Schneider Electric··5 min

Nové vědecké centrum v Ostravě patří mezi top dekarbonizační projekty oceněné společností Schneider Electric

Schneider Electric

Schneider Electric

Schneider Electric je celosvětově působící francouzská společnost, působící v oblasti elektrotechnického průmyslu. Je nástupcem strojírenského a zbrojního koncernu Schneider et Cie.

Tisková zpráva

Unikátní objekt Centrum energetických a environmetálních technologií – Explorer (CEETe), který vznikl koncem loňského roku v areálu VŠB Technické univerzity Ostrava, zaujal v zahraničí. Nové vědecké centrum ocenila společnost Schneider Electric v soutěži Sustainability Impact Awards, která vyhledává a vyzdvihuje projekty významně přispívající k dekarbonizaci a udržitelnému rozvoji.

Českou inovační scénu reprezentoval v mezinárodní soutěži Schneider Electric polygon Centra energetických a environmentálních technologií Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Ten je zářným příkladem spolupráce akademické a aplikační sféry a také důkazem, že se VŠB-TUO hlásí ke strategii udržitelného rozvoje společnosti. Ocenění si projekt zasloužil díky svému vědeckému a praktickému přínosu v oblasti dekarbonizace.

Nízkouhlíkové technologie jako nástroj k udržitelné energetice

„Hlavním cílem CEETe je s využitím unikátního laboratorního zázemí a špičkových pracovníků demonstrovat možnosti dekarbonizace energetiky, tj. odklon od energetiky závislé na fosilních palivech k energetice udržitelné, využívající nízkouhlíkové technologie s plným respektem k principům cirkulární ekonomiky. Unikátnost řešení spočívá nejen ve vysoké technologické úrovni a vyspělosti jednotlivých zařízení, ale zejména v jejich synergickém propojení v jeden funkční celek s možností jeho škálovatelnosti, modulárnosti a transportovatelnosti," uvedl ředitel CEET Stanislav Mišák.

Mezi základní technologické celky je možné řadit laboratoř termochemické konverze s jednotkou plazmového zplyňování umožňující konverzi alternativních paliv, potažmo odpadů, na užitečné formy energie – elektrickou, tepelnou či na chemické produkty, kde je kladen velký důraz na separaci vodíku. Vodík hraje klíčovou roli v celkové energetické bilanci CEETe. S podporou laboratoře vodíkových technologií jsou analyzovány možnosti jeho čištění na potřebnou kvalitu dle potenciálního odběratele, možnosti jeho distribuce, uložení a finálního užití, a to včetně plnící stanice s výstupním tlakem jeden tisíc barů.

Budova CEETe byla koncipována jako energeticky soběstačná v rámci celoročního provozu. Při designu byl proto kladen velký důraz na maximální využití ploch pro získání energie a pro tento účel je součástí energetického mixu budovy fotovoltaická elektrárna s unikátním umístěním ve fasádě budovy kombinovaná se střešní instalací. Systém doplňují větrné turbíny s vertikální osou otáčení, které byly navrženy speciálně pro městskou zástavbu. Samotná energetická soběstačnost je optimalizována s podporou velkokapacitního bateriového úložiště s řízením pomocí sofistikovaného dispečerského systému. Environmentální charakter CEETe je umocněn maximalizací využití dešťové vody pro sanitární účely, hydroponickou laboratoř a taktéž pro závlahu zelené střechy a zejména zelené fasády, která vytváří zajímavý kontrast k technicistickému designu budovy.

Nové vědecké centrum cílí také na přilákání předních vědců z celého světa. Stavba tohoto centra si vyžádala investici ve výši přibližně 400 milionů korun a slavnostního otevření se dočkala v říjnu loňského roku.

Microgrid – klíčový prvek energetické nezávislosti

Součástí projektu byl také návrh mikrosítě, takzvaného microgridu, což je samostatná elektrická síť, která umožňuje generovat vlastní místní elektřinu a využívat ji tam, kde je nejvíce potřeba. Návrh řešení zajišťovala právě společnost Schneider Electric. „Věříme, že microgrid představuje budoucnost energetických řešení všude tam, kde je nezbytné zajistit stabilní a nezávislou energetickou síť. Vážíme si spolupráce na tak výjimečném projektu, který ukazuje cestu k energetické transformaci 21. století,“ řekl Pavel Bezucký, generální ředitel společnosti Schneider Electric.

Soutěž Sustainability Impact Awards se koná od roku 2022 a hodnotí přínos partnerských projektů společnosti v oblasti dekarbonizace vlastních provozů i mimo ně. Vyhlášení letošního slavnostního finále se uskutečnilo 3. dubna v rámci Innovation Summitu v Paříži. Titul globální vítěz získalo celkem dvanáct partnerů Schneider Electric, a to v kategoriích: Přínos pro mou společnost, Přínos pro mé zákazníky a Přínos pro mou společnost v kategorii velkých a středních dodavatelů. Do finále postoupilo celkem sto zástupců z celého světa včetně vítěze národního kola z Česka, kterým se stal inovační polygon CEETe VŠB-TUO.

O Centru energetických a enviromentálních technologií (CEET)

CEET je vysokoškolským ústavem VŠB – Technickéuniverzity Ostrava, který vznikl 1. ledna 2021 sloučením čtyř univerzitních výzkumných ústavů Centra nanotechnologií, Výzkumného energetického centra, Centra ENET a Institutu environmentálních technologií. Zaměřuje se na výzkum a vývoj v oblasti nízkouhlíkové a udržitelné energetiky a environmentálních technologií v souladu s principy cirkulární ekonomiky. Nabízí sdílení svého unikátního laboratorního zázemí s fundovanými odborníky pro výzkum, vývoj a vzdělávání studentů všech stupňů studia a je otevřeno spolupráci s partnery z veřejného sektoru, aplikační sféry, univerzitami i výzkumnými organizacemi na národní a mezinárodní úrovni.

1_CEETe_přední pohled_S.jpg

Zdroj: www.se.com

Další články

Další články od Schneider Electric

Schneider Electric v ostravském vědeckém centru CEETe instaloval technologii, která mění budoucnost energetiky

Schneider Electric v ostravském vědeckém centru CEETe instaloval technologii, která mění budoucnost energetiky

Společnost Schneider Electric, světový lídr v oblasti energetického managementu, se podílí na významném českém projektu. V unikátním výzkumném centru, CEETe VŠB-TUO v Ostravě instaloval pokročilý energetický řídicí systém Microgrid. Tato technologie dohlíží nad celým energetickým provozem budovy a efektivně spravuje výrobu, distribuci, ukládání i spotřebu elektřiny z různých zdrojů včetně těch obnovitelných. Je schopná napájet jednotlivé budovy, ale i celé městské čtvrti nebo průmyslové oblasti nezávisle na hlavní síti, představuje budoucnost komunitního zásobování elektřinou a může přispět k rozvoji udržitelné energetiky v České republice.
| Schneider Electric
Novou lanovku na hrad Bezděz bezpečně řídí technologie Schneider Electric, člověka do přepravy nepustí

Novou lanovku na hrad Bezděz bezpečně řídí technologie Schneider Electric, člověka do přepravy nepustí

Více než 40 let stará nákladní lanovka státního hradu Bezděz prošla kompletní rekonstrukcí a od jara letošního roku je opět v plném provozu. Výstavba 139 metrů dlouhé lanové dráhy započala vloni a vyžádala si investici ve výši bezmála 34 milionů korun. Bezpečné a plynulé fungování lanovky, které je nezbytné pro provoz hradu, nově zajišťují technologie společnosti Schneider Electric.
| Schneider Electric
Schneider Electric posouvá laťku v oblasti kybernetické bezpečnosti datacenter

Schneider Electric posouvá laťku v oblasti kybernetické bezpečnosti datacenter

Naše společnost, lídr v digitální transformaci energetického managementu a automatizace, jako první v oboru získal vyšší úroveň certifikace kybernetické bezpečnosti pro svou platformu EcoStruxure IT Network Management Card 3. Tato certifikace s kódovým označením IEC 62443-4-2 SL2, udělená nezávislou společností TÜV Rheinland, poskytuje správě datacenter zvýšenou ochranu proti kybernetickým hrozbám. Naše společnost zároveň představuje nový nástroj Secure NMC System Tool, který výrazně zjednodušuje a urychluje proces aktualizace firmwaru, čímž dále posiluje bezpečnost kritické infrastruktury.
| Schneider Electric
Schneider Electric jmenován lídrem v poradenství pro dekarbonizaci budov

Schneider Electric jmenován lídrem v poradenství pro dekarbonizaci budov

Naše společnost, světový lídr v oblasti digitální transformace energetického managementu a automatizace, byla podle nejnovější zprávy nezávislé výzkumné a poradenské firmy Verdantix uznána jako přední poskytovatel služeb v oblasti poradenství pro dekarbonizaci budov. Ta ocenila zejména její komplexní přístup od strategie až po realizaci a odborné znalosti.
| Schneider Electric
Partnerský program Schneider Electric EcoXpert: pomáhá firmám prosadit se na trhu a zvýšit jejich ziskovost

Partnerský program Schneider Electric EcoXpert: pomáhá firmám prosadit se na trhu a zvýšit jejich ziskovost

Naše společnost, lídr v oblasti digitální transformace energetického managementu a automatizace, zavádí pět nových certifikací v rámci svého partnerského programu EcoXpert. Tento program je zaměřen na vzdělávání a podporu jak stávajících, tak nových spolupracujících firem. Prostřednictvím certifikací Schneider Electric nabízí partnerům a zákazníkům odborná školení v oblasti udržitelných datových center a kritické infrastruktury. Tímto krokem společnost reaguje na rostoucí poptávku po specializovaných znalostech v tomto odvětví.
| Schneider Electric
Schneider Electric a Capgemini spojují síly a představují řešení pro energetickou optimalizaci provozů

Schneider Electric a Capgemini spojují síly a představují řešení pro energetickou optimalizaci provozů

Naše společnost a Capgemini oznámily novou spolupráci v oblasti energetické optimalizace. V rámci partnerství představily inovativní platformu pro správu energií s názvem „Energy Command Center“. Řešení umožňuje společnostem monitorovat a řídit výkonnost energetických zařízení a systémů v rámci jejich provozu, čímž podporuje efektivnější a ekologičtější správu budov a zvyšuje jejich celkovou energetickou účinnost.
| Schneider Electric
Nová bílá kniha Schneider Electric: Chlazení kapalinami v datových centrech využívajících AI

Nová bílá kniha Schneider Electric: Chlazení kapalinami v datových centrech využívajících AI

Společnost Schneider Electric, lídr v oblasti digitální transformace energetického managementu a automatizace, zveřejnila průlomovou bílou knihu zaměřenou na kapalinové chlazení datových center. Dokument s názvem „Řízení kapalinových chladicích systémů v datových centrech využívajících umělou inteligenci“ přichází v době, kdy datová centra čelí náročným výzvám v oblasti tepelného managementu kvůli prudkému růstu poptávky po AI.
| Schneider Electric
Schneider Electric je podle časopisu Time nejudržitelnější společností na světě

Schneider Electric je podle časopisu Time nejudržitelnější společností na světě

Společnost Schneider Electric, lídr v oblasti digitální transformace energetického managementu a automatizace, se umístila na prvním místě žebříčku „Nejudržitelnějších společností světa pro rok 2024“. Tento prestižní seznam sestavily časopis Time a analytická společnost Statista na základě hodnocení více než 5 000 světových firem. Ocenění odráží úsilí společnosti Schneider Electric v oblasti snižování vlastních emisí a její závazek pomáhat zákazníkům zvyšovat energetickou účinnost a snižovat jejich emise. Od roku 2018 se společnosti podařilo u zákazníků zabránit vzniku 553 megatun CO2, do roku 2025 si navíc Schneider Electric dal za cíl dosáhnout vlastní uhlíkové neutrality.
| Schneider Electric
Záložní zdroj podceňuje většina českých gamerů: Riskují přerušení hry i poškození drahého vybavení

Záložní zdroj podceňuje většina českých gamerů: Riskují přerušení hry i poškození drahého vybavení

Čeští hráči vnímají důležitost nepřetržitého napájení během hraní, přesto většina z nich své herní zařízení nechrání. Podle průzkumu společnosti Schneider Electric mají tři čtvrtiny z nich negativní zkušenosti s nestabilní elektrickou sítí. Přitom záložní zdroj používá jen každý třetí. Dvě třetiny gamerů se tak vystavují problémům, jako je ztráta neuloženého pokroku ve hře či dokonce poškození hardwaru a softwaru.
| Schneider Electric
Schneider Electric reaguje na zvýšení poptávky po zakázkové výrobě a otevírá novou chytrou továrnu v Maďarsku

Schneider Electric reaguje na zvýšení poptávky po zakázkové výrobě a otevírá novou chytrou továrnu v Maďarsku

Společnost Schneider Electric, světový lídr v oblasti hospodaření s energiemi a automatizace, oznámila otevření nové chytré továrny v Maďarsku, jejíž výstavbu zahájila vloni v březnu. Tento výrobní závod, situovaný v obci Dunavecse, se zaměří na výrobu ekologických SF6-free rozvaděčů vysokého napětí a zaměstná přibližně 500 lidí. Až 90 % zde vyrobených zakázkových produktů bude exportováno do Evropy.
| Schneider Electric