Pražané projevili velký zájem o novoroční zvýhodněné vstupné do zoo, botanické zahrady, Muzea MHD i do historických věží

|

Hlavní město připravilo novoroční překvapení pro své obyvatele, kdy měli příležitost po celý první lednový den roku 2024 využít zvýhodněné vstupy na oblíbená místa v metropoli, která spravují městské organizace. A podle aktuálního vyhodnocení byl zájem Pražanů o akci značný. Jen do Zoo Praha přišlo téměř 13 500 lidí, přes tři tisíce jich dorazilo do botanické zahrady v Troji a další tisíce zamířily do střešovického Muzea MHD a pražských věží.

„Jsem nadšen z toho, jak Pražané přijali náš novoroční dárek a rozhodli se strávit první den v roce objevováním našich krásných památek a zajímavých míst ve městě. Těší mě, jak úspěšná tato akce byla. Za mě je to rozhodně cesta, jak udělat radost našim občanům bez potřeby drahých a pro zvířata extrémně stresujících ohňostrojů. Doufám, že se novoroční zvýhodněné vstupné stane novou pražskou tradicí,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil.

Praha stejně jako v minulých letech neorganizovala novoroční ohňostroj, místo toho však měli Pražané poprvé příležitost navštívit o státním svátku za symbolickou jednu korunu, nebo za zvýhodněné vstupné hned jedenáct zajímavých míst v metropoli. A zájem byl skutečně velký.

Pražská zoo za jediný den přivítala přesně 13 499 návštěvníků a obrovský zájem vzhledem ke své kapacitě zaznamenalo také Muzeum MHD ve Střešovicích, jehož branami prošlo 1 051 lidí, tedy 18x více než v před rokem, kdy jich bylo 57. Při stejném srovnání zaznamenala velké navýšení příchozích také botanická zahrada v Troji, kterou první letošní den navštívily více než tři tisíce osob, zatímco loni jich bylo v řádu stovek.

Také historické objekty ve správě Prague City Tourism, které se nacházejí v centru Prahy, zaznamenaly 1. ledna 2024 nárůst návštěvníků oproti stejnému dni v loňském roce, konkrétně to bylo o 43 procent. Zatímco loni přišlo do osmi památek celkem 6 658 osob, tentokrát jich bylo 9 540.

Konkrétně Staroměstskou radnici navštívilo 2 371 osob (loni jich bylo 2 183), na Petřínskou rozhlednu vylezlo 2 202 lidí a do sousedního Zrcadlového bludiště na Petříně jich dorazilo 1 532. Malostranskou mosteckou věž si pak 1. ledna 2024 prohlédlo 441 návštěvníků, Novomlýnskou vodárenskou věž 831, Prašnou Bránu 666, Staroměstskou mosteckou věž 984 a Svatomikulášskou městskou zvonici navštívilo celkem 513 lidí.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Pravidelná zkouška sirén

Ve středu 3. ledna 2024 se uskuteční na celém území České republiky pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění. Ve 12:00 hodin se rozezní sirény, které budou vysílat zkušební nepřerušovaný tón po dobu 140 vteřin. Na území hlavního města Prahy budou před polednem na zkoušku lidé upozorněni prostřednictvím elektronických „mluvících“ sirén. Informace zazní v českém a anglickém jazyce.

Praha

Hladina Vltavy stoupá. Začíná výstavba prvních úseků protipovodňové ochrany a zastaví se plavba lodí

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a Povodí Vltavy předpokládají, že se hladina Vltavy bude minimálně do zítra zvyšovat. Dnes večer dosáhne (na limnigrafu v Chuchli) průtoku 600 m3/s a bude dále stoupat až k nočním 700 m3/s s možností dalšího vzestupu. Od dnešního odpoledne se znovu kompletně uzavřou náplavky a začne výstavba prvních úseků protipovodňové ochrany například na Čapadle v Divadelní ulici. Dojde také k zastavení plavby lodí v centrální Praze a s ohledem na nejistý vývoj by se plavidla a plovoucí zařízení měla přesunou do ochranných přístavů.