Národní muzeum oznamuje změnu ve vedení Přírodovědeckého a Náprstkova muzea

|

Národní muzeum oznamuje, že v příštím roce dojde ke změnám ve vedení Přírodovědeckého muzea a Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Ty jsou vedle Historického muzea, Českého muzea hudby a Knihovny Národního muzea odbory Národního muzea.

S účinností od 1. února 2024 jmenoval generální ředitel Národního muzea do funkce ředitele Přírodovědeckého muzea RNDr. Jiřího Franka, Ph.D. Jiří Frank je absolventem Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, oboru Biologie a geologie učitelství pro střední školy. Na stejné fakultě následně absolvoval postgraduální studium v oboru geologie se zaměřením paleontologie. V Národním muzeu pracuje od roku 2010 postupně jako projektový pracovník, vedoucí Oddělení správy digitálního obsahu a nových médií. Od roku 2015 vykonával funkci vědeckého tajemníka Národního muzea.

S účinností od 1. ledna 2024 jmenoval generální ředitel Národního muzea do funkce ředitele Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur Mgr. et Mgr. Zdeňka Šámala. Zdeněk Šámal vystudoval Fakultu sociálních věd a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor Archeologie pravěku a středověku. Pracoval jako novinář a mediální manager, naposledy jako ředitel zpravodajství a sportu České televize. Je členem redakční rady časopisu Historie a vojenství. Působil též jako člen Rady Národního muzea.

Zdroj: www.nm.cz

Národní muzeum

Bílou stopou. Výstava u příležitosti výročí 120 let od založení Svazu lyžařů ČR

Svaz lyžařů ČR v rámci výročí 120 let od svého založení připravil ve spolupráci s Národním muzeem výstavu Bílou stopou. Fotografie, textové panely a množství vzácných artefaktů v čele s medailemi z olympijských her a mistrovství světa sportovců jako Jiří Raška, Aleš Valenta, Kateřina Neumannová, Ester Ledecká nebo Eva Adamczyková představují ohromnou a úspěšnou tradici lyžařského sportu na našem území.

Národní muzeum

Ochoz Historické budovy Národního muzea ozdobí busta hraběte Harracha a na jeho počest se dnes rozezní zvony

V den 114. výročí úmrtí Jana Nepomuka Františka Harracha bude v Panteonu Národního muzea v úterý 12. prosince 2023 večer odhalena jeho busta. V 15 hodin se na jeho počest rozezní zvony katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, ve zvonici u chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně a v mnoha dalších kostelích. Zvonit se bude i na zámku Hrádek u Nechanic a na Moravě v Kuníně u Nového Jičína. Busta bude v polovině ledna příštího roku umístěna nad slavnostní schodišťovou dvoranu Historické budovy Národního muzea mezi portrétní plastiky dalších osobností, které se zasloužily o vznik Národního muzea.