Šátky a šátečky – nová výstava v Národopisném muzeu

|

V sobotu 1. července 2023 se v Národopisném muzeu Národního muzea v Kinského zahradě otevírá výstava s názvem Šátky a šátečky, která návštěvníkům představí část bohaté textilní sbírky Etnografického oddělení Národního muzea.

Ta obsahuje nejrůznější šátky a šátečky městské a lidové provenience, z nichž některé svým výjimečným provedením a technikou právem náleží mezi evropské a celosvětové unikáty. Návštěvníci se tak mohou těšit na nádherné vyšívané šátky z 18. století, jimž se zásluhou precizní práce restaurátorek textilu Národního muzea vrátila jejich původní krása. Unikátem, na který se návštěvníci výstavy mohou těšit, je křestní šátek s výšivkou z roku 1784, který získala Josefa Náprstková či ručně batikovaný šátek paní Marie Husarové z Kremže u Českého Krumlova, pocházející z roku 1955. Její batikované šátky měly velký úspěch na světových výstavách v Bruselu či Paříži. Velmi zajímavé jsou také zmenšené modely uvázaných šátků z Moravy, které byly součástí Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895 v Praze nebo šátek pro nevěstu, získaný v Bosně historicky první českou lékařkou Bohuslavou Keckovou. Perličkou pro obdivovatele Boženy Němcové je replika jejího šátku z 19. století.

Výstava také ukáže, že nejde historicky výhradně o ženský módní doplněk, ale že je šátek i praktickou součástí mužského oděvu či tradičního moravského kroje. Různé způsoby uvazování šátků mají navíc bohatou historii, za kterou stojí náboženské a praktické důvody.

Šátky a šátečky budou v Národopisném muzeu k vidění do konce srpna příštího roku. Výstava bude doprovázena zajímavými přednáškami a kurzy.

Zdroj: www.nm.cz

Národní muzeum

V Historické budově Národního muzea se otevírá nová výstava Karetní partie zimního krále

V pátek 21. července 2023 se v Historické budově Národního muzea otevírá nová výstava s názvem Karetní partie zimního krále. Ta nabízí návštěvníkům jedinečnou příležitost zhlédnout unikátní soubor 36 alegorických hracích karet pocházejících z Vídně z počátku třicetileté války, která radikálně změnila běh dějin v zemích Koruny české, ale i v celé Evropě.

Národní muzeum

Mezinárodní festival Flašinet žije! oživí centrum Prahy už podesáté

V sobotu 12. srpna se bude konat 10. ročník mezinárodního festivalu Flašinet žije!, který pořádá Národní muzeum. Na několika místech v centru Prahy vystoupí letos přes dvacet pouličních umělců nejen z různých koutů Čech, ale také ze zahraničí. Letošní jubilejní ročník bude hostit flašinetáře z Francie, Rakouska, Německa, Maďarska i ze Slovenska.

Národní muzeum

U příležitosti zápisu Archivu Antonína Dvořáka do Mezinárodního registru Paměti světa UNESCO otevírá Národní muzeum tematickou výstavu s názvem Antonín Dvořák: Můj život a dílo

Ve středu 13. září otevírá Národní muzeum v prostorách Muzea Antonína Dvořáka autobiograficky laděnou výstavu s názvem Antonín Dvořák: Můj život a dílo. Výstavu, kterou si budou moci návštěvníci prohlédnout na pražském Novém Městě po dobu jednoho roku, pořádá Národní muzeum u příležitosti zápisu Archivu Antonína Dvořáka do Mezinárodního registru Paměti světa UNESCO.