U příležitosti jednání Národní rady pro duševní zdraví proběhla na Ministerstvu zdravotnictví snídaně s novináři na téma kroků podporujících péči o duševní zdraví, které v tomto směru Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Psychiatrickou společností ČLS JEP a dalšími členy Národní rady pro duševní zdraví, včetně zástupců lidi se zkušeností s duševním onemocněním, činí. Jde především o podporu vzdělávání, rozšiřování kompetencí zdravotníků, rezidenční programy, strategické investice nebo navyšování úhrad péče ze strany zdravotních pojišťoven.
„Péče o duševní zdraví a zvýšení její dostupnosti i kvality patří mezi mé priority. Tyto změny ale vyžadují komplexní přístup a naše kroky zahrnují všechny úrovně od legislativních změn po konkrétní podporu zdravotnických zařízení. Nejde pouze o jednorázové projekty, ale o dlouhodobý systémový přístup. Velmi děkuji všem, kteří se na této práci podílejí, často dobrovolně a ve svém volném čase. Jejich nasazení a odbornost jsou pro nás neocenitelné,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Pro rok 2024 vyhlásilo Ministerstvo zdravotnictví na podporu vzdělávání 50 rezidenčních míst v oboru dětská a dorostová psychiatrie, psychiatrie, klinická psychologie, dětská klinická psychologie a psychoterapie pro klinické psychology. V oblasti vzdělávání také došlo ke zvýšení kapacit kvalifikačního kurzu psycholog ve zdravotnictví i zrušení povinné doby vzdělávání klinických psychologů.
V tomto roce dochází také ke značnému navyšování úhrad zdravotních pojišťoven u dětských a dorostových psychiatrů, psychiatrů i klinických a dětských klinických psychologů. Nově dochází například k většímu navýšení u denních stacionářů, adiktologie nebo psychoterapie, zahrnutí center duševního zdraví do úhradové vyhlášky či třístupňový model psychoterapie.
Téma duševního zdraví nicméně přesahuje hranice jednoho resortu. Ministerstvo zdravotnictví aktivně spolupracuje s dalšími klíčovými partnery, mezi které patří Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, odborné lékařské společnosti, vzdělávací instituce a mnoho dalších subjektů. Platformou pro tuto spolupráci představuje Národní rada pro duševní zdraví. „Spolupráce je v této oblasti zcela klíčová, protože duševní zdraví není zdaleka jen záležitostí zdravotnictví. Zahrnuje mimo jiné vzdělávání, sociální oblast, prevenci i pracovní prostředí. Přestože diskuse nad jednotlivými kroky mohou být náročné, je důležité, že společně držíme směr a pracujeme na dosažení konkrétních výsledků,“ uvedl výkonný místopředseda Národní rady pro duševní zdraví Tomáš Kašpárek a dodal, že rozvoj psychiatrie se významně opírá o národní zdroje, nikoliv pouze o jednorázové evropské projekty.
„Psychiatrická společnost je součástí reformy péče o duševní zdraví od samého začátku a velmi oceňuji nejen kroky Ministerstva zdravotnictví, ale i fungování Národní rady pro duševní zdraví jako takové. Naší prioritou je jednoznačně maximální podpora vzdělávání a zajištění akutní psychiatrické péče. Klíčová je rovněž podpora stacionární péče, která může předejít hospitalizaci nebo umožňuje doléčení v bezpečném a podpůrném prostředí. Tato forma péče je nejen velmi cenná, ale také efektivní, což potvrzuje i zpětná vazba od lidí se zkušeností s duševním onemocněním, kteří tuto pomoc využívají,“ uvedla předsedkyně Psychiatrické společnosti ČLS JEP Simona Papežová.
„Stále je před námi řada výzev a problémů, které jsou dlouhodobějšího rázu, na které jako zástupci lidí se zkušeností v Národní radě upozorňujeme. Oceňuji příležitost zapojit se do tvorby strategických koncepcí a jsme rádi, že můžeme být součástí Národní rady pro duševní zdraví. I nadále budeme na Národní radu pro duševní zdraví přinášet témata, která se osobně týkají lidí procházejících systémem péče o duševní zdraví a oceňovat úspěchy a upozorňovat na případné nedostatky,“ uvedl Zbyněk Roboch, zástupce lidí se zkušenostmi s duševním onemocněním, člen Národní rady pro duševní zdraví.
„Díky krokům Národní rady pro duševní zdraví po dlouhém volání konečně zavedeme víceúrovňové poskytování psychoterapeutické péče, které zvýší dostupnost péče o duševní zdraví. Také oceňuji spolupráci mezi psychiatry a psychology na této platformě. I díky tomu dostaneme péči o duševní zdraví mezi více lidí, kteří potřebují pomoc v této oblasti,” uzavřel Daniel Krejcar, předseda Meziresortní pracovní skupiny k zajištění dostupnosti psychoterapie, psychoterapeutických a psychosociálních intervencí.
Zdroj: mzd.gov.cz