Stát připravuje rozvoj vzdělávání v okolí parku Líně. Prvních 700 milionů půjde na rozšíření základních škol

|

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo školství pokračují v jednáních o další podpoře vzdělávání na Plzeňsku v souvislosti s přípravou Strategického podnikatelského parku Líně, jehož jádrem má být gigafactory na výrobu bateriových článků do elektromobilů. Už v červenci přitom vláda ve svém usnesení přislíbila investovat 700 milionů korun na posílení kapacit místních škol o 600 žáků.

Základní a mateřské školy v okolí zamýšleného podnikatelského parku v Líních u Plzně budou potřebovat navýšit kapacitu pro zajištění standardu pro místní obyvatele i pro budoucí zaměstnance průmyslové zóny a jejich děti. Konkrétně jde o obce Dobřany, Líně, Zbůch, Chotěšov a Chlumčany.

Kam zacílit tyto investice je nyní předmětem jednání mezi MPO a MŠMT a více má také naznačit dopadová studie, která bude hotová letos na podzim. Už připravená studie PAQ Research z letošního června ale ukázala, že nedostatek míst ve školách začínají mít obce už nyní a do budoucna se tento problém zintenzivní nezávisle na projektu podnikatelského parku. „Právě proto je první cílená pomoc po dohodě se starosty namířená tímto směrem. Do roku 2025 se navýší kapacita škol v blízkém okolí o 600 míst. Pokud se pro investici do podnikatelského parku koncern Volkswagen finálně rozhodne, předpokládáme, že část této kapacity využijí v prvních letech fungování gigafactory také současní zaměstnanci Škoda Auto. Právě část z nich by se do regionu v souvislosti s transformací automobilového průmyslu mohla stěhovat za novým uplatněním,” vysvětlil Petr Očko, generální ředitel státní agentury CzechInvest, která má přípravu Strategického podnikatelského parku Líně na starosti.

Pro budoucnost podnikatelského parku bude klíčová také podpora středního odborného školství a spolupráce se Západočeskou univerzitou v Plzni. Kvalifikovaní tuzemští pracovníci, kteří budou vedle technického vzdělání muset projít speciálním školením, mají být klíčoví pro čistý provoz zamýšlené gigafactory koncernu Volkswagen, která se má stát jádrem parku. O výrobu bateriových článků do elektromobilů se tu má z velké části postarat asi 1000 robotů, a právě jejich specializovaná údržba a obsluha budou klíčovou náplní práce zaměstnanců. „Podpora vzdělávání v regionu je právě proto zásadní. O zajištění kapacit škol a dostatek kvalitních učitelů v Plzeňském kraji a Plzni jednáme s Ministerstvem školství a jsme otevření také jednáním s představiteli kraje a měst. Přesnější data o tom, kam je potřeba směřovat další podporu, nám dá dopadová studie, na které už se usilovně pracuje, důležitý je ale také pohled místních,” vysvětlil David Petr, koordinátor projektu za státní agenturu CzechInvest.

Se spoluprací se vzdělávacími institucemi má zkušenosti i koncern Volkswagen. Už v první polovině podzimu proto do sídla Škoda Auto v Mladé Boleslavi zamíří delegace složená ze zástupců vzdělávacích zařízení v Plzeňském kraji, aby diskutovali o posílení spolupráce. „V regionech, kde jako Škoda Auto působíme, vždy úzce spolupracujeme také se školami. Je pro nás klíčové a do budoucna s proměnou a specializací výroby automobilů to bude ještě významnější, abychom s budoucími zaměstnanci pracovali už od školních let, nejlépe přímo v místech našich či koncernových závodů,” uvedl Michal Kadera, ředitel pro vnější vztahy Škoda Auto. Opačným směrem, tedy z Mladé Boleslavi do Plzeňského kraje, má v září vyrazit také EDU.Lab - pojízdná laboratoř Škody Auto určená zejména pro základní a střední školy, která ukazuje nejmodernější technologie, se kterými se pracuje v automobilovém průmyslu – od umělé inteligence přes elektromobilitu až po roboty.

Kontakt pro média:

David Hořínek

PR manažer a tiskový mluvčí

+420 724 591 667

[email protected]

Zdroj: www.czechinvest.org

Czech Invest

Experty nabitá Investiční akademie startuje už 19. září! Nově i pro investory

Na jedné straně připravit startupy na investici od investora nebo venture kapitálového fondu a na straně druhé ukázat investorům a korporacím, proč se to vyplatí. Agentura CzechInvest ve spolupráci s Havel & Partners a dalšími partnery podobně jako v minulém roce spouští Investiční akademii a nově i Business akademii pro angel investory a inovativní korporace. Série workshopů začíná už 19. 9. 2023 a vše vyvrcholí konferencí 29. listopadu v Lobkowitzkém paláci za účasti tuzemských i zahraničních expertů. Zaměřena bude na aktuální témata ze světa investic. Generálním partnerem akademie je společnost FTMO.

Czech Invest

Startuje třetí ročník soutěže STARTupUJ NA VYSOČINĚ

Začínající podnikatelé z Kraje Vysočina nebo i jen zájemci o podnikání včetně studentů mohou od dnešního dne až do 15. října podávat své přihlášky do soutěže STARTupUJ NA VYSOČINĚ. Ve třech různých kategoriích čeká na vítěze odměna ve výši 30 tis. korun od Kraje Vysočina a pomoc s podnikáním od specialistů agentury CzechInvest.

Czech Invest

Zastupitelstvo Plzeňského kraje schválilo návrh dohody o zmenšení podnikatelského parku v Líních a výstavbě související infrastruktury. Kraj ji spolu s obcemi podepíše v září

Návrh dohody státu s obcemi a krajem na udržitelnějším řešení rozvoje regionu tak, aby byl připraven na případný vznik Strategického podnikatelského parku Líně, ale mohl se smysluplně rozvíjet i bez něj, včera schválilo krajské zastupitelstvo. Stalo se tak poté, co se k návrhu v uplynulých měsících kladně vyjádřila vláda i zastupitelstva měst a obcí v okolí zamýšleného parku - Dobřan, Líní, Zbůchu a Vstiše. Součástí dohody je závazek státu zachovat v Plzeňském kraji nepřetržitý provoz letecké záchranné služby.