O Česko je na Tchajwanu velký zájem ukázal nejen polovodičový veletrh SEMICON Taiwan 2023

|

Ve dnech 6.-8. září 2023 probíhal v Tchaj-peji významný polovodičový veletrh SEMICON Taiwan, na kterém díky spolupráci Ministerstva průmyslu a obchodu, agentury CzechInvest a České ekonomické a kulturní kanceláře v Tchaj-peji nechyběly také české firmy. Akce se účastnil také vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko, který je zároveň pověřený ředitel agentury CzechInvest. Na Tchajwanu jednal o prohloubení spolupráce v oblasti polovodičů.

„Jednou z hlavních priorit Česka je posílení odolnosti naší ekonomiky prostřednictvím posílené spolupráce s důvěryhodnými partnery, jako je Tchaj-wan. Vzhledem k hluboké integraci tchajwanské i české ekonomiky do globálních dodavatelských řetězců by diverzifikace obchodních toků a zachování nejvyšších standardů ekonomické bezpečnosti měly být naším společným cílem. V této věci vidíme velký potenciál pro vzájemnou spolupráci zejména v oblasti polovodičů,“ uvedl Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu pověřený řízením agentury CzechInvest a zároveň dodává: „Česká republika vítá aktivity Tchaj-wanu v oblasti polovodičových technologií. Těší nás, že byl učiněn významný krok k umístění továrny TSMC v saském regionu. V rámci regionu probíhá úzká spolupráce na více úrovních a v poslední době máme signály, že se výrazně zvýšil i zájem o naše vývojové kapacity. Investice TSMC v Sasku je příležitostí pro Českou republiku, ale také pro samotné české firmy a nově vznikající společné výzkumné centrum čipů (ACRC).“

Samotnému veletrhu předcházela začátkem minulého týdne návštěva výzkumných institutů ITRI (Industrial Technology Research Institute), TIRI (Taiwan Instrument Research Institute) a TSRI (Taiwan Semiconductor Research Institute). Následující den proběhla bilaterální ekonomická konzultace s se zástupci tchajwanského ministerstva pro ekonomické záležitosti a seminář o investičních příležitostech v Česku, kterého se účastnila celá řada podnikatelských subjektů.

Petr Očko se poté setkal s předsedou elektrotechnické asociace TEEMA a zástupcem společnosti Inventec. V rámci doprovodného programu se na veletrhu SEMICON Taiwan 2023 uskutečnilo také EU-TW investiční partnerské fórum k polovodičovým klastrům, kde byly publiku představeny evropské polovodičové klastry, včetně toho českého, a související investiční příležitosti. „V České republice je celá řada velmi kvalitních firem v polovodičovém průmyslu. Zároveň pro polovodičový ekosystém jsou také důležité univerzity se specializovanými studijními programy jako například ČVUT, VUT v Brně a ZČU v Plzni a další univerzity,“ uvedl během své prezentace Petr Očko.

Na světě se každý rok vyrobí přibližně bilion čipů různých vlastností a velikostí, přičemž neuvěřitelných 60 % z nich, často těch nejpokročilejších, na Tchaj-wanu. Tchajwanské firmy navíc zaujímají přední příčky v žebříčku nejvýznamnějších výrobců polovodičů na světě, přičemž společnost TSMC s nadpolovičním podílem na světové produkci zaujímá tu první. Není divu – polovodičové odvětví je na ostrově velmi podporováno, a to systematicky od vzdělávání až po samotnou výrobu, včetně výzkumu a vývoje, kde je Tchaj-wan otevřen mezinárodní spolupráci.

Kontakt pro média:

David Hořínek

PR manažer a tiskový mluvčí

+420 724 591 667

[email protected]

Zdroj: www.czechinvest.org

Czech Invest

World Road Congress se po 52 letech vrací do Prahy. Na akci se představí také startupy z projektu Technologické inkubace

Kongres se koná každé čtyři roky v jedné z členských zemí Světové silniční asociace PIARC a s názvem "Praha 2023 – spolu znovu na cestě" zavítá letos do Pražského kongresového centra. Akce proběhne od 2. do 6. října pod záštitou Ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic ČR. Partnerem letošního kongresu je i Technologická inkubace, největší projekt agentury CzechInvest na podporu začínajících českých firem.

Czech Invest

Stát jedná s Chotěšovem o vzniku stanoviště záchranné služby pro Plzeňský kraj. Pozemky poskytne město Plzeň

Stanoviště letecké záchranné služby pro Plzeňský kraj, které by v případě realizace projektu Strategického podnikatelského parku Líně nahradilo současné umístění na letišti Plzeň-Líně, by mohlo vzniknout nedaleko obce Chotěšov. Podle vyhledávací studie, která posuzovala několik lokalit v kraji, je nejvhodnějším místem lokalita Chotěšov-Krůtí Hora. Pozemky v katastrálním území obce Chotěšov vlastní město Plzeň, které už je přislíbilo poskytnout. Předběžné posouzení ukázalo, že v souvislosti s provozem nedojde k překročení hlukových limitů v rezidenčních částech obce ani v okolí.

Czech Invest

CzechInvest hledá generálního ředitele

Agentura CzechInvest vyhlásila výběrové řízení na pozici generálního ředitele, jehož hlavním úkolem bude rozvoj inovací s potenciálem globálního úspěchu a pozitivním globálním dopadem. Výběrové řízení bude otevřeno do 16. říijna 2023. Připojené soubory