Praha··5 min

Praha tlumí negativní projevy cestovního ruchu, zaměřuje se i na ochranu zvířat

Hlavní město poslední roky mění image Prahy z večírkové destinace na prémiovou metropoli nabízející kvalitní služby. Celkem již dokončila 40 projektů a na dalších s partnery postupně pracuje. Jednotlivé projekty reflektují i kultivaci veřejného prostoru a eliminaci negativních projevů spojených s turismem v historickém centru. Příkladem je kampaň Enjoy Respect Prague, která vkusnou formou informuje turisty o pravidlech a kultuře chování. Nově kampaň doplňují outdoorové plakáty informující turisty, aby se nefotili se zvířaty, která jsou zneužívána pro ilegální byznys a provozovatelé si za to nechávají platit i několik tisíc korun.

V rámci posledních několika let hlavní město naplňuje strategii podporující udržitelný cestovní ruch. Stěžejním bodem této strategie je naplňování zájmu Pražanů a zmírnění negativních projevů turistického ruchu, zejména pak v exponovaném historickém jádru metropole. Nově se město zaměřuje i na ochranu a práva zvířat, pomohou v tom i nové informativní plakáty kampaně Enjoy Respect Prague. K vidění budou již od úterý v historickém centru města.

„Rozšířením kampaně Enjoy Respect Prague chceme zabránit tomu, aby se turisté fotili se zvířaty, zejména těmi, které chrání mezinárodní úmluvy o ochraně ohrožených druhů volně žijících zvířat, kam patří hadi, sovy pálené nebo papoušci, které v historickém centru vídáme nejvíce. Toto stresující nakládání se zvířaty pro rádoby originální fotku je nelegálním byznysem. Slibujeme si od toho, že díky této kampani zmizí turistická poptávka po těchto zvrácených fotkách,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro kulturu, cestovní ruch a ochranu zvířat Jiří Pospíšil a zároveň dodává: „Sice za tyto nekalé praktiky padají pokuty, ale než uplyne zákonná lhůta, tak viníci odjedou z České republiky, protože se ve většině případů jedná o cizince.

Kampaň Enjoy Respect Prague je dlouhodobou kampaní, kterou připravila společnost Prague City Tourism. Jedná se o outdoorovou kampaň, která využívá plochy v historickém centru nebo například na Letišti Václava Havla. Jejím cílem je edukovat přijíždějící turisty o místních pravidlech.

„Kampaň navazující na iniciativu Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) podporuje udržitelný cestovní ruch a zmírňuje negativní projevy turismu ve městě. My jsme v kampani zavedli desatero doporučení, jak se chovat v Praze s ohledem na místní pravidla. Patří k nim například dodržování nočního klidu nebo využívání vyznačeného parkingu pro sdílené koloběžky a kola,“ doplňuje František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism.

Podle odborníků je vystavování zvířat touto formou, mnohdy i po několik hodin v horku či zimě, pro zvířata extrémně stresující. Častá přenášení a přendávání do cizích rukou zvíře stresují ještě více, což může vést k fyzickému zranění, odmítání potravy a v nejkrajnějších případech i k úmrtí.

Podle zákona na ochranu zvířat a týrání se může kdokoliv obrátit se svým podnětem či stížností na odbor životního prostředí příslušné městské části, ten je povinen se jím zabývat. Pomoc při řešení poskytuje také Česká inspekce životního prostředí. „Vzhledem k tomu, že máme pracovníky, kteří dokážou ta zvířata druhově zařadit a určit legálnost jejich držení, případně jestli jsou správně označována, tak jsme již v minulosti poskytovali součinnost pražské městské policii při řešení těchto událostí. V některých případech jsme zvířata také přebírali a umisťovali do zařízení, kde je o ně dobře postaráno,“ uzavírá Jan Klapuš, ředitel odboru ochrany přírody, lesa a CITES České inspekce životního prostředí.

Co se týče samotného turismu, Prahu navštívilo v rekordním předpandemickém roce 2019 celkem 8,044 milionu turistů. V té době Praha narážela na své limity z pohledu návštěvnosti a trpěla overturismem. Vlivem pandemie covid-19 se počet turistů snížil na 2,1 milionu (2020) a 2,3 milionu (2021). V roce 2022 se již cestovní ruch začal zotavovat, Prahu v tomto roce navštívilo 5,9 milionu návštěvníků, což je cca 75 % předpandemického roku 2019.

V 1. kvartálu roku 2023 se pak počet turistů v metropoli zvýšil na téměř 89 % stejného období roku 2019. Hlavní město očekává, že z hlediska návštěvnosti bude za rok 2023 zhruba na úrovni 85 % oproti roku 2019.

Vlivem pandemie a systematické podpory domácího cestovního ruchu prostřednictvím značky #vprazejakodoma a dalších kampaní Prague City Tourism v Praze mimo jiné výrazně narostlo zastoupení domácích turistů. Zatímco v roce 2019 tvořili čeští návštěvníci v Praze pouhých 15 % z celku (1,240 milionu), vlivem restrikcí byla v roce 2020 celá třetina a v roce 2021 dokonce až 40 % návštěvníků z České republiky. V roce 2022 přitom Češi tvořili jednu čtvrtinu všech turistů v Praze. Obecně hlavní město navštěvují nejvíce lidé z Německa, USA, Velké Británie, Polska či jižních států Evropy.

Fotografie a vizuály naleznete zde: https://drive.google.com/drive/folders/1rJBLeLic9BRbcXt7CKEOmUKLVlYo-6RS?usp=sharing

Zdroj: www.praha.eu

Zadavatel
Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Další články od Praha

V Praze končí Operační program Praha – pól růstu ČR úspěchem. Peníze putovaly do cca 1 600 projektů
Praha

V Praze končí Operační program Praha – pól růstu ČR úspěchem. Peníze putovaly do cca 1 600 projektů

Hlavním cílem Operačního program Praha – pól růstu ČR (OPP PR) v programovém období 2014-2020 bylo zajistit efektivní realizaci investic v klíčových oblastech města. Mezi ně patří výzkum a vývoj, energetické úspory, podpora sociálního začleňování a investice do vzdělávání. Celková alokace programu byla stanovena na necelých 11 miliard korun, přičemž díky němu vzniklo přibližně 1 600 projektů. Veškeré finance byly již vyčerpány.
Hlavní město hledá úspory v energetice, ušetří při rekonstrukci Vinohradského divadla i Průmyslového paláce
Praha

Hlavní město hledá úspory v energetice, ušetří při rekonstrukci Vinohradského divadla i Průmyslového paláce

Oddělení energetického manažera Magistrátu hl. m. Prahy pomáhá městským částem hledat úspory v energetice a plnit legislativu a Klimatický plán hl. m. Prahy. Za tři roky svého fungování kromě pořádání odborných seminářů a vzdělávání pomohlo například s realizací plynové kotelny v Masarykově střední škole chemické společně s městskou společností Teplo pro Prahu. Mezi aktuální energeticky úsporné projekty patří také rekonstrukce Průmyslového paláce či příprava rekonstrukce Vinohradského divadla
Praha zvýší cenu za nucený odtah vozidel, která umožní rozšířit kapacitu odtahů v ulicích města
Praha

Praha zvýší cenu za nucený odtah vozidel, která umožní rozšířit kapacitu odtahů v ulicích města

Pražští radní v pondělí schválili nařízení hlavního města Prahy, kterým se mění dřívější nařízení č. 2/2013 Sb. hl. m. Prahy, o maximálních cenách za nucené odtahy vozidel včetně jejich střežení na parkovišti. Součástí nového nařízení je úprava ceníku, kdy zvýšení ceny za nucený odtah umožní navýšit kapacitu odtahů a v ulicích hlavního města tak ubude špatně zaparkovaných aut. Konkrétně bylo uloženo Správě služeb hl. m. Prahy, aby navýšila roční kapacitu odtahů na minimální počet 25 tisíc.
Praha pošle 1,3 milionu korun Nemocnici Milosrdných sester na nákup ultrazvukového diagnostického přístroje
Praha

Praha pošle 1,3 milionu korun Nemocnici Milosrdných sester na nákup ultrazvukového diagnostického přístroje

Radní hl. m. Prahy odsouhlasili poskytnutí finančních prostředků formou individuální účelové investiční dotace v celkové výši 1 345 000 korun Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského na nákup nového ultrazvukového diagnostického přístroje. Tento záměr musí ještě schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy na svém příštím jednání.
Praha připravuje digitální mapu stavebních prací. Pomůže koordinaci a minimalizuje dopady výluk na dopravu ve městě
Praha

Praha připravuje digitální mapu stavebních prací. Pomůže koordinaci a minimalizuje dopady výluk na dopravu ve městě

Pražští radní přípravou mapové aplikace pověřili Institut plánování a rozvoje (IPR). Ten by měl ve spolupráci s dalšími městskými institucemi zkompletovat dostupné informace o plánovaných opravách a výstavbě, které budou mít vliv na dopravní situaci ve městě. Cílem je vytvořit přehledný digitální nástroj, který v hlavním městě umožní efektivněji plánovat stavební práce a dopravní výluky a minimalizovat jejich dopad na kvalitu dopravy.
Metropole vyhlásí Program podpory aktivit národnostních menšin a integrace cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2025
Praha

Metropole vyhlásí Program podpory aktivit národnostních menšin a integrace cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2025

Radní hl. m. Prahy schválili vyhlášení Programu podpory aktivit národnostních menšin a integrace cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2025. Předpokladem je, že do něj bude alokováno 28 milionů korun. Podávat žádosti budou moci neziskové organizace nebo například městské části od 30. září do 14. října tohoto roku.
Hlavní město podpoří osvětovou akci proti nádorovým onemocněním s názvem „Praha za zdravá prsa“
Praha

Hlavní město podpoří osvětovou akci proti nádorovým onemocněním s názvem „Praha za zdravá prsa“

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním zasedání schválila dotaci pro Event media s.r.o. ve výši 220 000 korun. Tyto finance budou sloužit pro zajištění edukace veřejnosti s ohledem na samovyšetření prsu a osvětu nádorových onemocnění s názvem „Praha za zdravá prsa“.
Praha našla pachtýře pro svou zemědělskou půdu ve 12 pražských lokalitách. Uzavře s nimi smlouvu na pět let
Praha

Praha našla pachtýře pro svou zemědělskou půdu ve 12 pražských lokalitách. Uzavře s nimi smlouvu na pět let

Hlavní město uzavře pachtovní smlouvy na 12 svých zemědělských pozemků. Celkem se podařilo zajistit ekologicky šetrné hospodaření na 187 hektarech v lokalitách Běchovic, Dolních a Horních Počernic, Dubče, Kyjí, Vysočan, Třeboradic a Točné.
Praha má investiční plán vodohospodářské infrastruktury pro roky 2025 až 2029
Praha

Praha má investiční plán vodohospodářské infrastruktury pro roky 2025 až 2029

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace v Praze.
Praha připravuje s Pražskou vodohospodářskou společností jedinečný projekt osvětového vodárenského centra Hydropolis
Praha

Praha připravuje s Pražskou vodohospodářskou společností jedinečný projekt osvětového vodárenského centra Hydropolis

Praha společně s Pražskou vodohospodářskou společností (PVS) připravuje projekt osvětového vodárenského centra Hydropolis, jež má vzniknout v prostorách bývalé Vinohradské vodárny v Praze 10. Centrum bude sloužit pro veřejnost a za cíl má informovat obyvatele o významu a technologiích vodního hospodářství. Stavět by se mělo začít v září tohoto roku a dokončeno by mělo být ve druhé polovině roku 2026. Náklady jsou vyčísleny na přibližně 450 milionů korun bez DPH, z toho 100 milionů korun poskytne společnost Veolia na návrh, vývoj a realizaci expoziční části.