Ministerstvo průmyslu a obchodu··6 min

Poprvé od začátku ruské agrese na MPO zasedla česko-ukrajinská Mezivládní komise

První místopředsedkyně vlády a ministryně hospodářství Ukrajiny Julija Svyrydenková dnes navštívila Ministerstvo průmyslu a obchodu při příležitosti česko-ukrajinského zasedání Mezivládní komise. Šlo o první jednání tohoto orgánu od začátku ruské agrese proti Ukrajině. S ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou jednala o podpoře vzájemného byznysu, zejména ve vztahu k obnově škod způsobených ruskou agresí a dalších možnostech mezinárodního financování. Oba ministři potvrdili nadstandardní vztahy obou zemí v oblasti diplomacie i obchodu, což potvrzuje i nárůst českého exportu na Ukrajinu, jehož objem tak již je vyšší než před začátkem ruské invaze.

„Hlavním důvodem našeho setkání bylo zasedání Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci. Jde o první jednání této komise od začátku ruské invaze a já jsem přesvědčen, že fakt, že jsme se zde dnes sešli, jasně potvrzuje velmi dobré vztahy obou našich zemí, které se projevují nejen v naší pokračující podpoře Ukrajiny, ale také v růstu vzájemného obchodu,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Podpora, kterou Ukrajina cítí od vlády České republiky a českého lidu, je neocenitelná. Od poskytnutí útočiště 600 000 uprchlíků po humanitární a vojenskou pomoc. Jsme vděční za podporu při obnově naší země. Česká republika byla jednou z prvních zemí, která přijala národní program pro rekonstrukci Ukrajiny, čímž stanovila příklad strategie podpory,“ říká Julija Svyrydenková, první místopředsedkyně vlády a ministryně hospodářství Ukrajiny.

V loňském roce vzrostl objem českého exportu na Ukrajinu meziročně téměř o 41 procent na více než 35 miliard korun. I přes tento loňský nárůst se objem českého exportu během prvních pěti měsíců meziročně navýšil o dalších 15 procent. Objem českého vývozu na Ukrajinu je více než o čtvrtinu vyšší než v předválečných letech 2021 či 2020.

„Česká podpora Ukrajiny proti ruské agresi je naši morální i strategickou povinností. Zároveň je pro nás tato podpora a rozvoj našich vzájemných vztahů i ekonomickou příležitostí. Svědčí o tom také nedávné konzultace ekonomických diplomatů, kdy mohly české firmy s našimi odborníky působícími ve všech významných zemích světa konzultovat své byznysové aktivity. Ukrajina patřila mezi trojici zemí, o které mezi podnikateli byl zájem úplně největší,“ říká ministr Síkela.

Spolupráci mezi ukrajinskými a českými podnikateli podporuje Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě. MPO založilo Business klub Ukrajina, prostřednictvím kterého poskytuje poradenské služby podnikatelům se zájmem o byznys na Ukrajině. V březnu letošního roku uspořádalo MPO s Ministerstvem zahraničních věcí konferenci Invest in Bravery na podporu českých a ukrajinských technologických start-upů.

Proniknout českým firmám na ukrajinský trh pomáhají zejména zástupci agentury CzechTrade. V loňském roce rozšířilo MPO síť zastoupení agentury o novou kancelář ve Lvově, která doplnila existující pobočku v Kyjevě.

České firmy podporuje MPO v jejich úsilí získat zakázky na Ukrajině také finančně v rámci Fondu Ukrajina. Exportní garanční a pojišťovací společnost umožňuje pojistit zakázky českých firem až za 5 milionů eur. Od založení fondu loni v červenci do začátku tohoto roku byly podpořeny desítky zakázek českých firem v hodnotě přes 120 milionů korun. Celkem EGAP eviduje pět desítek žádostí za víc než 500 milionů korun.

V rámci iniciativy Contact Ukraine přivítali na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně největší ukrajinskou obchodní delegaci od začátku ruské agrese. Více než 100 hostů z Ukrajiny se zde setkalo se zástupci českého byznysu.

Na dnešním zasedání Mezivládní komise projednaly pracovní skupiny další možnosti podpory obchodní spolupráce zaměřené zejména na obnovu kritické infrastruktury postižené ruskou invazí na Ukrajině. Diskutovalo se o oblastech jako je energetika, obnovitelné zdroje, dopravní infrastruktura, strojírenství a další. Poprvé také zasedla pracovní skupina pro Dněpropetrovskou oblast, nad kterou Česko drží patronát. Jedná se o nejefektivnější nástroj pro přípravu a koordinaci dvoustranných projektů, do kterých bude zapojen český průmysl.

Převzali jste patronát nad Dněpropetrovskou oblastí a usnadňujete její obnovu nejen slovy, ale konkrétními činy. Jsme přesvědčeni, že Ukrajina a Česká republika mají ještě více možností pro prohloubení spolupráce,“ říká Svyrydenková.

Nedílnou součástí Mezivládní komise je také Business fórum, které je obzvláště v česko-ukrajinských vztazích důležitou platformou pro nacházení a vytváření businessových partnerství. Tentokrát se jej na české straně zúčastnilo více než 50 firem, jako prioritní sektory jsme ve spolupráci s ukrajinskou stranou zvolili energetiku, strojírenství a agrifood. Zástupci ukrajinského Ministerstva ekonomiky se zajímali i o dopravní sektor, těžký průmysl či technologie čištění vodních zdrojů. Dopolední program Business fóra pokračoval krátkým networkingem, kde měly firmy šanci představit své výrobky a know-how.

„Rozvoj Ukrajiny a obnova její energetické a dopravní infrastruktury jsou základem její obranyschopnosti proti ruské invazi. Ta ale zároveň negativně ovlivňuje schopnost soukromých společností nabízet Ukrajině své služby. S paní vicepremiérkou jsme se shodli, že právě proto je do jejich realizace nutné zapojit mezinárodní financování, včetně toho unijního. Rozvoji této spolupráce dále pomůže také sbližování Ukrajiny s vnitřním trhem Evropské unie,“ dodává ministr Jozef Síkela s tím, že to podpoří růst exportu ukrajinského zboží do Evropské unie, což Ukrajinu podpoří v její obraně proti ruské agresi.

Hlavní prioritou ukrajinské vlády je nyní obnova a ochrana energetického systému, proto jsme vděční České republice za její ochotu pomoci nám překonat tuto výzvu. Dnes jsme na zasedání komise významně přispěli k posílení společného obchodu, finančního sektoru, přitahování investic, obnovy zničené kritické infrastruktury, posílení našeho vzdělávání, zemědělského sektoru i ekologie. Všechny tyto kroky jsou základem, na kterém stavíme Ukrajinu jako moderní evropský stát,uzavírá Julija Svyrydenková.

Zdroj: www.mpo.gov.cz

Zadavatel
Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky (MPO) je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.

Další články od Ministerstvo průmyslu a obchodu

Česko podalo další žádost o platbu v rámci Národního plánu obnovy
Ministerstvo průmyslu a obchodu

Česko podalo další žádost o platbu v rámci Národního plánu obnovy

Česká republika podala v pondělí třetí žádost o platbu z Nástroje pro oživení a odolnost (RRF). Prostřednictvím Národního plánu obnovy (NPO) tak může získat dalších 42,7 miliardy korun ve formě grantů a více než 4,8 miliardy korun ve formě půjčky.
Obnova dodávek elektrické energie po povodni
Ministerstvo průmyslu a obchodu

Obnova dodávek elektrické energie po povodni

Extrémní počasí vedlo v některých místech vést k vynucenému přerušení dodávek elektrické energie. Jejich bezpečné obnovení vyžaduje pečlivý postup a důkladnou kontrolu všech prvků distribuční sítě pro zajištění jejich následného bezpečného provozu. Proto vám děkujeme za opatrnost a trpělivost. Společně to zvládneme!
Malým a středním podnikům pomůže s financováním nová digitální platforma
Ministerstvo průmyslu a obchodu

Malým a středním podnikům pomůže s financováním nová digitální platforma

Vytvořit celoevropskou digitální platformu a umožnit malým a středním podnikům získat kapitál pro jejich rozvoj je hlavním cílem projektu podpořeného z Národního plánu obnovy (NPO). A to na Evropském blockchainu European Blockchain Services Infrastructure (EBSI), tedy pomocí technologie, která zabezpečuje sledování transakcí v digitálním světě. Na přípravě a testování platformy pracuje pět vysokých škol v čele s Českým vysokým učením technickým v Praze (ČVUT), 10 partnerských společností a zájem už vyjádřilo více než 210 malých a středních podniků napříč Evropskou unií (EU). Platforma pomůže malým a středním podnikům zjednodušit přístup k financování zejména jejich digitální a zelené tranzice a nabídne investorům možnost bezpečně do těchto podniků investovat. Projekt se zcela vyhýbá kryptoměnám a zaměřuje se výhradně na decentralizované technologie (DLT).
V Česku vznikne největší technologický hub ve střední a východní Evropě
Ministerstvo průmyslu a obchodu

V Česku vznikne největší technologický hub ve střední a východní Evropě

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a společnost České Radiokomunikace (CRA) podepsaly memorandum o porozumění, jehož cílem je spolupracovat na výstavbě datového centra CRA Zbraslav. Tento projekt má ambici stát se největším technologickým hubem ve střední a východní Evropě, který výrazně posílí digitální infrastrukturu a inovace v České republice. Díky projektu se počítá s investicemi do rozvoje AI technologií a služeb, které vyžadují velký výpočetní výkon, či s investicemi na digitalizaci firem i státní správy.
Stát představil první studie pro Strategický podnikatelský park u Dolní Lutyně. Projekt přinese vyšší platy a růst HDP
Ministerstvo průmyslu a obchodu

Stát představil první studie pro Strategický podnikatelský park u Dolní Lutyně. Projekt přinese vyšší platy a růst HDP

Nárůst HDP o 221,9 mld. Kč, o 50 – 80 % vyšší mzdové ohodnocení v porovnání s aktuální mzdovou úrovní v regionu, 52,4 mld Kč do veřejných rozpočtů a 902 mil. Kč do rozpočtu Dolní Lutyně nebo vyhodnocení, že realizace záměru nezhorší povodňová situace v okolních obcích. To jsou jedny ze základních zjištění dnes představené dopadové studie a studie záplavového území zadaných Státní investiční a rozvojovou společností v rámci prověření lokality Dolní Lutyně pro realizaci Strategického podnikatelského parku.
Ministr Síkela v dopise upozornil na alternativu v případě přerušení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu
Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministr Síkela v dopise upozornil na alternativu v případě přerušení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela zaslal dopis adresovaný Evropské komisařce pro energetiku Kadri Simsonové, ve kterém se zaměřuje na budoucnost dodávek plynu v Evropě. Reaguje tak na situaci, kdy na konci tohoto roku vyprší platnost rusko-ukrajinské dohody o přepravě plynu. V tuto chvíli přitom nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k jejímu prodloužení. Ministr Síkela v tomto kontextu upozorňuje na kapacitu české přepravní soustavy, která je dostatečná pro nahrazení aktuálního objemu tranzitu přes Ukrajinu. Její využití by Evropě zásadně pomohlo v našem úsilí dále snížit dodávky energetických surovin z Ruska.
Jak na sdílení energií? Poradí desatero ke komunitní energetice
Ministerstvo průmyslu a obchodu

Jak na sdílení energií? Poradí desatero ke komunitní energetice

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo ve spolupráci s Komorou obnovitelných zdrojů energie desatero ke sdílení elektřiny. Jednoduchý přehled poradí, jak se sdílením začít, na co si dát pozor a na koho se obrátit. Resort také vydal e-book ke komunitní energetice, který domácnosti a firmy detailně provede celým procesem sdílení. Společně s novým webem www.jaksdiletenergii.cz, více než stovkou energetických poradců a informační linkou 1212, tvoří rozsáhlou Energetickou poradenskou síť, která zájemcům poradí jak v oblasti komunitní energetiky, tak energetických úspor, ale také třeba s výběrem nových fotovoltaických panelů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest přijali podnikatelskou delegaci tchajwanských polovodičových firem
Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest přijali podnikatelskou delegaci tchajwanských polovodičových firem

Významná tchajwanská podnikatelská delegace navštívila v posledním srpnovém týdnu Česko. Jedná se o další důležitý krok k posílení vzájemné spolupráce a rozvoji polovodičového sektoru v Česku, která spočívá v podpoře výzkumu a vývoje a investic
Končí možnost platby kolky: Využít či odprodat je můžete už jen do konce roku 2024
Ministerstvo průmyslu a obchodu

Končí možnost platby kolky: Využít či odprodat je můžete už jen do konce roku 2024

Od 1. ledna 2025 již nebude možné hradit správní poplatky prostřednictvím kolkových známek. Tyto poplatky bude možné platit pouze bankovním převodem nebo pomocí QR kódu. Pokud jste byli zvyklí platit kolky, nezapomeňte, že využít nebo odprodat je bude možné jen do konce tohoto roku, tedy do 31. prosince 2024.
Čistá a udržitelná doprava. Vláda schválila aktualizaci Národního akčního plánu čisté mobility
Ministerstvo průmyslu a obchodu

Čistá a udržitelná doprava. Vláda schválila aktualizaci Národního akčního plánu čisté mobility

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Ministerstvem dopravy a Ministerstvem životního prostředí připravilo aktualizaci Národního akčního plánu čisté mobility (NAP CM). Strategický dokument, který dnes chválila vláda, se zaměřuje na rozvoj infrastruktury pro alternativní paliva, modernizaci vozového parku v silniční dopravě a dekarbonizaci dopravy. Stanovené cíle a plány jsou rozděleny do milníků pro roky 2025, 2030 a 2035.