídající a skvělý v tom, že lidé s odstupem času dokázali pozitivně, ale i kriticky nahlédnout na některé aspekty pomoci,“ řekl koordinátor humanitární pomoci organizace ADRA Josef Koláček.

Výstupem výzkumu je odborná studie s konkrétními doporučeními klíčovým aktérům pro případné budoucí mimořádné události obdobného charakteru. Výzkum například ukázal, že dobrovolníci sehráli klíčovou roli v prvních dnech po katastrofě, kdy poskytovali nezbytnou manuální pomoc při odklízení a rekonstrukci. Nicméně koordinace dobrovolníků nebyla vždy optimální, což vedlo k problémům s jejich ubytováním a stravováním. Zpráva zdůrazňuje, že informovanost obyvatel o dostupné pomoci byla klíčová, ale zároveň poukazuje na nedostatečnou koordinaci a komunikaci mezi poskytovateli pomoci a zasaženými domácnostmi. Doporučení z výzkumu tak mimo jiné zahrnují lepší koordinaci a registraci dobrovolníků, efektivnější komunikaci o dostupné pomoci a transparentnější rozdělování finančních prostředků. Co si vzít z tornáda je poměrně těžká otázka a pro mě je to hodně subjektivně zatížené. Byla to organizačně jedna z nejnáročnějších situací, kterou jsem řešil. A to hlavně z hlediska toho, že rozsah zasažení byl poměrně velký a pomoc i akutní stav trvaly poměrně dlouho. Bylo to náročné organizačně, personálně, a hlavně taky emočně. Dennodenně jsme se setkávali s příběhy lidí a dlouhodobě to bylo velmi zátěžové,“ uzavřel Josef Koláček.

Na realizaci výzkumu se finančně i v roli respondentů podílely Člověk v tísni, Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE, Nadace Karel Komárek Family Foundation, Nadace ČEZ, Nadační fond Českého rozhlasu, Nadace Via a Donio.

Tisková konference k setkání humanitárních organizací ke zhodnocení dopadů pomoci po tornádu

Zdroj: www.hodonin.eu

Další články

Další články od Hodonín

Povodňová situace se zlepšuje. Doporučení nevstupovat do lesů trvá

Povodňová situace se zlepšuje. Doporučení nevstupovat do lesů trvá

Povodňová komise dnes znovu konstatovala zlepšování situace v Hodoníně a jeho okolí. Řeka Morava se sice stále ještě drží na 3. stupni povodňové aktivity, ale pravidelné monitorování menších toků potvrzuje pokles jejich hladin. Klesá také hladina Staré Moravy a nebezpečí jejího rozlití nehrozí. Kvůli podmáčené půdě a riziku pádu stromů se však stále nedoporučuje chodit do lesů. Také při pohybu v parcích se vzrostlými stromy buďte prosím opatrní.
| Hodonín
Podzim bude ve znamení oprav povrchů komunikací

Podzim bude ve znamení oprav povrchů komunikací

Město Hodonín v podzimních měsících připravuje rozsáhlé opravy živičných krytů místních komunikací. Většího komfortu při jízdách městem se řidiči i cyklisté dočkají na deseti místech a to již koncem listopadu. Práce budou probíhat postupně a budou spojeny s nezbytnými uzavírkami. Ty jsou plánovány od 23. září. Vítěze veřejné zakázky za téměř 29 milionů korun schválila rada města na svém srpnovém zasedání.
| Hodonín
Pomoci lidem zasaženým povodněmi můžete ve sbírkách Oblastní charity i Českého červeného kříže Hodonín

Pomoci lidem zasaženým povodněmi můžete ve sbírkách Oblastní charity i Českého červeného kříže Hodonín

Ničivé povodně na severu Moravy způsobily obrovské materiální škody a zdevastovaly mnohá lidská obydlí. Oblastní charita Hodonín a Český červený kříž Hodonín vyhlásily materiální a potravinovou sbírku na pomoc lidem v oblastech postižených povodněmi. Do sbírky mohou občané přispět například čistícími prostředky a hygienickými potřebami, trvanlivými potravinami nebo i finančně. Všem případným dárcům děkujeme.
| Hodonín
Povodňová komise hlásí stabilizovanou situaci

Povodňová komise hlásí stabilizovanou situaci

Na dnešním zasedání povodňová komise potvrdila setrvalý stav řeky Moravy. Řeka je stále na 3. povodňovém stupni, přičemž výška hladiny je setrvalá. Je predikováno, že během pár dnů by se průtok v řece Moravě měl zlepšovat. Komise konstatovala i stabilní situaci na rameni Staré Moravy, kde byly včera preventivně postaveny protipovodňové bariéry. Stejně tak jsou pravidelně monitorovány i menší toky. Povodí Moravy také provádí řízené vypouštění vody do lužních lesů na Soutoku.
| Hodonín
Pokračuje nepřetržité monitorování situace

Pokračuje nepřetržité monitorování situace

Dnes ráno opět zasedala povodňová komise. Na řece Moravě je setrvalý stav a nadále pokračuje monitoring řeky i situace na rameni Staré Moravy. Hlášen je pokles hladiny na řece Kyjovce. Veškeré zúčastněné složky včetně pracovníků Povodí Moravy konstatovaly, že bezprostřední nebezpečí občanům města nehrozí.
| Hodonín
Město modernizuje parkovací automaty. Dochází k rozšíření možností platebních metod

Město modernizuje parkovací automaty. Dochází k rozšíření možností platebních metod

Zjednodušit možnosti plateb parkovného a umožnit řidičům větší komfort při využití parkovacích automatů je cílem zavádění nových platebních metod. Jednou z nich je forma tzv. virtuálního parkovacího automatu (VPA). Tu mohou řidiči využívat od 15. září ve všech pětadvaceti parkovacích automatech na území Hodonína. Současně došlo v srpnu také k částečné výměně automatů, kdy u deseti z nich přibyla nově možnost úhrady parkovného platební kartou. Tu mohou řidiči aktuálně využít u třinácti parkovacích automatů.
| Hodonín
Povodňová komise opět zasedala

Povodňová komise opět zasedala

V podvečer 15. 9. se konalo další jednání povodňové komise, tentokrát i za přítomnosti starostů ohrožených obcí z ORP Hodonín.
| Hodonín
Povodňová komise nepřetržitě monitoruje aktuální stav. Sešla se k dalšímu jednání

Povodňová komise nepřetržitě monitoruje aktuální stav. Sešla se k dalšímu jednání

Všechny složky nepřetržitě monitorují aktuální stav. V dnešních ranních hodinách se sešla povodňová komise ke svému dalšímu zasedání. V případě potřeby probíhají lokální zásahy související s odčerpáváním vody.
| Hodonín
Povodňová komise potvrdila připravenost na velkou vodu

Povodňová komise potvrdila připravenost na velkou vodu

Dnes v podvečer se opět sešla povodňová komise, která monitoruje aktuální situaci v souvislosti s vydatnými dešti. Prověřila připravenost města a všech složek včetně opatření k zabránění případných škod na zdraví a majetku občanů města. V Hodoníně se v sobotních nočních a nedělních ranních hodinách očekává dosažení 1. povodňového stupně na řece Moravě. Pro případ nouze byly pro občany aktivovány krizové telefonní linky 518 316 403 a 518 316 301, které jsou v nepřetržitém provozu. Sledujte také informační kanály města: web www.hodonin.eu nebo fcb @mestohodoninoficialni a Munipolis (mobilní rozhlas), kde jsou zveřejňovány AKTUÁLNÍ informace či pokyny.
| Hodonín
Od úmrtí T. G. Masaryka uplynulo již 87 let

Od úmrtí T. G. Masaryka uplynulo již 87 let

V pátečním deštivém odpoledni si představitelé města položením květin u pomníku Tomáše Garrigua Masaryka na náměstí 17. listopadu připomněli již 87. výročí jeho úmrtí. Společně s nimi uctili tichou vzpomínkou památku našeho rodáka a prvního československého prezidenta také zástupci Masarykovy společnosti, Sokola, organizace Junák – český skaut i Krajského vojenského velitelství Brno. Tomáš Garrigue Masaryk zemřel 14. září 1937 v Lánech ve věku 87 let.
| Hodonín