Praha··5 min

Praha spustí komunikační kampaň o českém zdravotním systému pro ukrajinské uprchlíky

Hlavní město plánuje komunikační kampaň na zlepšení porozumění a zvýšení orientace ukrajinských uprchlíků v systému české zdravotní péče. Vyznat se v českém systému může být totiž pro cizince velmi složité. Nejasnosti mají kvůli jazykové bariéře i odlišným pravidlům.

Kampaň má za cíl informovat a edukovat ukrajinské rodiny, aby se lépe orientovaly v českém zdravotním systému a efektivně využívaly veřejně dostupnou lékařskou a zdravotní péči. Zaměřena je nejen na osoby se statutem dočasné ochrany, ale také na celou ukrajinskou komunitu a české zdravotnické pracovníky, kterým kampaň pomáhá pochopit sociokulturní prostředí, ze kterého lidé z Ukrajiny pochází.

Řešení této problematiky podporuje i Dětský fond OSN (UNICEF), se kterým si Praha na začátku společného projektu v roce 2022 vytyčila několik cílů. „Jedním ze zásadních úkolů bylo zvýšit informovanost o zdravotních službách, což patří pro nově přicházející do cizí země k častým problémům. Uprchlíci z Ukrajiny mají v Česku nárok na zdravotní služby hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Dle VZP však zdravotní péči čerpala dosud necelá polovina z nich, protože kvůli jazykové bariéře či nedostatečné informovanosti neví, na koho se obrátit. Toto se snažíme napravit právě spuštěnou komunikační kampaní,“ vysvětluje Jiří Pospíšil, náměstek primátora s působností v oblasti kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata.

„Jde nám o rovnoprávné a spravedlivé začlenění ukrajinské komunity v Praze do systému zdravotní péče tak, aby docházelo k rovnoměrnému využití všech dostupných zdravotnických zařízení. Zároveň chceme přivést cílovou skupinu k registraci u praktického lékaře, kterého budou považovat za primární kontakt při řešení své zdravotní situace. Věřím, že úspěšná integrace Ukrajinců do systému zdravotní péče v Praze může být návodem, jak postupovat s integrací v dalších regionech,“ uvádí ředitelka odboru zdravotnictví Alena Havelková.

Informace budou k cílové skupině směřovány až do konce března 2024 různými kanály prostřednictvím informačních letáků a plakátů zveřejněných ve školách, na úřadech práce, na ubytovnách, u lékařů, v nemocnicích, v organizacích pracujících s Ukrajinci apod. Od 16. prosince 2023 bude zahájena v pražském metru informační kampaň, která ukrajinskou komunitu navede na web magistrátu pomocukrajine.praha.eu/ua dostupný v češtině a ukrajinštině. Součástí jsou slogany v metru „Zdravotní péče je pro všechny“, „Už máte svého lékaře?“ a „Duševní zdraví je také zdraví“, které jsou záměrně pouze v ukrajinštině s cílem zacílit na ukrajinské občany.

Od začátku prosince mohou ukrajinští spoluobčané na webu Rádia Ukrajina také poslouchat sérii podcastů na téma český zdravotní systém a jak se v něm vyznat. V rozhlasových pořadech a v článcích vysvětlují ukrajinští lékaři, kteří znají jak české, tak ukrajinské systémy, na co mají jejich krajané nárok nebo jak se chovat u lékaře. Zároveň se věnují i duševnímu zdraví a poradí, kam se v případě potřeby obracet. Koncem roku 2023 se spustí online kampaň i na sociálních sítích.

Mezi další aktivity společného projektu Prahy a UNICEF patří i neméně důležité školení zdravotního personálu a monitoring služeb zdravotní péče. Od května 2023 pražská příspěvková organizace Metropolitní zdravotnický servis zajišťovala vzdělávání zdravotního personálu, a to především praktických lékařů a další specialistů (např. psychiatrů). Školení absolvovaly stovky zdravotních pracovníků (prezenčně i online) v rámci 12,5 hodiny (Společnost všeobecných lékařů, Česká lékařská komora, Sdružení praktických lékařů, pracovníci fakultních nemocnic apod.).

Mezi nejžádanější témata patřily interkulturní aspekty práce s migranty, kterou prezentovala Zuzana Schreiberová, ředitelka Multikulturního centra Praha, a psychosociální podpora uprchlíků, o které mluvil psycholog Igor Mikriukov. Zdravotníci se dozvěděli o specifikách poskytování zdravotní péče migrantům, prevenci HIV v cizineckých komunitách, sociálním postavení uprchlíků, nárocích na dávky a péči a také kontakty na psychologickou pomoc uprchlíkům.

V rámci průzkumu dostupnosti a kvality zdravotních služeb si hlavní město Praha nechalo zmapovat a zanalyzovat služby zdravotní péče. Cílem bylo zjistit, jaké mají ukrajinské matky s dětmi zkušenosti se zdravotní péčí v Praze. V rámci fokusních skupin a z dotazníků bylo zjištěno, jak se cílová skupina orientuje ve zdravotním systému, jak je se službami spokojena a jaká zlepšení navrhují. Výsledek analýzy bude dostupný v druhé polovině prosince 2023.

Zdroj: www.praha.eu

Zadavatel
Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Další články od Praha

Stará čistírna v Bubenči dostane ve spolupráci s Petrohradská kolektiv nový kulturní život i kavárnu
Praha

Stará čistírna v Bubenči dostane ve spolupráci s Petrohradská kolektiv nový kulturní život i kavárnu

Areál významné industriální památky Stará čistírna v Bubenči bude brzy obohacen o nový gastroprovoz zaměřený na kvalitní občerstvení, ale i na umění, besedy nebo přednášky. Nový provozovatel muzea stokování ve Staré čistírně v Bubenči, městská firma TCP a.s., aktuálně vybral v otevřeném výběrovém řízení nájemce kavárny a sezónního baru ve stodole: Petrohradská kolektiv. Novinka bude pro všechny návštěvníky areálu k dispozici od konce letošního srpna.
Festival Poznej Vltavu oslaví Mezinárodní den řek a nabídne netradiční zážitky
Praha

Festival Poznej Vltavu oslaví Mezinárodní den řek a nabídne netradiční zážitky

Na Mezinárodní den řek v neděli 22. září ožije Vltava a její nejbližší okolí v Praze 1. ročníkem multižánrového festivalu pro širokou veřejnost Poznej Vltavu. V oblasti od Podolské vodárny až po Starou čistírnu odpadních vod v Bubenči se budou konat prohlídky, umělecké intervence, workshopy i speciální program pro děti. Aktivity budou až na výjimky pro návštěvníky zdarma.
Projekt Kulturní míle nabízí zvýhodněné vstupné do galerií a muzeí v centru Prahy
Praha

Projekt Kulturní míle nabízí zvýhodněné vstupné do galerií a muzeí v centru Prahy

Od pondělí 15. července je možné v Praze navštívit vybrané galerie a muzea za zvýhodněnou cenu. Do projektu Kulturní míle je zapojených šest institucí v centru Prahy. Když zájemci navštíví jednu z nich, do všech ostatních získají po dobu jednoho týdne slevu na vstupném 20 %. Cílem nového projektu v oblasti kultury a cestovního ruchu je zviditelnit výtvarné umění v Praze a představit instituce vystavující umění více návštěvníkům.
Pražská developerská společnost žádá o povolení na výstavbu 450 nových městských bytů a mateřské školy
Praha

Pražská developerská společnost žádá o povolení na výstavbu 450 nových městských bytů a mateřské školy

U prvních projektů městského nájemního bydlení, které Pražská developerská společnost (PDS) připravuje pro hlavní město, začíná stavební řízení. PDS podala před koncem června tohoto roku kompletní dokumentaci a žádosti o stavební povolení či územní rozhodnutí pro cca 450 bytových jednotek v projektech Jalový Dvůr (Praha 4), Nový Zlíchov (Praha 5), V Botanice (Praha 5), Peroutkova (Praha 5), Palmovka – Zenklova (Praha 8), Dolní Počernice Projekt 1 a také pro projekt mateřské školy v lokalitě Kyje – Hutě. PDS očekává, že stavební povolení budou vydána do cca devíti měsíců, orientačně tedy na jaře 2025. Celkové náklady na realizaci těchto bytových jednotek PDS odhaduje na dvě miliardy korun.
Rekonstrukce a úpravy hal v Holešovické tržnici i nadále pokračují
Praha

Rekonstrukce a úpravy hal v Holešovické tržnici i nadále pokračují

V Holešovické tržnici pokračují rekonstrukční a revitalizační práce v rámci celého areálu. Některé haly již částečnou revitalizaci či nutné opravy mají za sebou, u jiných pokračuje kompletní rekonstrukce, jako v případě jedné z hlavních budov tržnice - Burzy. V současné chvíli se dělá rekonstrukce v halách H1, H27 a 28, v halách H7, 8 a 9 (Jatka78, Alza) pak probíhá modernizace kotelen. Z míst, která se nyní opravují, byly prodejny přesunuty do nových prostor v rámci tržnice.
Praha podporuje zálohování PET lahví a plechovek, přinese jí čistší ulice a snížení nákladů
Praha

Praha podporuje zálohování PET lahví a plechovek, přinese jí čistší ulice a snížení nákladů

Ministerstvo životního prostředí odeslalo do legislativní rady vlády novelu zákona o obalech, která zavádí zálohování PET lahví a plechovek. Hlavní město Praha tento krok kvituje, budoucí zavedení zálohového systému by pro něj mělo přinést hmatatelné výsledky v podobě úspory finančních prostředků a také zlepšení pořádku na veřejných místech.
Zástupci pražského magistrátu a městských částí vystavili vysvědčení pokrokům v digitalizaci
Praha

Zástupci pražského magistrátu a městských částí vystavili vysvědčení pokrokům v digitalizaci

Tento týden se uskutečnil již čtvrtý ročník konference Digitalizujeme Prahu 2023-2026. Záštitu nad akcí převzal radní hl. m. Prahy pro IT, vědu, výzkum a inovace Daniel Mazur. Odborníci na digitalizaci, tajemníci městských částí, zaměstnanci IT odborů, stavebních odborů a další hosté vystavili pomyslné „vysvědčení” jednotlivým celoměstsky významným projektům v oblasti IT za osobní účasti místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. Debatovali ale i o financování digitalizace veřejné správy v podmínkách hlavního města Prahy.
Hlavní město podpořilo charitativním během kolem Nové radnice Kačenku a Šimona v rámci akce Run and Help
Praha

Hlavní město podpořilo charitativním během kolem Nové radnice Kačenku a Šimona v rámci akce Run and Help

Představitelé hlavního města, zaměstnanci Magistrátu hl. m. Prahy i veřejnost dnes v poledne vyrazili z Mariánského náměstí na symbolický charitativní běh kolem budovy Nové radnice. Jedná se o součást akce Run and Help pořádané Kontem Bariéry, která se v letošním roce koná na podporu malé Kačenky a Šimona. Do projektu, který má za cíl pomáhat konkrétním lidem s jejich handicapem, se může ještě finančně zapojit také široká veřejnost.
Mapa spojů v aplikaci PID Lítačka ukáže polohu vozidel v reálném čase
Praha

Mapa spojů v aplikaci PID Lítačka ukáže polohu vozidel v reálném čase

Aplikace PID Lítačka přináší cestujícím novinku v podobě nové funkce Mapa spojů Pražské integrované dopravy, která umožňuje cestujícím sledovat polohu spojů v reálném čase. Tím se výrazně zjednoduší a zefektivní cestování po Praze a Středočeském kraji.
XVII. všesokolský slet nabídne pestrý program včetně tradičního průvodu, který si vyžádá dopravní omezení
Praha

XVII. všesokolský slet nabídne pestrý program včetně tradičního průvodu, který si vyžádá dopravní omezení

Ve dnech od 30. června do 5. července 2024 se v Praze uskuteční XVII. všesokolský slet. Největší sportovně-kulturní událost roku nabídne veřejnosti hromadná vystoupení a pestrý doprovodný program. V neděli 30. června dopoledne se bude konat slavnostní průvod centrem Prahy, který si vyžádá dopravní omezení. Slet sokolů se koná jednou za šest let a ten letošní se odehraje v duchu motta „Slet spojuje“.