Pocta bratrům Lipským na aršíku

|

Divadlo a film: Bratři Lubomír Lipský, Oldřich Lipský je název nového příležitostného poštovního aršíku, který Česká pošta uvede do prodeje ve středu 10. dubna. Výtvarný návrh se dvěma známkami v hodnotě 42 a 48 korun připravila Eva Hašková.

„Náměty aršíku a známek jsou postavy obou bratrů Lipských. Lubomír, herec proslulý komickými rolemi na jevišti, ve filmu i televizi, je zpodobněn se slamákem a s maskou klauna v levé ruce. Maska připomíná jeho roli z roku 1972 ve filmu Šest medvědů s Cibulkou, který režíroval jeho bratr Oldřich. Autor mnoha populárních českých komedií stojí vedle bratra Lubomíra a gestem režiséra odkazuje na svoji profesi,“ říká ředitelka pobočkové sítě České pošty Martina Ivanová.

S emisí aršíku souvisí i dvě verze obálky prvního dne vydání (FDC). Na jedné je portrét Lubomíra Lipského s červeným klaunským nosem a motivem druhé je gesto rukou režiséra hledajícího vhodný filmový záběr. Celé vydání vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o. Aršík metodou ofsetu v nákladu 22 600 kusů a FDC digitálním tiskem po 2 300 kusech. Nový příležitostný aršík si mohou zájemci pořídit od 10. dubna na vybraných poštách nebo na e-shopu České pošty.

PODCAST:

4. 4. 2024 - Matyáš Vitík, tiskový mluvčí České pošty (m4a, 303kB)

Zdroj: www.ceskaposta.cz

Česká pošta

Aršík s trojskými kapradinami

Adam Kašpar je autorem výtvarného návrhu příležitostného poštovního aršíku Botanická zahrada hl. m. Prahy, který Česká pošta uvede do prodeje ve středu 10. dubna. Náměty známek v hodnotě 27, 31 a 34 korun představují zvláštní druhy kapradin Drynaria rigidula, Dipteris conjugata a Brainea insignis.

Česká pošta

S Kantem do Evropy

Výtvarný návrh příležitostné písmenové poštovní známky z edice Osobnosti: Immanuel Kant, kterou Česká pošta uvede do prodeje ve středu 10. dubna 2024, připravila Markéta Prachatická.