Obnova elektřiny a mobilního sytému, zajištění vysoušečů, humanitární i fyzická pomoc nebo pomoc s organizací voleb v nejvíce postižených regionech. To byly zásadní body jednání Ústředního krizového štábu.
Dnes, 19. září 2024, opět jednal Ústřední krizový štáb. V tuto chvíli se zlepšuje už i situace v Jižních Čechách a dle Povodí Vltavy další velké rozlivy vody nehrozí. I přesto, že kvůli rozsahu katastrofy je obnova základní infrastruktury a rychlá pomoc v některých oblastech komplikovaná, všechny složky Integrovaného záchranného systému dělají pro účinnou pomoc maximum. Prioritou je také obnova elektřiny a mobilního signálu. Např. v Krnově se podařilo zprovoznit sedm trafostanic včetně nemocnice a domova seniorů, v Bohumíně se podařilo zprovoznit 12 z 30 trafostanic a cílem je do pátku zapnout i zbývající a obnovit dodávky pro nepoškozená místa. Postupně se daří zlepšovat i pokrytí signálem mobilních operátorů. Dle ČTÚ se počet nefunkčních stanic BTS snížil ze 78 na 59 a k zajištění signálu se využívají i drony. V některých obcích bylo navázáno satelitní spojení se starosty jako alternativa k mobilnímu signálu.
„Ujišťuji, že všem postiženým lokalitám je věnována stejná pozornost, ať už se dostaly na přední stránky novin, či nikoliv. Vrtulníky už přepravily na různá místa přes 50 tun humanitární pomoci a já jednám s ostatními ministry vnitra a dalšími evropskými kolegy o dodávkách vysoušečů, které teď nutně potřebujeme,“ uvedl ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Vít Rakušan. Ministr vnitra také vyzval dobrovolníky, kteří chtějí pomoci, aby na postižená místa nejezdili neorganizovaně, ale zaregistrovali se na webu Adry, Českého červeného kříže nebo Diakonie. Vysílání dobrovolníků už začalo.
Organizace voleb
Aktuální situace vyžaduje vysokou míru podpory obcí při organizaci voleb v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Cílenou pomoc je však možné zajistit i na dalších místech. Pro koordinaci podpory organizace voleb funguje na resortu vnitra pracovní skupina, která je složená ze zástupců Ministerstva vnitra, Českého statistického úřadu, Sdružení tajemníků městských úřadů, Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv, policie, hasičů a energetických společností. Skupina operativně řeší veškeré potřeby volebních orgánu v území, např. kde chybí hlasovací lístky, kde nebude dostupná volební komise, jaké jsou možnosti doplnění okrskových volebních komisí atd. Stát zajistí vše, co obce nebudou schopny vlastními silami zajistit.
„I ze zkušeností starosty vím, že starostové i lidé v postižených obcích mají práce nad hlavu. Jsem ale přesvědčený, že regulérní průběh voleb spolu s hasiči zajistíme. Máme pracovní skupinu, dostáváme do území informace, máme manuál i speciální telefonní linku pro volební orgány, a kromě jiného zrychleně vydáváme i distribuujeme osobní doklady,“ doplnil Vít Rakušan. Např. hasiči rozeslali rekordních 256 tisíc SMS s informací o zrychleném vydání občanského průkazu.
Ministerstvo vnitra kromě jiného zpracovalo přehledný manuál pro volební orgány, který obsahuje doporučení, co dělat při nedostupnosti volební místnosti, při rezignaci členů okrskových volebních komisí, zničení sad hlasovacích lístků určených do volební místnosti či nedostupném seznamu voličů. Manuál bude postupně rozšiřován o odpovědi na nejčastější dotazy.
Pro občany je také zásadní informace, zda v jejich oblasti muselo být změněno místo volební místnosti. K tomu je dobré sledovat informace od obecního úřadu a web a sociální sítě Ministerstva vnitra.
Adam Rözler
odbor komunikace Ministerstva vnitra
19. 9. 2024
Zdroj: www.mvcr.cz