ORLEN Unipetrol··4 min

ORLEN Unipetrol rozsáhlou investicí v kralupské rafinérii za půl miliardy korun snižuje svoji uhlíkovou stopu

ORLEN Unipetrol

ORLEN Unipetrol

Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol je významnou součástí českého průmyslu. V České republice je jediným zpracovatelem ropy, jedním z nejdůležitějších výrobců plastů a vlastníkem největší sítě čerpacích stanic ORLEN Benzina. V oboru rafinérské a petro​​chemické výroby je významným hráčem i ve střední a východní Evropě. Od roku 2005 je součástí rafinérské a petrochemické skupiny PKN ORLEN.

Tisková zpráva

Skupina ORLEN Unipetrol ve svém výrobním závodě v Kralupech nad Vltavou zahájila realizaci rozsáhlé investice zaměřenou na rekuperaci tepla spalin. ORLEN Unipetrol očekává od tohoto projektu, který zařadil mezi pět svých nejdůležitějších strategických iniciativ, snížení produkce emisí až o 15 kt ročně a současně zvýšení flexibility kralupské rafinérie včetně posílení její energetické soběstačnosti. Jednotka má být dokončena v polovině roku 2025. Investice přesáhne úroveň půl miliardy korun. Výstavba rekuperační jednotky je dalším konkrétním krokem skupiny ORLEN Unipetrol na cestě k emisní neutralitě, které chce skupina dosáhnout nejpozději v roce 2050.

Projekt je zaměřen na využití odpadního tepla spalin na výrobu napájecí vody za znovuvyužití turbínového kondenzátu získaného kondenzací vysokotlaké páry, která pohání turbíny, které slouží jako pohon klíčových zařízení jednotky fluidního katalytického kraku v kralupské rafinerii. Po odstranění nežádoucích látek, kyslíku a úpravě pH se kondenzát pomocí tepla spalin ohřeje na požadovanou teplotu. Upravenému kondenzátu se ve finální fázi pomocí vysokotlakých čerpadel zvýší tlak na potřebnou hodnotu, čímž dostane napájecí vodu o potřebných parametrech. Tato horká vysokotlaká napájecí voda slouží pro výrobu páry potřebné pro pohon parních turbín. Cílem tohoto procesu je efektivní využití vody a tepelné energie. Maximálním využitím tepla ze spalovacího procesu se docílí zvýšení energetické efektivity a efektivity provozu.

"Zvyšování energetické efektivity provozu a snižování naší uhlíkové stopy je jedním ze základních pilířů naší strategie. Do roku 2050, kdy chceme ve skupině ORLEN docílit emisní neutrality, máme v plánu řadu dalších neméně významných investic, které povedou k efektivnějšímu využití energie v našich provozech. Investice do opětovného využívání tepla ze spalin patří mezi klíčové strategické iniciativy společnosti," uvedl Maciej Romanów, člen představenstva skupiny ORLEN Unipetrol.

Zajímavostí investice v kralupské rafinerii je instalace speciálních polymerových výměníků odolných vůči působení kyseliny, což je důvodem jejich využití pro tuto aplikaci. Inovativní technologie výměníků ve variantě „plyn-kapalina“ je v současnosti v rafinérském průmyslu poměrně novou technologií. Tento koncept využití výměníků v rámci rekuperační jednotky, byl vymyšlen a vyvinut zaměstnanci ORLEN Unipetrolu, a v rafinérském průmyslu bude unikátní řešením. Hlavním cílem je maximalizace využití vyprodukovaného tepla a zvýšení energetické efektivity procesu související se snížením produkce emisí.

Skupina ORLEN Unipetrol, která chce do roku 2030 snížit svou uhlíkovou stopu o 25 % oproti roku 2020, investuje do „zelených“ projektů a digitalizace více než 35 miliard korun. Plné emisní neutrality chce dosáhnout nejpozději do roku 2050. Klíčovými oblastmi transformace skupiny je dekarbonizace, snižování energetické náročnosti, intenzifikace využití obnovitelných zdrojů, rozvoj biopaliv a vodíku, recyklace v rafinérském i petrochemickém segmentu a digitalizace.

Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana, otrokovická společnost REMAQ a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic ORLEN v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. ORLEN Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Zaměstnává téměř 6 000 lidí. ORLEN Unipetrol je také společensky odpovědnou společností, a to zejména v oblasti podpory udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Zdroj: www.orlenunipetrol.cz

Další články

Další články od ORLEN Unipetrol

Agnieszka Bobrukiewicz se stala členkou představenstva skupiny ORLEN Unipetrol

Agnieszka Bobrukiewicz se stala členkou představenstva skupiny ORLEN Unipetrol

S účinností od 1. září 2024 se stala novou členkou představenstva skupiny ORLEN Unipetrol Agnieszka Bobrukiewicz. Ve své nové roli se zaměří především na řízení retailového segmentu skupiny a marketingové aktivity v rámci českého, slovenského a maďarského trhu.
| ORLEN Unipetrol
ORLEN Unipetrol postupně obnovuje výrobu v litvínovském chemickém areálu

ORLEN Unipetrol postupně obnovuje výrobu v litvínovském chemickém areálu

Již v pátek odpoledne, zhruba dvě hodiny po úspěšné likvidaci letecké pumy, jsme podle připraveného scénáře zahájili kontrolu všech výrobních technologií a infrastruktury. Žádná zásadní poškození představující komplikaci pro restart jsme nezaznamenali.
| ORLEN Unipetrol
ORLEN Unipetrol v litvínovské rafinérii zjišťuje stav výrobních technologií a připravuje se na restart

ORLEN Unipetrol v litvínovské rafinérii zjišťuje stav výrobních technologií a připravuje se na restart

V pátek 30. srpna 2024, několik minut po poledni, pyrotechnici Police České republiky ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem v chemickém areálu skupiny ORLEN Unipetrol v Záluží u Litvínova úspěšně zlikvidovali nevybuchlou leteckou pumu z druhé světové války, která byla nalezena ve středu 21. srpna 2024 při výkopových pracích. Odborníci v odlehlé části litvínovského Chemparku likvidovali typ pumy, s níž se v novodobé české historii ještě nesetkali. Zhruba 230 kilogramů vážící bomba obsahovala asi 100 kg výbušniny. Mimořádně nebezpečná byla zejména kvůli dlouhodobému chemickému časovému zapalovači s acetonem, používaném pro opožděnou explozi. Desetidenní likvidace této složité bomby si vyžádala okamžité odstavení provozu litvínovské rafinérie a rozsáhlá omezení v okolí chemického areálu.
| ORLEN Unipetrol
AKTUALIZACE: Informace o nalezení nevybuchlé munice v litvínovském výrobním areálu

AKTUALIZACE: Informace o nalezení nevybuchlé munice v litvínovském výrobním areálu

Ve středu 21. srpna v odpoledních hodinách byla v odlehlé části chemického areálu v Záluží u Litvínova při výkopových pracích nalezena nevybuchlá letecká puma z druhé světové války. Po konzultaci s Policií České republiky jsme téhož dne z preventivních důvodů zahájili okamžité bezpečné odstavování všech výrobních a energetických jednotek rafinérské části výrobního areálu a evakuovali zaměstnance. Výroba je v této části až do odvolání zastavena. Petrochemická část závodu prozatím zůstává v provozu.
| ORLEN Unipetrol
Oznámení vzniku a trvání události vyšší moci

Oznámení vzniku a trvání události vyšší moci

S odvoláním na náš smluvní vztah s politováním oznamujeme, že dne 21. srpna 2024 byla při výkopových pracích v našem výrobním závodě v Litvínově - Záluží v České republice nalezena nevybuchlá letecká puma z druhé světové války. Vzhledem k nepřekonatelnému riziku nekontrolovaného výbuchu této bomby se společnost ORLEN Unipetrol RPA s.r.o. v součinnosti s Policií ČR rozhodla provést okamžitou preventivní odstávku všech výrobních a energetických jednotek nacházejících se v rafinérské části litvínovského výrobního areálu a evakuovat všechny nekritické pracovníky. Tyto výrobní a energetické jednotky zůstanou odstaveny až do odvolání. Výrobní jednotky v petrochemické části litvínovského výrobního závodu jsou nyní v omezeném provozu, ale v průběhu několika příštích dnů budou tyto jednotky z důvodu nedostatku vstupních surovin plánovaně odstaveny. V důsledku této mimořádné situace je vážně ovlivněno zpracování ropy v našem rafinérském závodě v Litvínově, jakož i výroba na etylenové jednotce a na polymeračních jednotkách.
| ORLEN Unipetrol
Informace o odstavení etylenové jednotky

Informace o odstavení etylenové jednotky

V neděli 28. července 2024 v dopoledních hodinách bude ve výrobním areálu Chempark v Litvínově-Záluží společnosti ORLEN Unipetrol RPA z důvodu nutné opravy netěsnosti na potrubním řadu oteplené vody zahájeno odstavování etylenové jednotky. Přebytečné průmyslové plyny budou řízeně spalovány na bezpečnostním polním hořáku etylenové jednotky. Odstavování etylenové jednotky bude doprovázeno světelnými, zvukovými a kouřovými efekty, za které se obyvatelům přilehlých měst a obcí předem omlouváme. Jejich bezpečí ani životní prostředí není touto událostí ohroženo.
| ORLEN Unipetrol
Proudem zasažený orel mořský z Poděbrad je zpět ve volné přírodě

Proudem zasažený orel mořský z Poděbrad je zpět ve volné přírodě

Jeden příklad vypovídá za všechny o aktivitách Českého svazu ochránců přírody, jehož činnost od letošního roku podporuje také Nadace ORLEN Unipetrol. Ornitologům ze záchranné stanice v Huslíku u Poděbrad se podařilo uzdravit a vrátit do volné přírody zraněnou samici orla mořského. Díky GPS monitoringu je nyní navíc možné sledovat její pohyb.
| ORLEN Unipetrol
Údržba parku, sběr odpadků i pomoc v domově seniorů: Dobrovolníci z ORLEN Unipetrolu odpracovali 1312 hodin napříč celou republikou

Údržba parku, sběr odpadků i pomoc v domově seniorů: Dobrovolníci z ORLEN Unipetrolu odpracovali 1312 hodin napříč celou republikou

Zaměstnanci skupiny ORLEN Unipetrol pomohli při každoročních Dobrovolnických dnech v desíti organizacích. Dobrovolníci namísto své standardní pracovní náplně pomáhali např. s natíráním ohrad výběhů pro zvířata v záchranné stanici, malováním pokojů či zahradními pracemi. Do akce se zapojilo 175 dobrovolníků, kteří během řady dobrovolnických činností odpracovali 1312 hodin. Cílem iniciativy bylo aktivně přispět ke zlepšení a rozvoji místních komunit. Zaměstnanci letos mohli vybírat mezi pomocí pro deset organizací v lokalitách, kde skupina působí. Nejvíce dobrovolníků pomohlo v oblasti Horního Jiřetína a Litvínova – Janova, kde 47 dobrovolníků sbíralo odpadky, likvidovalo černé skládky a zasadili sazenice buku.
| ORLEN Unipetrol
Tři sokolí mláďata opustila hnízdní budku v litvínovském výrobním areálu

Tři sokolí mláďata opustila hnízdní budku v litvínovském výrobním areálu

Tři mláďata kriticky ohrožených sokolů stěhovavých vylétla v červnu ze svého hnízda, ve kterém se před dvěma měsíci vyklubala. Nyní budou mladí sokoli získávat zkušenosti a trénovat své schopnosti lovu, než se za dva až tři roky usadí a vyvedou vlastní mláďata. Přes online stream v hnízdní budce na komíně teplárny v litvínovském výrobním závodě skupiny ORLEN Unipetrol mohou diváci sledovat celé období hnízdění sokolů každý rok, vždy v období námluv, které začíná na přelomu února a března, až do června, kdy mláďata opouští své hnízdo. Celkem se od roku 2011 v areálech skupiny ORLEN Unipetrol podařilo vyvést 58 mláďat tohoto vzácného dravce.
| ORLEN Unipetrol
Tři sokolí mláďata opustila hnízdní budku v kralupské rafinerii

Tři sokolí mláďata opustila hnízdní budku v kralupské rafinerii

Tři mláďata kriticky ohrožených sokolů stěhovavých vylétla v červnu ze svého hnízda, ve kterém se před dvěma měsíci vyklubala. Nyní budou mladí sokoli získávat zkušenosti a trénovat své schopnosti lovu, než se za dva až tři roky usadí a vyvedou vlastní mláďata. Přes online stream v hnízdní budce na komíně kralupské rafinerie skupiny ORLEN Unipetrol mohou diváci sledovat celé období hnízdění sokolů každý rok, vždy v období námluv, které začíná na přelomu února a března, až do června, kdy mláďata opouští své hnízdo. Celkem se v areálech skupiny ORLEN Unipetrol podařilo vyvést 58 mláďat tohoto vzácného dravce.
| ORLEN Unipetrol