Ministerstvo zemědělství··5 min

Policie se vypraví do libereckých lesů na divočáky. Pomůže tak zabránit šíření afrického moru prasat

Tisková zprávaProti šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat (AMP) mezi populací prasat divokých zasáhne na Liberecku i Policie ČR. Na základě dnes schváleného usnesení vlády společně s Ministerstvem zemědělství (MZe) a Ministerstvem dopravy začne spolupracovat na likvidaci prasat divokých. Ministerstvo vnitra a MZe přispějí 14 miliony korun na zakoupení munice, tlumičů a vybavení pro účinnou střelbu v noci.

Kvůli zabránění šíření nebezpečné nákazy AMP může v lesích na Liberecku proti prasatům divokým zasáhnout i Policie ČR. Právě na Liberecku se totiž AMP u prasat vyskytuje.

„V současnosti mohou proti přemnožené černé zvěři zasahovat pouze myslivci. To jsou však často dobrovolníci a mají jen omezené časové možnosti. Nákaza mezi divokými prasaty se přitom šíří. Letos jsme zaznamenali už 27 potvrzených případů. Rozhodli jsme se proto spolu s ministerstvem vnitra, že stejně jako při posledním výskytu AMP v České republice před sedmi lety využijeme zkušeností a schopností policistů. Tehdejší spolupráce se velmi osvědčila, na čas se dokonce podařilo České republice AMP zcela vymýtit. Proto chceme nyní tento úspěšný postup zopakovat,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

MZe poskytne až 6 milionů a Ministerstvo vnitra až 8 milionů na nákup střeliva, tlumičů, termovizí a zařízení pro noční vidění, které umožní účinný lov i v noci.

„Využíváme téměř identický postup jako při výskytu afrického moru prasat v roce 2017. Policie bude postupovat v rámci bezpečnostního opatření MOR a pořízený materiál bude moci opakovaně použít i v následujících letech,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Státní veterinární správa monitoruje Liberecko pomocí dronů, takže má aktuální informace o výskytu prasat. Po domluvě s myslivci se tak budou moci policisté vypravit do lokalit, kde bude lov nejpotřebnější. Police ČR vyšle na místa vycvičené střelce, kteří budou garantovat disciplínu při odstřelu a zároveň budou zárukou přesnosti střelby, která povede k rychlému usmrcování prasat divokých. S odstřelem na místě začnou policisté už v září.

S prevencí proti šíření AMP pomůže i spolupráce s Ministerstvem dopravy a Ředitelstvím silnic a dálnic, kteří zajistí rozmístění pachových bariér na vhodných místech u silnic I. tříd a u dálnic. U silnic nižších tříd bude provedení pachových ohradníků zajištěno ve spolupráci mezi krajskou veterinární správou a Libereckým krajem. Přestože pachový ohradník nemá podobu plotu, omezí migraci zvěře mimo vyznačenou oblast, a tím zabrání i dalšímu šíření nákazy.

Dne 1. 12. 2022 byl po více než 4 letech opět potvrzen AMP v České republice v populaci prasat divokých na území Libereckého kraje. Od té doby se na Liberecku na AMP laboratorně vyšetřují všechna zastřelená či nalezená uhynulá prasata divoká. V roce 2023 bylo zjištěno 56 případů, letos 27. Nemoc zatím nebyla v ČR zavlečena do chovů domácích prasat.

„Je nutné, abychom prováděli veškerá možná preventivní opatření proti šíření choroby, protože africký mor je v populacích prasat divokých i domácích smrtelnou nákazou. V hospodářských chovech může způsobit obrovské materiální škody a vést až k úplné likvidaci chovů. Na základě dosavadních zkušeností s AMP se jako nejvhodnější postup jeví zredukovat stavy prasat divokých,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Ze zkušeností z ostatních zemí postižených AMP i všech odborných studií vyplývá, že zamezit šíření nákazy mezi divokými prasaty je velmi obtížné. Současná nákazová situace v okolních zemích není dobrá, AMP se razantně šíří například v Německu, Itálii nebo Polsku.

Africký mor prasat (AMP) je virové onemocnění domácích a divokých prasat všech plemen a věkových kategorií. AMP je charakteristický vysokou, téměř 100 % úmrtností. Onemocnění se může šířit přímým kontaktem s nakaženým zvířetem nebo kadáverem zvířete, prostřednictvím syrových nebo nedostatečně tepelně upravených výrobků a odpadků obsahujících infikované vepřové maso nebo kontaminovanými materiály, krmivem, stelivem, hnojem, dopravními prostředky, obuví a oblečením. Hrozí přenos nákazy z černé zvěře do hospodářských chovů prasat, kde by infekce způsobila velké ztráty na majetku. Ochrana chovu spočívá zejména v dodržování zásad biologické bezpečnosti, především v zamezení kontaktu s volně žijícími prasaty (kvalitní a funkční oplocení) a v bezpečnosti krmiva (zákaz krmení kuchyňskými odpady). Léčba AMP neexistuje. V současné době není k dispozici účinná vakcína, což významně komplikuje možnosti prevence proti této nebezpečné nákaze. Na člověka není nákaza přenosná.

Zdroj: mze.gov.cz

Zadavatel
Ministerstvo zemědělství

Ministerstvo zemědělství

Ministerstvo zemědělství je podle zákona č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy ČR, ústředním orgánem státní správy pro zemědělství, vodní hospodářství, potravinářský průmysl a pro správu lesů, myslivosti a rybářství, mimo území národních parků. V každé oblasti jsou určité výjimky, které do kompetence ministerstva zemědělství nepatří jako například: ochrana přirozené akumulace vod, ochrana vodních zdrojů a ochrana jakosti vod.

Další články od Ministerstvo zemědělství

Povodně stále hrozí v jižních Čechách a na severní Moravě. V místech, kde již voda klesá, upozorňuje Ústřední povodňová komise, aby lidé při návratu domů dodržovali hygienická pravidla
Ministerstvo zemědělství

Povodně stále hrozí v jižních Čechách a na severní Moravě. V místech, kde již voda klesá, upozorňuje Ústřední povodňová komise, aby lidé při návratu domů dodržovali hygienická pravidla

Tisková zpráva — Déšť postupně slábne, nasycené půdě ale stačí i malé srážky a mohou hrozit další povodně. Další srážky, a s tím spojené nebezpečí povodní, hrozí v jižních Čechách. Nadále je situace kritická na severní Moravě, v Ostravě se protrhla hráz a probíhá evakuace obyvatel. Na některých místech již ale řeky klesají a začne se s obnovovacími pracemi. Ústřední povodňová komise upozorňuje občany a starosty zasažených oblastí, aby při návratu do zasažených domů a likvidačních pracích dodržovali hygienická pravidla a nakládali s odpady podle doporučených opatření.
Protipovodňový efekt připravované vodní nádrže Nové Heřminovy je nezpochybnitelný
Ministerstvo zemědělství

Protipovodňový efekt připravované vodní nádrže Nové Heřminovy je nezpochybnitelný

Tisková zpráva — V současné době jsou již vybudována technická a přírodě blízká opatření v povodí horní Opavy. Zásadní prvek efektivního dosažení potřebné povodňové ochrany tohoto území, což je vodní nádrž k akumulaci povodňových průtoků Nové Heřminovy, však stále chybí. Jasně se ukazuje, že přírodě blízká opatření a drobná doprovodná opatření v povodí přispívají ke zmírnění malých povodní, ale na zvládání extrémních povodňových situací nemají prakticky vliv.
Naléhavá výzva pro zemědělce postižené povodněmi: Pokud potřebujete urgentní pomoc, kontaktujte regionální pracoviště SZIF
Ministerstvo zemědělství

Naléhavá výzva pro zemědělce postižené povodněmi: Pokud potřebujete urgentní pomoc, kontaktujte regionální pracoviště SZIF

Tisková zpráva — Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) vyzývá zemědělce, které zasáhly povodně, aby se o pomoc obrátili na regionální pracoviště Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Pracovníci SZIF jsou na to už připraveni.
Ústřední povodňová komise žádá občany, aby spolupracovali při evakuaci svých domovů s hasiči i policisty
Ministerstvo zemědělství

Ústřední povodňová komise žádá občany, aby spolupracovali při evakuaci svých domovů s hasiči i policisty

Tisková zpráva — Silné srážky zasáhly do neděle především Beskydy a Jeseníky, kde napršelo více než 200 mm vody. Pozitivní zpráva je, že v nejzasaženějších oblastech severní Moravy přestává pršet. Na většině území spadlo do dnešního dopoledne přibližně 80 % očekávaného množství srážek. V neděli dopoledne dosáhla kulminace vodních toků třetího stupně povodňové aktivity na více než stovce míst. Ústřední povodňová komise žádá obyvatele postižených oblastí, aby spolupracovali při evakuaci a respektovali nařízení záchranných složek. Lidé, kteří chtějí pomoci věcnými dary, mohou nosit zejména balenou vodu a trvanlivé potraviny do potravinových bank.
Výhledová situace povodní se posouvá více na východ republiky, nejvyšší vzestupy očekáváme během soboty a neděle
Ministerstvo zemědělství

Výhledová situace povodní se posouvá více na východ republiky, nejvyšší vzestupy očekáváme během soboty a neděle

Tisková zpráva — Nyní přes Českou republiku přechází první vlna srážek, nejvyšší vzestupy hladin předpokládáme během soboty a neděle. V povodích, kde budou 24hodinové úhrny přesahovat hodnoty nad 120 mm, předpokládáme i možnost překročení limitů pro 50letý průtok, tedy extrémní povodňové ohrožení. Nejhorší situaci očekáváme na tocích, které odvodňují Jeseníky a další severovýchodní horské oblasti a Českomoravskou vrchovinu. Vydatné srážky budou postupně zesilovat na severním návětří hor z důvodu silného větru, který by měl v ČR foukat od pátku až do neděle.
Od posledních velkých povodní pomohlo MZe vybudovat protipovodňová opatření za téměř 31 miliard korun a zvýšit ochranu přes 1 milionu obyvatel ČR
Ministerstvo zemědělství

Od posledních velkých povodní pomohlo MZe vybudovat protipovodňová opatření za téměř 31 miliard korun a zvýšit ochranu přes 1 milionu obyvatel ČR

Tisková zpráva — Od roku 2002 pomohl program Ministerstva zemědělství (MZe) obcím, městům i krajům zajistit téměř tisícovku protipovodňových opatření v celkové hodnotě zhruba 31 miliard korun. Z toho dotace od MZe činí necelých 26 miliard. Proti povodním tak byl od roku 2002 nově ochráněn jeden milion obyvatel České republiky.
Ústřední povodňová komise: Rozšířena výstraha před extrémními dešti, lidem doporučujeme omezit akce a nevstupovat do lesů
Ministerstvo zemědělství

Ústřední povodňová komise: Rozšířena výstraha před extrémními dešti, lidem doporučujeme omezit akce a nevstupovat do lesů

Tisková zpráva — Českou republiku zasáhnou vydatné srážky, které se na našem území udrží až do konce týdne. Dnešní predikce Českého hydrometeorologického ústavu rozšířila výstrahu před extrémními srážkami zhruba o 50 km více k západu, zejména v oblasti Šumavy. Výstraha na extrémní srážky platí kromě Karlovarského a části Ústeckého kraje pro celé území České republiky. Nejvydatnější srážky předpokládají modely do nedělního večera v pásu od Novohradských hor přes Vysočinu až po Jeseníky. Kvůli nebezpečí povodní se dnes sešla Ústřední povodňová komise, která řídí ochranu území v případě povodní. Ta doporučuje od pátečního poledne omezit akce pro veřejnost a také nechodit do lesů, kde hrozí pády stromů.
Českou republiku zasáhnou vydatné srážky, nejvíce na území od Novohradských hor po Jeseníky. Očekává se padesátiletá voda
Ministerstvo zemědělství

Českou republiku zasáhnou vydatné srážky, nejvíce na území od Novohradských hor po Jeseníky. Očekává se padesátiletá voda

Tisková zpráva — Českou republiku zasáhnou od půlnoci na čtvrtek 12. září vydatné srážky, které se na našem území udrží až do konce týdne. Nejvíce by mělo pršet během soboty. Výstraha na extrémní srážky platí kromě Karlovarského a části Ústeckého kraje pro celé území České republiky. Nejvydatnější srážky předpokládají modely do nedělního večera v pásu od Novohradských hor přes Vysočinu až po Jeseníky. Zejména na severním a severozápadním návětří Jeseníků dávají modely extrémní srážkové úhrny přes 300 milimetrů za čtyři dny.
Ministr zemědělství: Vodohospodáři se připravují na extrémní srážky, ve významných nádržích uvolňují prostor pro zachycení vody
Ministerstvo zemědělství

Ministr zemědělství: Vodohospodáři se připravují na extrémní srážky, ve významných nádržích uvolňují prostor pro zachycení vody

Tisková zpráva — Z Vltavské kaskády nyní odtéká dvakrát více vody, než do ní přitéká. Každou vteřinu to je 80 tisíc litrů vody, dispečink Povodí Vltavy navýšil odtok kvůli očekávaným srážek, které mají v následujících dnech zasáhnout Českou republiku. Odtoky z významných vodních děl zvýšili vodohospodáři i v dalších částech republiky, zejména v povodí Moravy a v povodí Odry, kde se předpokládají nejvydatnější deště.
8 důvodů, proč potřebujeme novelu mysliveckého zákona
Ministerstvo zemědělství

8 důvodů, proč potřebujeme novelu mysliveckého zákona

Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) odhadl minimální výši škod způsobovaných býložravou spárkatou zvěří na lesních porostech na 1,1 miliardy korun ročně. Kromě poškození lesa je třeba brát v úvahu také náklady na potřebnou ochranu lesních porostů, které činí zhruba 1,45 miliardy korun ročně. Minimální škody společně s náklady na opatření pro jejich předcházení tedy každý rok přesahují 2,5 miliardy korun. Odhad Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHUL) je ještě vyšší, a to každoroční škody 4,8–5,5 miliardy korun. Nelze vynechat ani škody způsobené prasetem divokým jak na zemědělských pozemcích, zejména pastvinách, tak na plodinách.