Pocta legendě jednostopého sportu

|

Dva dny před 100. výročím jeho narození uvádí Česká pošta 14. června do prodeje novou příležitostnou poštovní známku z edice Sport: Jan Veselý, jejíž nominální hodnota je 23 korun. Námětem známky je portrét slavného českého cyklisty z dob jeho největší sportovní slávy. Autorem výtvarného návrhu známky je Petr Minka.

Jan Veselý se narodil 16. června 1923 v Plástovicích a zemřel 10. února 2003 v Praze. V průběhu své sportovní kariéry se stal šestadvacetkrát mistrem Československa, devětkrát se zúčastnil Závodu míru a v roce 1949 jeho 2. ročník vyhrál jako první československý cyklista. V roce 2000 získal čestný titul cyklista století a v roce 2014 byl in memoriam jako první uveden do Síně slávy Českého svazu cyklistiky.

Na známce je Jan Veselý znázorněn s vítězným úsměvem na tváři, v dresu národního cyklistického družstva a se zlatým věncem, trofejí za 1. místo v Závodě míru. Součástí emise je i obálka prvního dne vydání (FDC), jejímž námětem je Jan Veselý projíždějící cílovou čáru jako vítěz s rukama nad hlavou.

Emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., známku metodou ofsetu v kombinaci se sítotiskem v nákladu 400 000 kusů a FDC digitálním tiskem nákladem 2 300 kusů. Zájemci si mohou známku zakoupit na přepážkách nebo v e-shopu na webových stránkách České pošty.

PODCAST

14. června 2023 - Matyáš Vitík, tiskový mluvčí České pošty (m4a, 229kB)

Zdroj: www.ceskaposta.cz

Česká pošta

Čtvrt milénia významného českého obrozence

Pouhé dva dny před 250. výročím narození vůdčí postavy druhé generace národních obrozenců uvádí Česká pošta 14. června do prodeje novou příležitostnou písmenovou poštovní známku z edice Osobnosti: Josef Jungmann. Motivem známky je Jungmannův portrét s pozadím proplétajících se dubových a lipových haluzí, které symbolizují propletení českých a německých tradic. Pod výtvarným návrhem nové známky je podepsána Renáta Fučíková.

Česká pošta

Zákazníci rušených pošt si listovní zásilky vyzvednou na nástupnických poštách

Česká pošta v souvislosti s redukcí své pobočkové sítě připravila pro své zákazníky informační kampaň. Ta jim poskytuje informace o nástupnických poštách za zrušené pobočky a tipy, jak zefektivnit využívání poštovních služeb. Hlavní komunikační platformou je informační web ceskaposta.cz/zmeny, kde zákazníci najdou všechny aktuální informace. Seznamy rušených i doporučených pošt v okolí, důležité termíny, adresy i otevírací dobu. A také odpovědi na nejčastější otázky.

Česká pošta

Nejkrásnější známkou roku 2022 je Chudobínská borovice

V Anketě o nejkrásnější známku roku 2022 letos zvítězila příležitostná písmenová známka z emise Ochrana přírody: Chudobínská borovice, jejíž nominále je zastoupeno písmenem „B“. Autorem návrhu emise je Zdeněk Daněk, který se tak nově zařadil mezi autory pyšnící se titulem vítěze Ankety o nejkrásnější známku roku. Z let minulých jmenujme například manžele Knotkovy, Oldřicha Kulhánka a Miloše Ondráčka.