Praha daruje Českému červenému kříži čtyři sanitní vozy určené pro pacienty na Ukrajině

|

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila poskytnutí II. materiálně-technické pomoci v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině formou daru. Hlavní město tak na základě žádosti Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy věnuje Českému červenému kříži celkem čtyři sanitní vozy za účelem poskytování zdravotnické pomoci pacientům na území Ukrajiny.

„Naši záchranáři obnovují svůj vozový park, a tak jsem ráda, že vyřazené sanitky ještě poslouží dobré věci. Praha opakovaně vyjádřila podporu ukrajinské straně proti ruské agresi. Bez váhání jsem proto podpořila návrh kolegů ze Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy darovat sanitky Ukrajině prostřednictvím Českého červeného kříže,“ říká náměstkyně primátora hlavního města Prahy pro oblast zdravotnictví Alexandra Udženija.

„Naše lékařské posádky vyjíždějí k pacientům již v nových vozech pořízených v rámci pravidelné obměny našeho vozového parku. Vyřazené sanitky odvedly v Praze velký kus práce a jsme přesvědčeni, že pomohou při poskytování péče pacientům i na Ukrajině. Vzhledem k náhonu na všechna čtyři kola dopraví tyto vozy lékaře na místo rychle i při zhoršené dopravní dostupnosti,“ dodává Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

Městská příspěvková organizace Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy nabídla poskytnutí až dvanácti starších sanitních vozů zdravotníkům na Ukrajinu v souvislosti s aktuálně pokračujícím vojenským konfliktem. Humanitární organizace Český červený kříž nyní informovala hlavní město, že ukrajinská strana projevila zájem o využití čtyř z nich.

Tato II. materiálně-technická pomoc bude nyní hlavním městem darována právě Českému červenému kříži na základě darovací smlouvy a bude využita při zajišťování neodkladné péče o pacienty na území Ukrajiny. Konkrétně se jedná o vozidla typu Mercedes Benz ML 280 CDI 4matic určená pro lékařskou péči v terénu. Jejich aktuální souhrnná hodnota je podle znaleckého posudku 986 800 Kč. Kvalita péče o pacienty na území Prahy nebude tímto krokem nijak snížena.

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy vzhledem ke svému úspěšnému průběžnému hospodaření v roce 2023 i díky navýšení finančních prostředků od zdravotních pojišťoven navíc požádala zřizovatele o přesun části neinvestičních finančních zdrojů do svého fondu investic na nákup nové techniky ve výši 13 400 000 Kč. Konkrétně se má jednat o vozidlo pro rychlý dosah v jakémkoliv terénu, dále o vozy pro dosah hlavních lékařů a také o vozidlo technické podpory.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Praha vyhlašuje program podpor pro sociální služby

Hlavní město vyhlásilo program podpor pro sociální služby na příští rok. Provozovatelé registrovaných sociálních služeb na území hlavního města se nyní mohou přihlásit o dotace. Vyhlášení akce nazvané Program podpory registrovaných sociálních služeb poskytovaných občanům hlavního města Prahy pro rok 2024 schválili v pondělí pražští radní.

Praha

Hlavní město plánuje v následujících deseti letech investovat do modernizace Strahovského tunelu šest miliard korun

Radní hl. m. Prahy na pondělním zasedání schválili postupnou modernizaci Strahovského tunelu v následujících deseti letech. Celkem by mělo být do konce roku 2033 investováno do tunelu přibližně šest miliard korun. Modernizovány budou technologie, odvodňovací šachty, vozovka či celková bezpečnost pro provoz automobilové dopravy i případný úkryt osob v případě ohrožení obyvatel.

Praha

Praha se chce připojit do mezinárodní sítě měst ICORN, jež pomáhá pronásledovaným spisovatelům a umělcům v nedemokratických režimech

Radní hl. m. Prahy na pondělním zasedání schválili zahájení procesu o připojení do mezinárodní sítě měst International Cities of Refuge Network (ICORN). V té se sdružují města, která chtějí pomáhat spisovatelům a umělcům, jež jsou pronásledováni za vyjadřování svých názorů nebo nápadů prostřednictvím své práce nebo umění, často v zemích s nedemokratickým režimem.