Praha··5 min

Školy a školky v každé nové čtvrti – za přispění developerů. Prognóza vývoje obyvatel dává Praze návod, do kterých oblastí nejvíce investovat

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) zpracoval projekt, ve kterém na základě analýzy a prognózy stavu obyvatel zhodnotil aktuální stav a nabídl prognózu pro budoucí potřeby do roku 2050. Studii bude IPR Praha každoročně aktualizovat a dodávat do ní nová data. Ve spolupráci s pražským magistrátem bude sloužit jako informační podklad pro konkrétní kroky politické reprezentace.

Hlavní výsledky analýzy lze rozdělit do tří oblastí: prognóza počtu obyvatel, školských kapacit a další veřejné vybavenosti. Prognóza počtu obyvatel počítá s tím, že v budoucnu můžeme očekávat výrazný růst počtu obyvatel Prahy. Dle populační křivky by se měl do roku 2050 zvýšit počet obyvatel o téměř 400 tisíc na 1,67 milionu (31% přírůstek). Z demografického hlediska lze očekávat dramatický růst počtu dětí a seniorů. Nejvyšší přírůstky pak lze čekat v místech, kde jsou plochy pro novou rezidenční výstavbu.

Z další veřejné vybavenosti byla zaznamenána zvýšená vytíženost ordinací praktických lékařů napříč všemi věkovými skupinami. Jako kvalitní bylo vyhodnoceno pokrytí města lokální kulturou, dostupnými parky, dětskými hřišti a veřejnými sportovišti.

„Jsem moc rád, že vnikla takto kvalitní analýza, podle které můžeme směřovat lépe investice do jednotlivých typů veřejné vybavenosti tak, aby byla dostupná pro všechny obyvatele. Nechceme, aby se stávalo, že vznikají nové velké rezidenční projekty, kde není prostor pro školy, hřiště či obchody, a obyvatelé tedy za vším musejí jezdit jinam,“ zdůrazňuje Petr Hlaváček, náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje pro oblast územního a strategického rozvoje. „Jedním z postupů, který se nám v praxi osvědčil, je spoluúčast investorů na rozvoji města. Díky ní mají developeři přispět na budování veřejné infrastruktury nutné pro jejich bytové projekty. Od schválení metodiky spoluúčasti má Praha už tři úspěšné případy. Ten nejnovější zavazuje společnost FINEP mimo jiné k postavení mateřské školy v lokalitě nákladového nádraží na Žižkově,“ dodává Hlaváček.

Školské kapacity byly rozděleny dle úrovně vzdělání. Analýza zjistila aktuální nedostatek míst v mateřských školách a počítá s prognózou prohlubování deficitu v nejbližších letech. Z pohledu tabulek pak bylo zjištěno, že kapacity na základních školách nyní dostačují, ale reálně, i skrz nepřesná data ve školském rejstříku, je systém na hraně svých možností. Bez změny kapacit bude v základních školách chybět přibližně 3 000 míst již v roce 2030 a přes 18 000 míst v roce 2050. U středních škol je nyní (bez rozlišení typů) plošný dostatek míst. Očekává se však kapacitní nedostatek v nadcházejících letech – jednak z důvodu populačního přírůstku, jednak kvůli využívání kapacit obyvateli Středočeského kraje (nyní zhruba 31 %).

„Reálné kapacity se postupem času mění a jsou ještě o trochu jiné, než uvádí studie. Je tomu tak proto, že některé školy navýšily svou kapacitu na úkor provozu například u odborných učeben anebo školních družin, což vzhledem k důležitosti kvality výuky a psychohygieny žáků není dlouhodobě udržitelné. Jen z Ukrajiny máme cca 10 000 žáků, což by odpovídalo asi 18 novým školám. Vzhledem k žákům z takzvané zápisové turistiky ze Středočeského kraje, kterých je zhruba 20 procent, je to další desítka škol. Rozšiřování kapacity škol by tedy mělo být prioritou jak na krajské, tak na celostátní úrovni,“ vysvětluje Antonín Klecanda, radní hl. m. Prahy pro oblast školství.

„Kvalitní analýzy jsou nezbytné pro správné řízení a plánování rozvoje města. Je klíčové znát již nyní, v jakých oblastech můžeme očekávat nedostatky, abychom předešli problémům, zejména nedostatku míst ve školách, lůžek dlouhodobé péče či ordinací praktických lékařů. Město musí myslet také na knihovny, kulturně-komunitní centra, parky, dětská a veřejná hřiště, obchody či hřbitovy,“ podotýká Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

„Díky populační prognóze víme, že musíme do budoucna počítat s růstem počtu obyvatel Prahy. Aby mohlo město pro všechny zabezpečit odpovídající veřejnou vybavenost, je nutné znát aktuální i budoucí nedostatky v kapacitách a docházkové dostupnosti. Naše analýza ukazuje, že pozornost je nutné věnovat prioritně školám, kde jsou kapacity již nyní nedostatečné a vzhledem k očekávanému růstu počtu dětí bude do roku 2050 potřeba více než 18 tisíc nových míst v základních školách a 12 tisíc míst ve školách mateřských,“ doplňuje Zdeňka Havlová, vedoucí Kanceláře analýz města.

Kompletní znění studie s rozborem všech zmíněných dat naleznete na stránkách IPR Praha.

Zdroj: www.praha.eu

Zadavatel
Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Další články od Praha

V Praze končí Operační program Praha – pól růstu ČR úspěchem. Peníze putovaly do cca 1 600 projektů
Praha

V Praze končí Operační program Praha – pól růstu ČR úspěchem. Peníze putovaly do cca 1 600 projektů

Hlavním cílem Operačního program Praha – pól růstu ČR (OPP PR) v programovém období 2014-2020 bylo zajistit efektivní realizaci investic v klíčových oblastech města. Mezi ně patří výzkum a vývoj, energetické úspory, podpora sociálního začleňování a investice do vzdělávání. Celková alokace programu byla stanovena na necelých 11 miliard korun, přičemž díky němu vzniklo přibližně 1 600 projektů. Veškeré finance byly již vyčerpány.
Hlavní město hledá úspory v energetice, ušetří při rekonstrukci Vinohradského divadla i Průmyslového paláce
Praha

Hlavní město hledá úspory v energetice, ušetří při rekonstrukci Vinohradského divadla i Průmyslového paláce

Oddělení energetického manažera Magistrátu hl. m. Prahy pomáhá městským částem hledat úspory v energetice a plnit legislativu a Klimatický plán hl. m. Prahy. Za tři roky svého fungování kromě pořádání odborných seminářů a vzdělávání pomohlo například s realizací plynové kotelny v Masarykově střední škole chemické společně s městskou společností Teplo pro Prahu. Mezi aktuální energeticky úsporné projekty patří také rekonstrukce Průmyslového paláce či příprava rekonstrukce Vinohradského divadla
Praha zvýší cenu za nucený odtah vozidel, která umožní rozšířit kapacitu odtahů v ulicích města
Praha

Praha zvýší cenu za nucený odtah vozidel, která umožní rozšířit kapacitu odtahů v ulicích města

Pražští radní v pondělí schválili nařízení hlavního města Prahy, kterým se mění dřívější nařízení č. 2/2013 Sb. hl. m. Prahy, o maximálních cenách za nucené odtahy vozidel včetně jejich střežení na parkovišti. Součástí nového nařízení je úprava ceníku, kdy zvýšení ceny za nucený odtah umožní navýšit kapacitu odtahů a v ulicích hlavního města tak ubude špatně zaparkovaných aut. Konkrétně bylo uloženo Správě služeb hl. m. Prahy, aby navýšila roční kapacitu odtahů na minimální počet 25 tisíc.
Praha pošle 1,3 milionu korun Nemocnici Milosrdných sester na nákup ultrazvukového diagnostického přístroje
Praha

Praha pošle 1,3 milionu korun Nemocnici Milosrdných sester na nákup ultrazvukového diagnostického přístroje

Radní hl. m. Prahy odsouhlasili poskytnutí finančních prostředků formou individuální účelové investiční dotace v celkové výši 1 345 000 korun Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského na nákup nového ultrazvukového diagnostického přístroje. Tento záměr musí ještě schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy na svém příštím jednání.
Praha připravuje digitální mapu stavebních prací. Pomůže koordinaci a minimalizuje dopady výluk na dopravu ve městě
Praha

Praha připravuje digitální mapu stavebních prací. Pomůže koordinaci a minimalizuje dopady výluk na dopravu ve městě

Pražští radní přípravou mapové aplikace pověřili Institut plánování a rozvoje (IPR). Ten by měl ve spolupráci s dalšími městskými institucemi zkompletovat dostupné informace o plánovaných opravách a výstavbě, které budou mít vliv na dopravní situaci ve městě. Cílem je vytvořit přehledný digitální nástroj, který v hlavním městě umožní efektivněji plánovat stavební práce a dopravní výluky a minimalizovat jejich dopad na kvalitu dopravy.
Metropole vyhlásí Program podpory aktivit národnostních menšin a integrace cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2025
Praha

Metropole vyhlásí Program podpory aktivit národnostních menšin a integrace cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2025

Radní hl. m. Prahy schválili vyhlášení Programu podpory aktivit národnostních menšin a integrace cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2025. Předpokladem je, že do něj bude alokováno 28 milionů korun. Podávat žádosti budou moci neziskové organizace nebo například městské části od 30. září do 14. října tohoto roku.
Hlavní město podpoří osvětovou akci proti nádorovým onemocněním s názvem „Praha za zdravá prsa“
Praha

Hlavní město podpoří osvětovou akci proti nádorovým onemocněním s názvem „Praha za zdravá prsa“

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním zasedání schválila dotaci pro Event media s.r.o. ve výši 220 000 korun. Tyto finance budou sloužit pro zajištění edukace veřejnosti s ohledem na samovyšetření prsu a osvětu nádorových onemocnění s názvem „Praha za zdravá prsa“.
Praha našla pachtýře pro svou zemědělskou půdu ve 12 pražských lokalitách. Uzavře s nimi smlouvu na pět let
Praha

Praha našla pachtýře pro svou zemědělskou půdu ve 12 pražských lokalitách. Uzavře s nimi smlouvu na pět let

Hlavní město uzavře pachtovní smlouvy na 12 svých zemědělských pozemků. Celkem se podařilo zajistit ekologicky šetrné hospodaření na 187 hektarech v lokalitách Běchovic, Dolních a Horních Počernic, Dubče, Kyjí, Vysočan, Třeboradic a Točné.
Praha má investiční plán vodohospodářské infrastruktury pro roky 2025 až 2029
Praha

Praha má investiční plán vodohospodářské infrastruktury pro roky 2025 až 2029

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace v Praze.
Praha připravuje s Pražskou vodohospodářskou společností jedinečný projekt osvětového vodárenského centra Hydropolis
Praha

Praha připravuje s Pražskou vodohospodářskou společností jedinečný projekt osvětového vodárenského centra Hydropolis

Praha společně s Pražskou vodohospodářskou společností (PVS) připravuje projekt osvětového vodárenského centra Hydropolis, jež má vzniknout v prostorách bývalé Vinohradské vodárny v Praze 10. Centrum bude sloužit pro veřejnost a za cíl má informovat obyvatele o významu a technologiích vodního hospodářství. Stavět by se mělo začít v září tohoto roku a dokončeno by mělo být ve druhé polovině roku 2026. Náklady jsou vyčísleny na přibližně 450 milionů korun bez DPH, z toho 100 milionů korun poskytne společnost Veolia na návrh, vývoj a realizaci expoziční části.