Praha··4 min

Praha se připojila do mezinárodní sítě měst ICORN

Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Tisková zpráva

Hlavní město se připojilo k mezinárodní pomoci umělcům a spisovatelům, kteří jsou ve svých domovinách pronásledováni. V úterý 12. března podepsal primátor Prahy Bohuslav Svoboda přistupující smlouvu do sítě ICORN společně s ředitelem této organizace Helge Lundem. Praha se tak připojila do sítě měst poskytujících azyl pro autory ve své domovině ohrožené na svobodě či životě.

Slavnostní podepsání smlouvy o přistoupení Prahy k ICORN se uskutečnilo v Rezidenci primátora. „Za sebe a za Prahu mohu říct, že všichni ti, kteří to budou potřebovat, mají naši podporu, a věřím, že Praha pro ně bude nejen bezpečným a inspirujícím místem. Tak, jako už pro stovky umělců byla a jistě ještě bude,“ říká primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

ICORN (International Cities of Refuge Network) je nezávislá organizace, která poskytuje úkryt a bezpečné útočiště spisovatelům a dalším umělcům z celého světa, kteří prosazují svobodu projevu a snaží se bránit demokratické hodnoty. Z různých důvodů však zároveň ve své domovině čelí pronásledování, žijí v trvalém nebezpečí, hrozí jim uvěznění nebo jsou v ohrožení jejich životy. Do sítě ICORN se od roku 2006 zapojilo 85 měst (např. Berlín, Bratislava, Kodaň, Helsinki, Krakow, Ljubljana, Oslo, Paříž, Pittsburg), která poskytla útočiště pro 195 umělců (např. Světlana Alexijevič, Sepideh Jodeyri, Asli Erdogan).

„S ohledem na naši vlastní zkušenost života pod totalitní nadvládou jsem hluboce dojatý tím, že se Praha stala součástí ICORN. Tato událost připomíná utrpení a odvahu těch, kteří bojovali za naši svobodu slova a uměleckého vyjádření během temných dob minulého režimu. I díky nim je dnes Praha symbolem naděje a solidarity, poskytující bezpečný přístav pro ty, kteří jsou stále ohroženi kvůli svým myšlenkám a práci,“ dodává náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil.

Původní myšlenka ICORN pochází z roku 1993, kdy International Parliament of Writers (IPW) založil The Cities of Asylum Network. Členy IPW a zakladateli původního projektu byli Václav Havel, Salman Rushdie, Wole Soyinka, Jacques Derrida, Margaret Drabble, John Maxwell Coetzee a Harold Pinter. IPW byl v roce 2005 rozpuštěn. Zapojená města však chtěla v této činnosti pokračovat a založila v roce 2006 ICORN.

Sekretariát ICORN sídlí v norském Stavangeru a slouží jako komunikační prostředník mezi nezávislými městy v síti a autory.

Po přijetí přihlášky od ohroženého autora předává informace Výboru pro vězněné spisovatele při PEN International, který prověří uvedenou míru ohrožení a profesionální aktivitu. Pokud je žádost schválena, ICORN ji nabídne městům, která aktuálně hledají nového rezidenta. Žadatel si nemůže vybrat konkrétní město, ale může pozvání odmítnout. Město pozve autora v závislosti na vlastních možnostech, kapacitě a profilu. ICORN negarantuje ubytování každého autora, jehož žádost byla schválena. Nabídka rezidencí závisí na volné kapacitě a výběr autora je zcela na rozhodnutí každého města.

Zdroj: www.praha.eu

Další články

Další články od Praha

Na náměstí Republiky byla navezena hromada hadrů. Upozorňuje na problematiku textilního odpadu ve městech

Na náměstí Republiky byla navezena hromada hadrů. Upozorňuje na problematiku textilního odpadu ve městech

V pondělí ráno se na náměstí Republiky objevila hromada přibližně čtyř tun oblečení. Ta má upozornit na textilní odpad, kterým se musí všechna města vyrovnat. Od roku 2025 čekají nové povinnosti obce v rámci zajištění separovaného sběru a recyklace textilního odpadu. Právě předchází vzniku textilního odpadu i nakládání s ním se týká dnešní konference Cirkulární města a byznys 3: Města jako šatníky co praskají ve švech v Kampusu Hybernská. Pořádá ji hlavní město společně s Pražským inovačním institutem (PII).
| Praha
Praha schválila Plán rozvoje nadřazených cyklistických tras na svém území a aktualizovala Systém celoměstských cyklotras

Praha schválila Plán rozvoje nadřazených cyklistických tras na svém území a aktualizovala Systém celoměstských cyklotras

Hlavní město schválilo klíčový dokument k dalšímu rozvoji cyklistiky na svém území a aktualizovala Systém celoměstských cyklotras schválený v roce 2022. Plán definuje konkrétní úseky nadřazených cyklotras určené k přednostní přípravě s ohledem na dostupné prostředky a přínos jednotlivých úseků. Aktualizace systému cyklotras pak reflektuje změny na území jednotlivých městských částí a též vyšší prioritu chráněných a zklidněných cyklotras v dalším plánování.
| Praha
Praha má plán pro ochranu a rozvoj svého centra. Radní odsouhlasili důležitou územní studii

Praha má plán pro ochranu a rozvoj svého centra. Radní odsouhlasili důležitou územní studii

⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠S rozlohou 895 hektarů tvoří historické centrum Prahy největší památkovou rezervaci v České republice a jednu z největších na světě. Od roku 1992 je zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO, což přináší prestiž a zájem turistů, ale také určité závazky a výzvy. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vypracoval novou studii, která se stane důležitým dokumentem při rozhodování o budoucí podobě této cenné části hlavního města. Studii v srpnu 2024 schválil magistrátní odbor územního rozvoje a dnes ji odsouhlasila Rada hl. m. Prahy.
| Praha
Pražským vítězem Adapterra Awards 2024 je budova pro výzkum i výuku s fasádou s tisíci rostlinami

Pražským vítězem Adapterra Awards 2024 je budova pro výzkum i výuku s fasádou s tisíci rostlinami

Držitelem ceny Adapterra Awards pro nejlepší projekt, který připravuje Prahu na změnu klimatu, se stal Pavilon environmentálních studií České zemědělské univerzity. Budova propojuje prostor pro vzdělávání a výzkum s ekologicky šetrnou výstavbou veřejných budov. Hlavní výsadou budovy je fasáda s celkem 12 300 rostlinami.
| Praha
Pražský primátor navštívil v Kolodějích novou okružní křižovatku a řešil i plány na rozšíření zdejší základní školy

Pražský primátor navštívil v Kolodějích novou okružní křižovatku a řešil i plány na rozšíření zdejší základní školy

Cesta primátora hl. m. Prahy Bohuslava Svobody po jednotlivých městských částech pokračovala návštěvou MČ Praha–Koloděje. Prohlédl si nově otevřenou okružní křižovatku ulic K Běchovicím a V Lipách, seznámil se s plány na rozšíření zdejší základní školy a zajímal se také o koordinaci staveb dešťové a splaškové kanalizace.
| Praha
Praha hledá úspory v energetice. Řeší se úspory památkových objektů

Praha hledá úspory v energetice. Řeší se úspory památkových objektů

Oddělení energetického manažera Magistrátu hl. m. Prahy dlouhodobě hledá úspory v energetice a pomáhá naplňovat Klimatický plán hl. m. Prahy. Na základě rozhodnutí primátora Bohuslava Svobody pravidelně pořádá meetingy se zástupci městských částí, kterým pomáhá s úsporami. Na posledním meetingu se řešilo například téma úspor při rekonstrukci památkových objektů v centru města. Pro ty se nyní připravuje obecná metodika, která má urychlit povolovací procesy.
| Praha
Gymnázium Na Zatlance staví novou tělocvičnu a jídelnu

Gymnázium Na Zatlance staví novou tělocvičnu a jídelnu

Stavba nové tělocvičny a jídelny Gymnázia Na Zatlance byla ve středu slavnostně zahájena poklepáním na základní kámen. Nová budova o třech nadzemních podlažích vznikne v prostorách vnitřního dvora školy. Jídelna i tělocvična budou umístěné v jednom objektu a s budovou gymnázia budou propojeny pomocí spojovacího krčku. Stavební práce by měly trvat přibližně dva roky.
| Praha
Pravidelná zkouška sirén

Pravidelná zkouška sirén

Dnes, ve středu 6. listopadu 2024, se uskuteční na celém území České republiky pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění. Ve 12:00 hodin se rozezní sirény, které budou vysílat zkušební nepřerušovaný tón po dobu 140 vteřin. Na území hlavního města Prahy budou před polednem na zkoušku lidé upozorněni prostřednictvím elektronických „mluvících“ sirén. Informace zazní v českém a anglickém jazyce.
| Praha
Pražská developerská společnost aktualizovala pravidla pro zadávání projektů základních škol na území metropole

Pražská developerská společnost aktualizovala pravidla pro zadávání projektů základních škol na území metropole

V roce 2022 připravila Pražská developerská společnost (PDS) ve spolupráci s Fakultou architektury ČVUT v Praze dokument s názvem „Základní školy – Manuál pro zadávání projektů veřejných budov“, který sjednotil praxi při zadávání projektů veřejného základního školství na území hl. m. Prahy. Po dvou letech užívání PDS dokument na základě poznatků své praxe doplnila o dvě nové části. Rada hl. m. Prahy aktualizovaný dokument schválila jako závazný pro všechny organizace hl. m. Prahy a doporučený pro jednotlivé městské části. Manuál komplexně shrnuje všechny aspekty, které by veřejnoprávní investoři měli při přípravě projektů základních škol zohlednit.
| Praha
Počet dětí s psychickým problémy dramaticky roste, Praha problém řeší

Počet dětí s psychickým problémy dramaticky roste, Praha problém řeší

Zatímco nárůst dospělých pacientů v psychiatrické péči se v Praze za posledních 10 let téměř nezměnil, nárůst byl jen o 8 %, u dětských psychiatrických pacientů do 19 let počet naopak rapidně stoupl. Ještě v roce 2013 v Praze bylo evidováno 4 738 dětských psychiatrických pacientů, v roce 2023 jich bylo již 8 311. Trend nárůstu bude podle prognózy pokračovat. Za dvacet let by se v Praze počet dětských psychiatrických pacientů mohl dostat až na 23 tisíc.
| Praha