Staroměstská radnice má zrekonstruované přízemí a nový turistický provoz

|

Hlavní město společně s Prague City Tourism otevřelo zrekonstruovanou spodní část Staroměstské radnice a nový turistický provoz. Jeho součástí je turistické informační centrum, průvodcovské služby Guides&Tours a první kamenný obchod s kultivovanými suvenýry, na kterých Prague City Tourism spolupracuje výhradně s lokálními tvůrci. Nový provoz je symbolem celkové kultivace cestovního ruchu v metropoli a je v souladu s koncepcí cestovního ruchu.

Pražanům se nově otevírá i kamenný průchod, který spojuje Staroměstské náměstí s Mikulášskou uličkou. Rekonstrukce město stála 40 milionů korun. „Dnešním dnem se Pražanům díky citlivé rekonstrukci otevřel kamenný průchod vedoucí z prostoru před orlojem do zadní části za Staroměstskou radnicí. Byla též restaurována středověká křížová klenba v přízemí radnice. Zvelebovat a revitalizovat kulturní památky je prioritou města, protože je uchováváme pro budoucí generace,“ říká primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Díky rekonstrukci vzniklo v prostorách Staroměstské radnice nové turistické informační centrum a kamenný obchod se suvenýry. Vedle turistického provozu se veřejnosti otevírá nová průchozí kamenná chodba mezi Staroměstskou radnicí a Mikulášskou uličkou. Ta navazuje na průchod, který podle nejstarších dochovaných fotografií z roku 1969 už pravděpodobně v té době nesloužil veřejnosti. Nyní však bude průchod veřejnosti celý zpřístupněný. Zadní část průchodu navíc zajistí zcela bezbariérový vstup do radnice.

„Investice do významných pražských památek je naprosto zásadní pro kultivaci cestovního ruchu v metropoli. Nejen, že nový turistický provoz zajistí komfort jak pro návštěvníky, tak pro zaměstnance, ale umožní Pražanům projít ze Staroměstského náměstí do prostor za radnicí, kterou nebudou muset obcházet,“ říká náměstek pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil.

Citlivost, s jakou město k rekonstrukci Staroměstské radnice přistoupilo a vizuální stránka nového turistického provozu, jsou odrazem postupné kultivace turistického ruchu v metropoli. K interiéru architekti přistoupili velmi minimalisticky, aby nekonkuroval již tak dominantnímu historickému objektu.

Zaměření na detail, kvalitu a vizuální stránku se odráží ve všech aktivitách městské destinační organizace. Od začátku července se například všichni zaměstnanci turistických informačních center a pražských věží pod správou Prague City Tourism pyšní novým dress codem z dílny českého návrháře a českých rodinných firem. Stejně tak dárky, které nabídne nová prodejna, pochází z rukou výhradně českých tvůrců. Při jejich produkci je dbáno na jejich vysokou estetickou hodnotu.

„Jsem velmi rád, že se podařilo rozšířit turistický provoz radnice o další prostory v místech středověké Křížové chodby. Přeci jenom se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších pražských památek, kterou průměrně za rok navštíví na půl milionu zájemců z celého světa,“ doplňuje předseda dozorčí rady Prague City Tourism Jan Wolf.

Staroměstská radnice v posledních letech prochází postupnou revitalizací. Po radniční věži a prostoru v přízemí se město v následujících letech zaměří na její románsko-gotické podzemí, které je starší než radnice samotná.

Vedle nového turistického informačního centra a zpřístupnění průchodu mohou návštěvníci zavítat do zbrusu nové prodejny se suvenýry. „V rámci nových prostor otevíráme i první kamenný obchod s našimi kultivovanými suvenýry, které mají důstojné místo pro svůj prodej. Turistické informační centrum zajistí vyšší návštěvnický komfort a celkový dojem. Je to další konkrétní krok, kterým naplňujeme Koncepci příjezdového cestovního ruchu,“ uzavírá František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism.

Rekonstrukce přízemí Staroměstské radnice začala v březnu roku 2022 a byla dokončena v srpnu 2023. Hlavní město Praha na rekonstrukci vyčlenilo 40 milionů korun. Za architektonickým ztvárněním mobiliáře stojí společnost Olgoj Chorchoj a stavební práce mělo na starosti architektonické studio SGL Projekt, generální projektantem stavby bylo VPÚ Deco Praha a.s., dodavatelem stavby byla společnost POHL CZ a.s.

Další informace naleznete na blogu prague.eu, na Twitteru @PrgCityTourism nebo LinkedIn Prague City Tourism.

Návštěvnost Staroměstské radnice

  1. Staroměstská radnice patří k nejoblíbenějším pražským památkám. V roce 2022 byla 7. nejnavštěvovanější památkou v Praze.
  2. V roce 2023 ji do konce srpna navštívilo 325 384 hostů.
  3. Ve stejném období ji od ledna do srpna v roce 2022 navštívilo 199 145 hostů a v roce 2019 445 410 hostů.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Praha pokračuje ve snižování reklamního smogu ve veřejném prostoru. Radní Zábranský s konkrétními záměry seznámil novináře i reklamní společnosti

Radní hl. m. Prahy pro oblast majetku, legislativy a transparentnosti Adam Zábranský se ve čtvrtek ráno sešel s novináři a zástupci reklamních společností u kulatého stolu na téma reklamy ve veřejném prostoru a k plánům vedení města v této oblasti. Právě kultivace veřejného prostoru a boj s nelegální reklamou jsou pro hlavní město jednou z priorit.

Praha

Hostivařská přehrada má nový bezpečnostní přeliv, vydrží desetitisíciletou vodu

Stavební práce na Hostivařské přehradě a jejím okolí jsou dokončené. Nový bezpečnostní přeliv na vodním díle zabrání v případě povodně nekontrolovanému přelivu hráze, odolá tak i desetitisícileté vodě. Upravený je také pravý břeh přehrady včetně cest a instalováno je nové osvětlení. Cena stavebních prací činila 191 534 248,60 Kč bez DPH.

Praha

Porota vybírá podobu nového sídla Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy na Proseku

Odborná porota o tomto víkendu rozhodne o vítězném návrhu architektonické soutěže na stavbu nového sídla Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy (ZZS) na Proseku. Ve finálním kole vybírá porota ze šesti postupujících. Nové sídlo na Proseku bude sloužit jako dispečink, středisko pro výcvik záchranářů nebo například pro servis sanitních vozů. Podoba nové stavby bude veřejnosti představena po schválení Radou hl. m. Prahy na některém z příštích jednání.