Národní muzeum··5 min

Národní muzeum vytváří virtuální vzdělávací program pro děti

Národní muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze (zkratka NM, od roku 1848 České muzeum, v letech 1854–1919 Museum Království českého) je nejvýznamnější česká muzejní instituce. Bylo založeno v roce 1818 jako Vlastenské muzeum za vlády Františka I. ze soukromých sbírek tehdejší české šlechty. Poslední významná rekonstrukce byla dokončena v říjnu 2018, na sté výročí vzniku Československa.

Tisková zpráva

Národní muzeum je významnou součástí vzdělávacího systému naší republiky. I proto chce zůstat v kontaktu s dětmi a mládeží a pomoci jim se vzděláváním z domova i s rozšiřováním jejich znalostí a poznatků. Ve spolupráci s Nakladatelstvím Fraus spustilo prostřednictvím muzejních webových stránek vzdělávací program Národní muzeum pro děti, který nabízí hravou formu poznání. Dětský návštěvník má možnost nakouknout do muzea, pobavit se a pohrát si nebo se nechat provázet po výstavách a zajímavostech Národního muzea díky videopořadům s Honzíkem a Fany.

Projekt byl zahájen 6. dubna 2020 a bude se na webových stránkách Národního muzea stále doplňovat a rozšiřovat tak, aby nabízel spoustu vzdělávacího i kreativního vyžití pro děti od předškolního věku až po ty školou povinné.

Speciální on-line sekce pro dětského návštěvníka je členěna do pěti částí:

  • Malované muzeum (cílová skupina 3 – 6 let) – omalovánky pro nejmenší
  • Muzeohraní (cílová skupina 6 – 15 let) – soutěže, kvízy, vystřihovánky
  • Nakoukni do muzea (cílová skupina 6 – 15 let) – on-line výstavy a procházky po muzeu
  • Učíme se s muzeem (cílová skupina 6 – 18 let) – originálně zpracované učivo pro snadnou práci žáků i jejich učitelů
  • Honzík a Fany v muzeu (cílová skupina 6 – 15 let) – historie a přírodověda formou zábavných videí.

Tato Speciální on-line sekce pro dětského návštěvníka obsahuje rozmanité aktivity tak, aby mohla cílit na různé věkové kategorie. Malované muzeum je určené pro nejmenší návštěvníky. Děti předškolního věku od tří do šesti let zde naleznou množství omalovánek inspirovaných výstavami či sbírkovými předměty. Muzeohraní je pak určeno primárně dětem základních škol a nabídne spoustu zábavných aktivit, jako jsou hry, kvízy, soutěže, vystřihovánky a další tvořivé aktivity s vazbou na činnost muzea. Obsah kategorií Nakoukni do muzea, Učíme se s muzeem a Honzík a Fany v muzeu má za úkol zábavnou formou obsáhnout i část učiva a usnadnit tak práci nejen dětem, ale i jejich učitelům. Národní muzeum v této souvislosti navázalo spolupráci s nakladatelstvím Fraus a na základě zpřístupněné on-line verze učebnic pro 1. a 2. stupeň ZŠ zvolilo přírodovědná i historická témata.

Už nyní se mohou děti zabavit například poznáváním Panteonu nebo výrobou vlastní divadelní scény. K vidění už je také první video z cyklu Honzík a Fany v muzeu. V tomto díle se Honzík s Fany podívali do výstavy Rytíři nebes. Vzdělávací aktivity pro starší žáky budou zahájeny výstavou Za volební právo žen nebo kvízem k výstavě Sametové revoluce: Říká se jí sametová. Chybět nebude ani Pohádka o plejtvákovi a poutavě zpracována budou i témata o rozmanitých rostlinách a živočiších v různých biotopech.

„Národní muzeum je institucí nejen pro dospělé, ale též pro děti. Navštěvují nás stovky škol. Pomáháme žákům poznávat svět a učitelům v jejich náročné práci. Pokračujeme v tom i za současné situace, i když nyní bohužel jen virtuálně. Budeme moc rádi, pokud naším on-line programem „Národní muzeum pro děti“ alespoň trochu zpestříme dětem a mládeži jejich učení se z domova. Samozřejmě nejvíc se těšíme, až je budeme moci opět přivítat v našich expozicích a výstavách,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Postupně jsou na webových stránkách Národního muzea zveřejňovány také další on-line výstavy vytvořené přes speciální platformu INDIHU Exhibition. Mezi nově zveřejněné patří výstava Doma na Sibiři, Sbírky ve fotografiích, Import / Export / Rock’n’Roll nebo Století trampingu. Návštěvníka výstavou prostřednictvím videa provází její kurátor či autor. Navazující prohlídku fotografií, dokumentů, sbírkových předmětů a audiovizuálních materiálů k dané výstavě doprovází i komentáře, přičemž jeden z hlasů patří například českému režisérovi, moderátorovi a cestovateli Petru Horkému.

Projekt Národní muzeum pro děti je možné otevřít přes webové stránky Národního muzea nebo přímo zde:

https://www.nm.cz/virtualne-do-muzea/narodni-muzeum-pro-deti

Zdroj: www.nm.cz

Další články

Další články od Národní muzeum

Národní muzeum se připojí k Mezinárodnímu dni archeologie

Národní muzeum se připojí k Mezinárodnímu dni archeologie

Národní muzeum se v sobotu 9. listopadu připojí k Mezinárodnímu dni archeologie. V Historické budově bude pro návštěvníky muzea připraven tematický program včetně rukodělných dílen a komentovaných prohlídek. Součástí akce bude i program v českém znakovém jazyce nebo se simultánním přepisem.
| Národní muzeum
Národní muzeum vzdává hold Bedřichu Smetanovi: Výstava Má vlast oslavuje jeho dílo, život a význam v rámci české hudby

Národní muzeum vzdává hold Bedřichu Smetanovi: Výstava Má vlast oslavuje jeho dílo, život a význam v rámci české hudby

Národní muzeum zakončí letošní výstavní rok projektem Má vlast. Ten v rámci Roku české hudby a 200. výročí skladatelova narození připomene osobnost Bedřicha Smetany a jednu z jeho nejvýznamnějších skladeb. Prostřednictvím autentických poznámek, korespondence, a především partitur představí jednotlivé symfonické básně tak, jak je pojímal sám autor, historický kontext, ve kterém vznikaly, a ohlasy, jaké je provázely v pozdějších významných historických momentech našich dějin. Výstava je symbolicky otevírána 5. listopadu 2024 v den 142. výročí prvního souborného provedení Mé vlasti.
| Národní muzeum
Día de Muertos v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí

Día de Muertos v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí

Oblíbený mexický festival Día de Muertos (Den mrtvých) se po roce vrací do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur Národního muzea. V sobotu 2. a v neděli 3. listopadu zaplní nádvoří Náprstkova muzea oslavy jednoho z nejdůležitějších svátků, které jsou zapsány na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
| Národní muzeum
Národní muzeum zrestauruje historickou pamětní desku Joachima Barranda na Barrandovských skalách

Národní muzeum zrestauruje historickou pamětní desku Joachima Barranda na Barrandovských skalách

Národní muzeum zahájilo restaurování historické litinové pamětní desky s nápisem BARRANDE na Barrandovských skalách. Ta je v současnosti již ve špatném stavu a cílem restaurátorských prací je obnovit a zachovat tuto památku na významného vědce pro budoucí generace. Z tohoto důvodu byla deska dne 25. listopadu 2024 ze skal sejmuta. Symbolický pomník výjimečnému badateli na poli paleontologie v Českých zemích zdobí Barrandovské skály na levém břehu Vltavy už od roku 1884.
| Národní muzeum
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100 let

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100 let

Národní muzeum otevírá dnes, 16. října v Nové budově výstavu s názvem Olympijské příběhy. Ta mapuje úspěchy českých sportovců od jejich účasti na olympijských hrách v Londýně v roce 1908 až po letošní olympiádu v Paříži. Návštěvníci se mohou těšit na mnohdy nikdy nevystavené předměty ze sportovních sbírek Národního muzea či unikátní zápůjčky. Výstavu připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Českým olympijským výborem.
| Národní muzeum
Nejkrásnější české knihy roku 2023 budou vystaveny v Národním muzeu

Nejkrásnější české knihy roku 2023 budou vystaveny v Národním muzeu

Syrově uhrančiví Muklové a šlajsny, ilustrovaná historie ragby, Štěpánka Haničincová a Čertík Bertík ve mnohakilové knize o loutkovém filmu, vysoká kniha o lese a miniaturní Jack London, rozverný houbový věstník nebo fotografická autorská kniha z freetechno scény – to je pouze pár příkladů knižních děl, které lze vidět na výstavě nejkrásnějších knih loňského roku.
| Národní muzeum
Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu

Národní muzeum otevírá novou výstavu Etiopie objektivem diplomata v Náprstkově muzeu

Na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur si mohou návštěvníci nově prohlédnout výstavu s názvem Etiopie objektivem diplomata. Výběr fotografií, jejichž autorem je Miroslav Kosek, představuje přírodní krásy a geografickou rozmanitost Etiopie i každodenní život jejích obyvatel.
| Národní muzeum
Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!

Národní muzeum na příští rok připravuje dvě světové výstavy – Čingischán a 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Smlouvy jsou podepsány!

Národní muzeum připravuje na příští rok dvě velké výstavy světového významu. Ve spolupráci se zahraničními muzejními institucemi v Mongolsku a na Taiwanu představí v březnu příštího roku návštěvníkům výstavu Čingischán, kterou v září vystřídá výstava 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea. V Praze tak budou po celý rok vystaveny naprosto jedinečné předměty světového kulturního dědictví.
| Národní muzeum
Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu

Národní muzeum a Česká televize zvou děti na Den s Déčkem v muzeu

Národní muzeum miluje děti. Společně s Českou televizí připravilo na sobotu 8. června den pro rodiny s dětmi plný her, zábavy, tvoření a objevování. Známé pohádkové postavy z vysílání stanice Déčko, jako je ptáček Duháček, Jů a Hele, králíci z klobouku, Večerníček a další provedou dětské návštěvníky tvořivými dílnami, expozicemi Historické budovy a Dětským muzeem. Vstup pro děti a jejich doprovod je na akci v rámci muzejní hry zdarma.
| Národní muzeum
Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově se stal součástí Vojenského historického ústavu

Národní památník na Vítkově, který byl od roku 2000 součástí Národního muzea, přechází od 1. června 2024 do rukou Ministerstva obrany. Jeho převzetí a spojení s komplexem budov Vojenského historického ústavu Praha tak umožní jeho užívání jako původně zamýšleného symbolu demokratického státu a památníku těch, kteří za něj položili své životy. Až do konce srpna letošního roku zůstanou pro veřejnost v památníku otevřeny expozice a výstavy Národního muzea.
| Národní muzeum