ORLEN Unipetrol··4 min

Radostná zpráva od sokolích rodičů: Vylíhla se tři mláďata!

V hnízdní budce na komíně teplárny litvínovské rafinerie skupiny ORLEN Unipetrol bude v následujících týdnech rušno. Po měsíčním zahřívání vajíček se sokolím rodičům vylíhla tři mláďata. Čerství rodiče budou o své mladé v následujících několika týdnech pečovat společně. Než mláďata vyrostou a budou plně soběstačná, budou je jejich rodiče střídavě zahřívat a shánět jim potravu v podobě holubů, racků a dalších menších ptáků. Sokolí příběhy, včetně pravidelného krmení mohou diváci sledovat non-stop přes online stream.

„Stejně jako v loňském roce se i letos sokolím rodičům podařilo přivést na svět další generaci tohoto unikátního dravce. V litvínovské budce to bude již dvanáctý vyvedený vrh sokolích mláďat, z čehož máme velikou radost a těšíme se na následující týdny, kdy bude možné pozorovat jejich krmení a rychlý růst,“ říká Lucie Pražáková, ředitelka Nadace ORLEN Unipetrol.

Sokolí samice svá vejce, která snesla v březnu, zahřívala vlastním tělem necelý jeden měsíc, dokud se nevyklubala mláďata. V tu chvíli sokolím rodičům začal kolotoč starostí, a to zejména se sháněním dostatku potravy, protože mláďata ke svému viditelně rychlému růstu potřebují dostatek živin. Zhruba tři týdny po vylíhnutí se ornitologové vypraví ke hnízdu na komíně, kde mláďata zkontrolují a okroužkují odečítacími kroužky. Díky nim je později možné sokoli identifikovat a mít přehled o jejich počtech na našem území.

Sokolí rodiče do okolí svého hnízda létají obstarávat potravu každý den. Tu pak přinášejí celou mláďatům, která živí nalezenou kořistí několikrát denně. „Potrava sokolů v jednotlivých areálech se velmi liší, záleží na nabídce. Někde dominují holubi a přítomnost sokola může populaci v areálech často nežádoucích holubů snížit. Nikdy ale nedojde k tomu, že by holuby úplně vyhnali či vylovili. Přítomnost sokola nevede k vyhynutí kořisti, ale k ozdravení její populace a rozvoji obranného chování, na což musí sokoli zpětně reagovat přizpůsobením taktiky lovu. Jsme tedy svědky neustálého závodu mezi predátorem a jeho kořistí,“ říká ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife.

Sokolům se daří také v dalších areálech skupiny ORLEN Unipetrol. V Kralupech nad Vltavou samice snesla vajíčka v polovině března, ze kterých se před týdnem vyklubala tři mláďata. Loni tam sokolí pár odchoval čtyři mladé sokoly, stejný počet, který se podařilo odchovat také sokolím rodičům v Litvínově.

Informace o Nadaci ORLEN Unipetrol

Nadace ORLEN Unipetrol zahájila svou činnost v roce 2017. Během dosavadního působení rozdělila v rámci stipendijního programu 9 milionu Kč mezi 323 středoškolských a vysokoškolských studentů přírodovědných a technických oborů. V rámci školního grantového programu rozdělila přes 12,6 milionů Kč mezi 94 základních a středních škol z celé republiky na podporu vzdělávací a vědecké činnosti. Podpořila 45 pedagogů částkou 1,6 milionu Kč v rámci pedagogického grantového programu. Do vzdělávacího projektu Plastík a jeho kouzelný kufřík se od roku 2021 zapojilo celkem 90 základních škol. Projekt nabízí žákům prvního stupně exkurzi do světa chemie skrze zábavné pokusy. Informace o poslání Nadace ORLEN Unipetrol a všech ostatních aktivitách najdete na internetových stránkách www.nadaceorlenunipetrol.cz.

Kontakt:

Lucie Pražáková, ředitelka Nadace ORLEN Unipetrol

e-mail: [email protected]

telefon: 736 506 939

Zdroj: www.orlenunipetrol.cz

Zadavatel
ORLEN Unipetrol

ORLEN Unipetrol

Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol je významnou součástí českého průmyslu. V České republice je jediným zpracovatelem ropy, jedním z nejdůležitějších výrobců plastů a vlastníkem největší sítě čerpacích stanic ORLEN Benzina. V oboru rafinérské a petro​​chemické výroby je významným hráčem i ve střední a východní Evropě. Od roku 2005 je součástí rafinérské a petrochemické skupiny PKN ORLEN.

Další články od ORLEN Unipetrol

ORLEN Unipetrol se umístil mezi třemi nejlepšími zaměstnavateli v Česku
ORLEN Unipetrol

ORLEN Unipetrol se umístil mezi třemi nejlepšími zaměstnavateli v Česku

Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol se umístila mezi třemi nejlepšími zaměstnavateli v Česku. Ve 22. ročníku ankety Pluxee Zaměstnavatel roku ovládla první místo v Ústeckém kraji. Na celostátní úrovni skupina obsadila třetí místo. Ocenění Pluxee Zaměstnavatel roku je součástí Výročních cen Klubu zaměstnavatelů 2024. Nezávislé hodnocení je založeno na mezinárodní metodice společnosti PricewaterhouseCoopers Česká republika, která je odborným garantem soutěže.
V kralupském výrobním areálu se konalo pravidelné havarijní cvičení
ORLEN Unipetrol

V kralupském výrobním areálu se konalo pravidelné havarijní cvičení

V úterý 18. června se v dopoledních hodinách ve výrobním areálu v Kralupech nad Vltavou uskutečnilo pravidelné havarijní cvičení. Jeho letošním námětem byl únik směsi uhlovodíků a toxického sirovodíku. Nácvik neměl vliv na okolní prostředí a neomezil výrobu v areálu. Havarijní cvičení pořádá skupina ORLEN Unipetrol ve svých výrobních závodech pravidelně, aby ověřila praktickou připravenost záchranných složek i zaměstnanců v areálu.
ORLEN Unipetrol v Litvínově spustil výrobu bezprašných stabilizačních směsí
ORLEN Unipetrol

ORLEN Unipetrol v Litvínově spustil výrobu bezprašných stabilizačních směsí

Skupina ORLEN Unipetrol pokračuje v modernizaci a zvyšování efektivity svých výrobních technologií. V rámci svého závazku k inovacím a udržitelné výrobě společnost v litvínovském výrobním závodě zahájila provoz zcela nové jednotky na výrobu bezprašných stabilizačních směsi. Investice ve výši 225 milionů korun představuje významné zefektivnění v oblasti výroby polyetylenu a polypropylenu. Bezprašná stabilizační směs je směsí několika stabilizátorů dodávaných v práškové formě do jednotné bezprašné formy pelet, díky které dojde k vylepšení efektivity výrobního procesu a zvýšení kvality konečného produktu.
V kralupském výrobním areálu se uskuteční pravidelné havarijní cvičení
ORLEN Unipetrol

V kralupském výrobním areálu se uskuteční pravidelné havarijní cvičení

V úterý 18. června se v dopoledních hodinách ve výrobním areálu v Kralupech nad Vltavou uskuteční pravidelné havarijní cvičení. Přestože se při havarijním cvičení nepočítá s dosahem události přes hranice areálu společnosti, bude možné zaznamenat v dopoledních hodinách zvukové a vizuální efekty v nejbližším okolí areálu. Havarijní cvičení pořádá skupina ORLEN Unipetrol ve svých výrobních závodech pravidelně, aby ověřila praktickou připravenost záchranných složek i zaměstnanců v areálu.
Celoživotnímu pracovníkovi a historikovi chemických závodů v Záluží u Litvínova byla odhalena pamětní deska
ORLEN Unipetrol

Celoživotnímu pracovníkovi a historikovi chemických závodů v Záluží u Litvínova byla odhalena pamětní deska

K výročí osmdesáti let prvních ničivých náletů na chemické závody v Záluží U Litvínova byla před litvínovskou rafinerií skupiny ORLEN Unipetrol odhalena pamětní deska panu Ing. Miloslavu Hrabákovi, historikovi mapujícímu válečné a poválečné dějiny zálužského výrobního areálu. Rodák ze Záluží, historik a zasloužilý pracovník, který strávil v chemických závodech celý svůj profesní život, své vzpomínky zachytil ve třech historických svazcích. V nich své vlastní vzpomínky spojoval s usilovnou badatelskou prací a zdokumentoval budování závodů, spojenecké nálety během druhé světové války i následnou mohutnou modernizaci výroby.
ORLEN Unipetrol zvítězil s náborovým videem závodícího skladníka v soutěži Recruitment Academy Awards
ORLEN Unipetrol

ORLEN Unipetrol zvítězil s náborovým videem závodícího skladníka v soutěži Recruitment Academy Awards

Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol získala další ocenění ve své práci v oblasti personalistiky. V soutěži Recruitment Academy Awards, která již devátým rokem oceňuje nejlepší projekty v oblasti personálního marketingu, pozitivního vnímání značky a personálního náboru, získala skupina ocenění za své náborové video s akčním motivem skladníka závodícího s vysokozdvižným vozíkem v kategorii kariérní video roku. To vybralo jako nejlepší také publikum slavnostního udílení cen této soutěže v rámci diváckého hlasování. Skupina byla oceněna také 5. místem v kategorii Pracovní inzerát roku a 4. místem v kategorii Referral program roku. Skupina ORLEN Unipetrol tak po titulu nejlepšího a mezi studenty nejžádanějšího zaměstnavatele v Ústeckém kraji získala další ocenění v této oblasti.
ORLEN Unipetrol začal používat nový tlakosací vůz za bezmála 12 milionů Kč
ORLEN Unipetrol

ORLEN Unipetrol začal používat nový tlakosací vůz za bezmála 12 milionů Kč

Skupina ORLEN Unipetrol pokračuje v modernizaci vozového parku výrobního týmu vodního hospodářství. Poslední investicí za bezmála 12 milionů korun je nový tlakosací vůz Mercedes Benz 8x4 tridem. Tento speciálně navržený vůz pro sání kapalin a vysokotlaké čištění přináší významná vylepšení oproti stávající flotile a zvyšuje efektivitu práce výrobního týmu Vodní hospodářství.
Unikátním dravcům se na komíně Parama vylíhla tři mláďata
ORLEN Unipetrol

Unikátním dravcům se na komíně Parama vylíhla tři mláďata

Kriticky ohroženým sokolům stěhovavým se letos poprvé podařilo vyvést mláďata na komíně pardubického výrobního závodu Paramo, které patří do skupiny ORLEN Unipetrol. Komín Parama si pro vyvedení svých prvních mláďat vybrala dva roky stará samička z pražského Motola a od ní o rok starší sameček z Mladé Boleslavi. Samice na přelomu března a dubna snesla čtyři vejce, která zahřívala další měsíc vlastním tělem. Na konci dubna se vylíhla tři mláďata. V polovině května je na komíně ornitologové opatřili identifikačními kroužky. Díky nim je možné dále sledovat počty sokolů na našem území. Celkem šest mladých dravců se podařilo sokolům vyvést také v dalších výrobních areálech. Tři mláďata nyní sokoli živí v kralupské rafinerii a další tři na komíně teplárny v litvínovském výrobním závodě. Online stream z tamních hnízdních budek mohou sledovat diváci na starameseosokoly.cz.
Tři sokolí mláďata dostala ve stometrové výšce svůj doklad totožnosti
ORLEN Unipetrol

Tři sokolí mláďata dostala ve stometrové výšce svůj doklad totožnosti

Tři mláďata kriticky ohroženého dravce sokola stěhovavého, který pravidelně hnízdí na komíně kralupské rafinerie ORLEN Unipetrolu, dostala své identifikační kroužky. Ty mladým sokolům slouží jako ornitologický občanský průkaz a umožní tak další sledování vývoje populace tohoto unikátního dravce. Sokoli hnízdí ve všech areálech skupiny ORLEN Unipetrol. Od roku 2011, kdy se začalo jejich hnízdění na komínech výrobních areálů skupiny sledovat, se sokolům podařilo vyvést již 55 mláďat.
Tři sokolí mláďata dostala ve stometrové výšce svůj doklad totožnosti
ORLEN Unipetrol

Tři sokolí mláďata dostala ve stometrové výšce svůj doklad totožnosti

Tři mláďata kriticky ohroženého dravce sokola stěhovavého, který pravidelně hnízdí na komíně teplárny litvínovské rafinerie ORLEN Unipetrolu, dostala své identifikační kroužky. Ty mladým sokolům slouží jako ornitologický občanský průkaz a umožní tak další sledování vývoje populace tohoto unikátního dravce. Sokoli hnízdí ve všech areálech skupiny ORLEN Unipetrol. Od roku 2011, kdy se začalo jejich hnízdění na komínech výrobních areálů skupiny sledovat, se sokolům podařilo vyvést již 55 mláďat. Sledovat život mladých sokolů lze na webových stránkách starameseosokoly.cz