Lesy ČR··5 min

Přírodní dědictví letitých bučin Východního Krušnohoří zachovají kroky ve prospěch biologické rozmanitosti díky šetrnému lesnickému managementu

Zachovat a chránit porosty ve Východním Krušnohoří starší 120 let a podpořit jejich biologickou rozmanitost je cílem nových principů aktivního lesnického managementu. V rámci vládního výjezdu do Ústeckého kraje je proto přímo na přírodně unikátní místo krušnohorských bučin přijeli představit ministr zemědělství Marek Výborný s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem a generální ředitel Lesů České republiky Dalibor Šafařík.

„Naším dlouhodobým cílem je zajistit co nejbohatší biologickou rozmanitost v krajině. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je ponechávat v lesích vhodné biotopové stromy, které umožňují život hmyzu, houbám a dalším mikroorganismům. Do roku 2025 proto Lesy České republiky označí v celé zemi 40 tisíc biotopových stromů. Aby bylo biologicky cenné území Východního Krušnohoří ještě více chráněno, vytipovali lesníci na 250 hektarech porosty v hůře přístupném terénu, které zůstanou zcela bez zásahu člověka. Je důležité v oblasti odpovědně lesnicky hospodařit, a zajistit bezpečnost návštěvníků lesa, ale tam, kde je to možné, dát prostor přírodě,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

„Jsem rád, že resorty zemědělství a životního prostředí postupně nacházejí společnou řeč v ochraně cenných lesů Česka. Chceme posílit ochranu biodiverzity našich lesů, proto směřujeme k dohodě na přístupu k hospodaření a ochraně unikátních a cenných porostů bučin na svazích Krušných hor,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Následovat proto budou další společná jednání Lesů ČR, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí. „Definitivním řešením pro tento lesní unikát, který mu zajistí kontinuální péči, vhodný management a ochranu, je připravované vyhlášení chráněné krajinné oblasti Krušné hory, která zdejší bučiny zahrnuje,“ dodává ministr Hladík.

Lesy České republiky hospodaří pouze v části Východního Krušnohoří, a to podrostním a velmi šetrným způsobem. Staré porosty se tak přirozeně obnovují a díky lesnickému promyšlenému prosvětlování časem mladé stromky nahradí mateřské. „Porosty tak zachováme, ale zároveň musíme vzhledem k jejich stáří a odpovídajícímu zdravotnímu stavu zodpovědně dbát na bezpečnost lidí, kteří lesy navštěvují nebo v jejich blízkosti žijí,“ řekl Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů ČR. Porosty ročně navštíví desítky tisíc lidí, přespolních i místních, a na sedmdesátikilometrové hranici přiléhají k soukromým pozemkům, domům, bytovým domům i podnikatelským objektům. Proto Lesy ČR v odůvodněných případech žádají a budou žádat státní správu lesů, tedy krajský úřad, o vydání omezení vstupu veřejnosti do porostů na dobu nezbytnou pro provedení rizikových těžeb a vyzývají ji k aktivní spolupráci při podobných situacích.

K lesnickému managementu patří i podpora biodiverzity. Lesníci tedy vytipovali ve Východním Krušnohoří prvních 250 hektarů, ve kterých do konce příštího roku přestanou lesnicky hospodařit, a lesy tak zůstanou bez zásahu člověka určené pouze k vědeckému pozorování samovolných přírodních procesů. První ze sítě lokalit vyhlásily Lesy ČR 20. září 2023. „Jsou vždy v méně přístupném terénu, a vyvrácené stromy tak nemohou nikoho bezprostředně ohrozit. Hranice bezzásahových oblastí v terénu označujeme informační tabulí,“ uvedl Dalibor Šafařík.

Lesy ČR také v září zahájily Program biotopových stromů. Díky jejich ponechání v porostech dostane příležitost k životu hmyz, houby a další mikroorganismy. „Do konce letošního roku označíme zelenou vlnovkou deset tisíc, do roku 2025 pak celkem 40 tisíc biotopových stromů, které budeme chránit. Ve Východním Krušnohoří už jsme začali,“ dodal Šafařík. Pro zvyšování biologické rozmanitosti se vybírají především stromy velkých dimenzí, ale i kmeny a koruny s dutinami od ptactva, s trouchnivějícími dutinami na kmeni nebo koruně, silně rozbrázděnou kůrou, prasklinami a dalšími defekty. Místo jejich výskytu podnik zveřejní na www.lesycr.cz.

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj: lesycr.cz

Zadavatel
Lesy ČR

Lesy ČR

Základní strategií hospodaření Lesů České republiky, s. p. je trvale udržitelné obhospodařování lesů s cílem vytvoření stabilního, kvalitního, druhově, prostorově a věkově skupinovitě smíšeného lesa.  Takto obhospodařované lesy fungují jako zdroj trvale obnovitelné dřevní suroviny, lesních hub, plodů a dalších produktů. Zároveň však takový les poskytuje společnosti mnohostranný užitek v zachování a podpoře druhové pestrosti všech v něm žijících mikroorganismů, hub, rostlin a živočichů, ochraně klimatu, vody a půdy a poskytuje i významný užitek rekreační.

Další články od Lesy ČR

V odvodňovacích kanálech a korytech jizerskohorských potoků zadržují vodu stovky klád a fošen
Lesy ČR

V odvodňovacích kanálech a korytech jizerskohorských potoků zadržují vodu stovky klád a fošen

Celkem 234 příčných objektů z klád a fošen instalovali do někdejších odvodňovacích kanálů a koryt Bílého a Černého potoka v Jizerských horách vodohospodáři z Lesů České republiky. Chtějí tak v rámci programu Vracíme vodu lesu zadržet v horách více vody a zamezit erozi.
Ministerstva zemědělství a životního prostředí, Lesy ČR a Jihomoravský kraj se dohodly na memorandu o péči a ochraně Ždánického lesa
Lesy ČR

Ministerstva zemědělství a životního prostředí, Lesy ČR a Jihomoravský kraj se dohodly na memorandu o péči a ochraně Ždánického lesa

Na společné péči o Ždánický les se v memorandu podepsaném na jihovýchodní Moravě shodli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík a zástupce ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Pavel Pešout. Podpisem dokumentu se zúčastnění zavázali k inovativním postupům při hospodaření a ochraně tohoto území.
Lesníci v Jeseníkách spolupracují s dobrovolníky z Hnutí DUHA sedmým rokem
Lesy ČR

Lesníci v Jeseníkách spolupracují s dobrovolníky z Hnutí DUHA sedmým rokem

Hradec Králové/Jeseník; 19. července 2024 – Už sedm let se v červenci vydávají dobrovolníci z Hnutí DUHA do státních lesů na Zlatohorsku v Jeseníkách. Letos během týdne odpracovali 250 hodin a lesníci je za to jen chválí.
Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností
Lesy ČR

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora. Lesy České republiky tuto iniciativu podporují.
Pět nových tůní vzniklo v zaniklé nádrži v přírodním parku na Jihlavsku
Lesy ČR

Pět nových tůní vzniklo v zaniklé nádrži v přírodním parku na Jihlavsku

Soustavu pěti tůní vytvořily Lesy České republiky v zátopě zaniklé malé vodní nádrže Na Alejích v údolí přírodního parku Kněžického potoka na Jihlavsku v Kraji Vysočina. Stavební náklady dosáhly 745 tisíc korun bez DPH.
Frekventovanou lesní cestu opravily na hranicích s Rakouskem Lesy ČR
Lesy ČR

Frekventovanou lesní cestu opravily na hranicích s Rakouskem Lesy ČR

Lesní cestu Celní na hraničním přechodu Chlum u Třeboně/Schlag opravily na jihu Čech Lesy České republiky za 487 tisíc korun, a to počátkem června během pouhých tří dnů. Patří k turisticky i cyklisticky oblíbeným.
Borovanský most zrekonstruovaly na Třeboňsku Lesy České republiky
Lesy ČR

Borovanský most zrekonstruovaly na Třeboňsku Lesy České republiky

Borovanský most přes Nežárku na Třeboňsku v Jihočeském kraji zrekonstruovaly Lesy České republiky za 5,1 milionů korun.
Lesy České republiky představují nový program Adaptujeme lesy
Lesy ČR

Lesy České republiky představují nový program Adaptujeme lesy

Jak se krajina přizpůsobuje změně klimatu a co pro to dělají Lesy České republiky? Jejich nový program nazvaný Adaptujeme lesy představuje seriál třinácti krátkých dílů. Ten úvodní můžete zhlédnout už dnes, další vždy po 14 dnech.
Kvůli erozi upraví v Jeseníkách oblíbenou turistickou trasu na Šerák
Lesy ČR

Kvůli erozi upraví v Jeseníkách oblíbenou turistickou trasu na Šerák

Hradec Králové/Jeseník; 4. června 2024 – Rovnou a příkře stoupající pěšinu, po níž vede modrá turistická trasa od Obřích skal na vrchol Šerák v národní přírodní rezervaci Šerák-Keprník v Jeseníkách, dlouhodobě poškozuje nadměrná eroze. Proto ji Lesy České republiky ve spolupráci s dobrovolníky i Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR upraví do serpentin. Práce začnou v červnu a skončí v říjnu, možná i dřív. Turisty nečekají žádná omezení.
Miniseriál Kořeny lesa od 3. června v České televizi
Lesy ČR

Miniseriál Kořeny lesa od 3. června v České televizi

Kořeny lesa, tak se nazývá nový miniseriál, jehož první díl uvede České televize právě dnes, tedy 3. června v 17.54 hodin na ČT1. Vznikl ve spolupráci s Lesy České republiky.