Prezident České republiky Petr Pavel navštívil hlavní město Prahu

|

V úterý 27. června 2023 navštívil hlavní město prezident České republiky Petr Pavel. S radními hl. m. Prahy i starosty městských částí diskutoval o aktuálních problémech metropole, zejména v oblasti školství. Navštívil také základní školu v Praze 3 a zúčastnil se společně s primátorem hl. m. Prahy pietního aktu u pomníku obětem komunismu.

„Návštěvy prezidenta Petra Pavla si vážíme, hlava státu na pražskou radnici zavítala po dlouhé době. Dostali jsme možnost pana prezidenta seznámit s problémy, které Prahu tíží a jež chceme řešit. Ať už jde o nedokončené dopravní projekty, dostupnost škol, či bydlení. Městské části řeší jiné problémy než centrum moci a je to logické. Dohromady to ale dává jeden celek. Fungující stát potřebuje fungující obce a naopak,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

V rámci celé návštěvy prezidenta republiky Petra Pavla doprovázel primátor Bohuslav Svoboda. Po návštěvě Základní školy Cimburkova v Praze 3 pokračovala cesta k památníku obětem komunismu a následně do Rezidence primátora na Mariánském náměstí. Zde se prezident zúčastnil společného oběda s Radou hl. m. Prahy.

„Apeloval jsem na to, aby státní správa vnímala samosprávy - obce, města, kraje - více jako partnery k řešení problémů naší země. Na mnoha ministerstvech bohužel přetrvává paternalistický způsob vnímání tohoto vztahu. Městům by přitom často stačilo jen získat více pravomocí, aby si dokázala vyřešit problémy, které trápí jejich obyvatele,“ popisuje Zdeněk Hřib, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy.

Jednání následně pokračovalo se starosty městských částí v Zastupitelském sále hl. m. Prahy v Nové radnici. Zde se řešily některé problémy metropole, jako například kapacity ve školství, doprava, bydlení či územní rozvoj.

„Jsem moc ráda, že jsme panu prezidentovi mohli s kolegy radními i starosty městských částí nastínit témata, která jsou pro naši metropoli zásadní. Jedním z nich je i dostupné bydlení, které mám v gesci. Těším se, že na zítřejším workshopu v IPRu s kolegy představíme panu prezidentovi tuto problematiku detailněji,“ doplňuje náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast sociálních věcí a bydlení Alexandra Udženija.

„Těší mě, že pan prezident opět prokázal, že není orientován jen na velkou mezinárodní politiku, ale že jej zajímají i témata, která ovlivňují každodenní životy lidí. Dnes jsme se v Praze společně věnovali třeba školství, dopravě nebo bydlení. Je dobře, že Hrad a „Podhradí“ začínají po letech ticha opět spolupracovat,“ uzavírá náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil.

Ve středu bude program Petra Pavla pokračovat v Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy a navštíví mimo jiné staveniště budované linky metra D.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Hlavní město zajistí nové nouzové ubytovací kapacity pro uprchlíky z Ukrajiny

Praha společně s Centrem sociálních služeb (CSSP) zajistí nouzové ubytovací kapacity pro uprchlíky z Ukrajiny v Praze 4 – Nuslích. Uprchlíkům bude k dispozici nově ubytovna s kapacitou přibližně 60 osob, která bude sloužit výhradně k humanitárnímu nouzovému ubytování a dalším službám pro uprchlíky. Na provoz budovy a dalších navázaných služeb do konce roku město vyčlenilo více jak 12 milionů korun.

Praha

Pražané mají stále příležitost požádat si o kotlíkovou dotaci

Hlavní město vyhlásilo v pořadí již pátou výzvu na příjem žádostí o kotlíkové dotace pro občany tzv. nízkopříjmových domácností. Pražané mohou své žádosti podávat průběžně až do 31. srpna 2024. Finanční prostředky na dotace na výměnu starých neekologických kotlů za nové nízkoemisní tepelné zdroje jsou tentokrát ve výši 10,3 milionu Kč.

Praha

Dobíjecí infrastruktura pro elektromobily by mohla být z podstatné části financována z evropských peněz

Praha prověřila možnosti financování koncese na budování dobíjecí infrastruktury pro elektromobily prostřednictvím evropských fondů a dalších dotačních titulů. Zjištění možností financování dobíjení vozů bylo jedním z úkolů v rámci Generelu rozvoje dobíjecí infrastruktury v hlavním městě Praze do roku 2030 schváleném vedením města v minulém volebním období. Očekává se, že míra dotace z evropských fondů může činit až 85 % plánovaných investičních nákladů. Tím by došlo ke značné úspoře finančních prostředků z rozpočtu hlavního města.