ORLEN Unipetrol··7 min

ORLEN Unipetrol spustil na čerpacích stanicích ORLEN Benzina pilotní projekt sběru upotřebeného kuchyňského oleje

ORLEN Unipetrol

ORLEN Unipetrol

Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol je významnou součástí českého průmyslu. V České republice je jediným zpracovatelem ropy, jedním z nejdůležitějších výrobců plastů a vlastníkem největší sítě čerpacích stanic ORLEN Benzina. V oboru rafinérské a petro​​chemické výroby je významným hráčem i ve střední a východní Evropě. Od roku 2005 je součástí rafinérské a petrochemické skupiny PKN ORLEN.

Tisková zpráva

Na šesti čerpacích stanicích v Ústeckém kraji, konkrétně ve městech Ústí nad Labem, Teplice, Chomutov, Litvínov a Most, mohou lidé odevzdávat upotřebený kuchyňský olej. Skupina ORLEN Unipetrol ve spolupráci s výzkumně vzdělávacím centrem ORLEN UniCRE, Českým vysokým učením technickým v Praze a Českou zemědělskou univerzitou v Praze spustila pilotní projekt, jehož cílem je zkoumání možností využití upotřebeného kuchyňského oleje a jeho efektivní přeměny v biopalivo a petrochemikálie. Projekt, který je spolufinancovaný Technologickou agenturou České republiky v rámci programu TREND, je plně v souladu se strategií skupiny ORLEN Unipetrol rozšiřovat výrobu energie a produktů z obnovitelných zdrojů.

Skupiny ORLEN Unipetrol chce být nejpozději do roku 2050 emisně neutrální. Konkrétní cíle jsou rozpracovány v rámci strategického rozvoje skupiny do roku 2030 a jedním z nich je i rozšíření principů cirkulární ekonomiky jak v rafinérském tak petrochemickém segmentu.

„Problematice efektivní přeměny odpadních materiálů v surovinu, kterou lze využít jako kvalitní zdroj uhlíku pro výrobu pohonných hmot či plastů se zabýváme dlouhodobě. Myšlenka sběru kuchyňského oleje není nová. Nový a především bezpečnější a ekologicky šetrnější je způsob, jak chceme s tímto odpadem manipulovat a jak jej budeme upravovat. Existuje mnoho firem, které se specializují na sběr kuchyňského oleje především z restauračních zařízení. My se ale chceme soustředit především na domácnosti a nabídnout jim bezpečný a bezodpadový sběr upotřebených rostlinných olejů. V současnosti je sebraný olej přečisťován a prodáván dál k výrobě metylesteru známého po zkratkou MEŘO. Společnost ORLEN Unipetrol je ale již dnes připravena využít přečištěné odpadní oleje k výrobě bezkyslíkatého vysokocetanového biopaliva známého pod zkratkou HVO, tj. hydrodeoxygenovaný rostlinný olej. Takto vzniklé biopalivo má lepší stabilitu než klasické MEŘO a vyšší cetanové číslo než motorová nafta. Při jeho výrobě i spalování navíc vzniká méně emisí oxidu uhličitého,“ vysvětluje Jiří Hájek, generální ředitel a předseda představenstva ORLEN UniCRE a.s.

Projekt, který je oficiálně pojmenován „Výzkum a vývoj technologie čistění a recyklace kuchyňských olejů včetně systému jejich sběru (EUCOTECH)“, byl spuštěn v roce 2021 a potrvá až do roku 2024. Je zaměřen na návrh systému decentralizovaného a automatizovaného sběru upotřebeného kuchyňského oleje (UCO, z angl. Used Cooking Oil) z domácností s následným výzkumem a vývojem vhodných separačních a rafinačních procesů pro jeho úpravu na surovinu ve formě hydrogenovaného rostlinného oleje (HVO, z angl. Hydrodeoxygenated Vegetable Oil), kterou již bude možno začlenit do procesu rafinérské a petrochemické výroby.

„Současné iniciativy v Česku zaměřené na komunální sběr kuchyňského oleje spojuje několik faktorů. V prvé řadě má většina iniciativ pouze lokální působnost – většinou se jedná o spolupráci obce a lokální odpadové společnosti, aby tak byla splněna zákonná povinnost zajištění třídění komunálního kuchyňského oleje. Obecně disponují omezeným počtem sběrných míst. Dalším společným rysem je sběr použitého oleje v plastových nádobách, např. PET lahvích, které občané vhazují do označených plastových popelnic, ve většině případů umístěných v prostorách sběrných dvorů“, vysvětluje doc. Ing. Vladimír Hönig, Ph.D. et Ph.D., zástupce vedoucího katedry chemie České zemědělské univerzity v Praze a dodává: „V rámci projektu EUCOTECH jsme společně vytvořili dostupnou síť sběrných míst, jejíž ambicí je rozšíření po celém Česku. Chceme změnit přístup široké veřejnosti a přimět ji tak k dalšímu, systematickému sběru odpadu.“

Od začátku června letošního roku až do konce roku 2024 se mohou lidé v Ústeckém kraji zapojit do sběru upotřebeného kuchyňského oleje na šesti čerpacích stanicích ORLEN Benzina v Ústeckém kraji. Bližší informace jsou dostupné na internetové stránce sbirejolej.cz​ nebo v aplikaci ORLEN Benzina. „V rámci projektu jsme nyní vstoupili do fáze, kdy chceme pilotně ověřit vyvinutou technologii čištění a úpravy použitého oleje na produkty vhodné pro další zpracování v rafinérských a petrochemických procesech a připravit dokumentaci pro automatizovaný sběr a zpracování oleje ve velkém měřítku. Dovolujeme si oslovit širokou veřejnost, aby se do tohoto vědeckého projektu zapojila a pomohla tak životnímu prostředí. Předpokládáme, že do konce roku 2024 takto získáme pro výzkumné účely až 20 tun upotřebeného kuchyňského oleje,“ pokračuje Jiří Hájek.

Zapojení do projektu je snadné. Po registraci v aplikaci ORLEN Benzina, si zájemci vyzvednou standardizovanou nádobu určenou pro skladování použitého oleje v domácnostech. Po naplnění ji mohou odevzdat 24 hodin denně sedm dnů v týdnu na jedné ze šesti čerpacích stanic ORLEN Benzina do poloautomatického sběrného boxu vyměnit za prázdnou nádobu. „Speciální sběrné nádoby umožňují opakovatelné použití a snižují hygienická rizika spojená s nakládáním s odpady. Nevznikají také žádné pevné plastové odpady znečištěné oleji, které by bylo nutno likvidovat skládkováním nebo spalováním. Předem děkujeme všem lidem, kteří se do sběru použitého kuchyňského oleje zapojí,“ uzavírá Jiří Hájek.

Sběr upotřebených kuchyňských olejů je realizován v rámci projektu FW03010367 EUCOTECH, spolufinancovaného se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu TREND.

Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana, otrokovická společnost REMAQ a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic ORLEN Benzina v Česku a síť ORLEN na Slovensku a v Maďarsku. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největší multi-energetickou společností ve střední Evropě. ORLEN Unipetrol zaměstnává téměř 6 000 lidí a je aktivní v oblasti společenské odpovědnosti. Svou pozornost věnuje iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí.

Zdroj: www.orlenunipetrol.cz

Další články

Další články od ORLEN Unipetrol

Za 20 let vystudovalo v Univerzitním centru ORLEN Unipetrolu přes šest set studentů

Za 20 let vystudovalo v Univerzitním centru ORLEN Unipetrolu přes šest set studentů

Univerzitní centrum v chemickém areálu skupiny ORLEN Unipetrol v Litvínově, které společnost provozuje ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a Fakultou strojní Českého vysokého učení technického funguje již dvacet let. Za tu dobu v něm vystudovalo více než šest set studentů, kteří studují přímo v průmyslovém areálu Chemparku a mají tak unikátní příležitost nabyté poznatky uplatnit v praxi. Toto Univerzitní centrum je jediné v České republice, které je provozováno veřejnou vysokou školou v průmyslovém areálu.
| ORLEN Unipetrol
ORLEN Unipetrol Doprava zařadil do své flotily osmou lokomotivu Siemens Vectron

ORLEN Unipetrol Doprava zařadil do své flotily osmou lokomotivu Siemens Vectron

Společnost ORLEN Unipetrol Doprava, přední český nákladní železniční dopravce, patřící do rafinérské a petrochemické skupiny ORLEN Unipetrol, pokračuje v modernizaci své flotily. K sedmi stávajícím lokomotivám Siemens Vectron MS řady 383 přibydou do konce roku 2025 čtyři další. První z nich, celkově v pořadí osmou, převzal ORLEN Unipetrol od společnosti Siemens do užívání v těchto dnech. Pořízení dalších modulárních elektrických lokomotiv je součástí dlouhodobého modernizačního plánu zaměřeného na zvýšení efektivity a udržitelnosti přepravních služeb. ORLEN Unipetrol Doprava tím aktivně přispívá ke snižování emisí CO2 a naplňování cílů skupiny ORLEN Unipetrol, která se zavázala snížit emise uhlíku o 25 % do roku 2030 a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.
| ORLEN Unipetrol
Novým ředitelem čerpacích stanic ORLEN v Česku se stal Rostislav Moravec. Dosavadní ředitel Vladimír Dočekal odešel vést ORLEN Maďarsko.

Novým ředitelem čerpacích stanic ORLEN v Česku se stal Rostislav Moravec. Dosavadní ředitel Vladimír Dočekal odešel vést ORLEN Maďarsko.

S platností od 1. listopadu 2024 se novým ředitelem maloobchodní sítě skupiny ORLEN Unipetrol v Česku stal Rostislav Moravec. Ve funkci nahradil Vladimíra Dočekala, který nyní zastává pozici jednatele čerpacích stanic ORLEN v Maďarsku. Celá síť čerpacích stanic ORLEN zahrnuje 3 500 stanic v sedmi Evropských zemích – v Polsku, Česku, Německu, Rakousku, Maďarsku, Litvě a na Slovensku.
| ORLEN Unipetrol
Zdeněk Jíra se stal novým členem představenstva skupiny ORLEN Unipetrol

Zdeněk Jíra se stal novým členem představenstva skupiny ORLEN Unipetrol

S účinností od 1. listopadu 2024 se stal členem představenstva skupiny ORLEN Unipetrol Zdeněk Jíra. Ve své nové roli se zaměří především na oblast finančního řízení celé skupiny v České republice, na Slovensku a v Maďarsku.
| ORLEN Unipetrol
ORLEN Unipetrol spustil na čerpacích stanicích ORLEN pilotní prodej obnovitelné nafty

ORLEN Unipetrol spustil na čerpacích stanicích ORLEN pilotní prodej obnovitelné nafty

Síť čerpacích stanic ORLEN zařadila do své nabídky pohonných hmot plně syntetické palivo, takzvaný hydrogenovaný rostlinný olej ve 100% čistotě (HVO100). Palivo se vyrábí z rostlinných olejů a odpadních produktů z potravinářského průmyslu a pohostinství, včetně upotřebeného kuchyňského oleje. Má potenciál snížit emise skleníkových plynů až o 90 % ve srovnání s běžnými fosilními palivy, což plně odpovídá dlouhodobé strategii skupiny ORLEN Unipetrol v oblasti udržitelného rozvoje a snižování emisí uhlíku. Pilotní prodej byl zahájen na čerpací stanici ORLEN v Rokycanech. Rozšíření prodeje na další čerpací stanice v České republice a zařazení do velkoobchodní nabídky skupiny ORLEN Unipetrol je plánováno na první čtvrtletí příštího roku.
| ORLEN Unipetrol
Rybáři vypustili tři metráky ryb do řeky Bíliny

Rybáři vypustili tři metráky ryb do řeky Bíliny

Nadace ORLEN Unipetrol ve spolupráci s rybáři z Českého rybářského svazu uspořádala pravidelné vypouštění ryb do řeky Bíliny. To se koná dvakrát do roka, vždy na jaře a na podzim. Tentokrát u vypouštění, které se uskutečnilo u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, asistovali žáci první třídy ze 7. Základní školy Most. Společně řeku Bílinu obohatili o tři metráky ryb. Celkem se od roku 2010 podařilo do Bíliny vypustit bezmála 12 tun ryb.
| ORLEN Unipetrol
Digitální dvojče pomáhá v ORLEN Unipetrolu simulovat rafinérské procesy

Digitální dvojče pomáhá v ORLEN Unipetrolu simulovat rafinérské procesy

Rafinerská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol pokračuje ve svém plnění závazku modernizace výrobních technologií. Nejnovějším projektem z oblasti digitalizace je implementace projektu nazvaného Digitální dvojče do své rafinerie v Kralupech nad Vltavou. Díky investici za bezmála 50 milionů korun je možné zrcadlit reálný provoz ve virtuálním prostředí, čímž dojde ke zefektivnění výrobního procesu a zjednodušení plánování výroby. Digitální dvojče je počítačový program založený částečně na umělé inteligenci a strojovém učení, který využívá data z reálného světa k vytvoření simulace, ve které dokáže předpovědět, jak bude proces fungovat. Skupina chce zrcadlení výrobních jednotek pomocí digitálního dvojčete implementovat také do svých dalších výrobních lokalit.
| ORLEN Unipetrol
Milan Brejchal se stal členem představenstva skupiny ORLEN Unipetrol

Milan Brejchal se stal členem představenstva skupiny ORLEN Unipetrol

S účinností od 1. října 2024 se stal členem představenstva skupiny ORLEN Unipetrol Milan Brejchal. Ve své pozici je zodpovědný za výrobu v rafinérském a petrochemickém segmentu a rozvoj podnikání. S účinností k 30. září skončil na pozici člena představenstva Tomáš Herink. Ve skupině ORLEN Unipetrol bude působit i nadále v pozici ředitele pro výzkum a vývoj.
| ORLEN Unipetrol
V litvínovské rafinerii skupiny ORLEN Unipetrol se konalo pravidelné havarijní cvičení

V litvínovské rafinerii skupiny ORLEN Unipetrol se konalo pravidelné havarijní cvičení

Skupina ORLEN Unipetrol ve svém litvínovském výrobním závodě uspořádala v dopoledních hodinách v pondělí 23. září pravidelné havarijní cvičení. Letošním námětem nácviku byl požár plovoucí střechy ropného zásobníku. Havarijní cvičení skupina pořádá ve všech svých areálech za účelem ověření praktické připravenosti záchranných složek i svých zaměstnanců. Kvůli cvičení byla krátkodobě omezena doprava na pozemní komunikaci I/27 mezi Litvínovem a Mostem a dále pozemní komunikace III/2541 ze směru Horní Jiřetín a III/0272 ze směru Komořany.
| ORLEN Unipetrol
Skupina ORLEN Unipetrol uspořádá v litvínovské rafinerii pravidelné havarijní cvičení

Skupina ORLEN Unipetrol uspořádá v litvínovské rafinerii pravidelné havarijní cvičení

Skupina ORLEN Unipetrol uspořádá ve svém litvínovském výrobním závodě v pondělí 23. září v dopoledních hodinách pravidelné havarijní cvičení. Během cvičení bude ve spolupráci s Policií ČR krátkodobě omezena doprava na pozemní komunikaci I/27 mezi Litvínovem a Mostem a dále pozemní komunikace III/2541 ze směru Horní Jiřetín a III/0272 ze směru Komořany. Nácvik nebude mít vliv na okolní prostředí a neomezí výrobu v areálu, je však možné v okolí areálu zaznamenat akustické a vizuální efekty, které budou cvičení doprovázet.
| ORLEN Unipetrol