Národní muzeum··7 min

Národní muzeum otevře v letošním roce pět velkých výstav, loni prošlo jeho branami více jak milion návštěvníků

Národní muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum v Praze (zkratka NM, od roku 1848 České muzeum, v letech 1854–1919 Museum Království českého) je nejvýznamnější česká muzejní instituce. Bylo založeno za vlády Františka I. v roce 1818 jako Wlastenské museum a sestávalo ze soukromých sbírek tehdejší české šlechty. Poslední významná rekonstrukce byla dokončena v říjnu 2018, na sté výročí vzniku Československa.

Tisková zpráva

Národní muzeum má za sebou další úspěšný rok. Jeho branami v loňském roce prošlo 1 008 283 návštěvníků. Kromě stálých expozic přispělo k vysoké návštěvnosti otevření expozic nových a několika unikátních výstav. Národní muzeum bylo v minulém roce úspěšné ale také v oblasti technologií. Jeho mobilní aplikace sbírala ceny z nejvyšších příček domácích, ale i zahraničních oborových soutěží. I letošní rok bude v muzeu plný novinek. Návštěvníci se mohou těšit na pět velkých a několik menších tematických výstav, ale také na otevření Dětského muzea.

Rok 2022 byl po delší době prvním, kdy do chodu muzea nezasáhla pandemie. Více než milion návštěvníků si v Historické i Nové budově, ale třeba také v Českém muzeu hudby či Náprstkově muzeu a dalších objektech prohlédlo stálé expozice i nově připravené výstavy. V rámci vzdělávacích programů pak Národní muzeum navštívilo 17 tisíc školáků od mateřských až po střední školy.

Mezi nejvyhledávanější patřila výstava Nikdy se nevzdáme!, věnovaná 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha a událostem roku 1942, která je v Historické budově prodloužena do dubna a návštěvníci si zde mohou prohlédnout velké množství unikátních artefaktů spojených s operací Anthropoid. Velkou návštěvnost ale zaznamenaly také výstavy Slavní čeští skladatelé, Věra Čáslavská či v druhé polovině roku uvedená výstava Miro Žbirka: Roky a dni, kterou pořádalo Národní muzeum spolu s Kateřinou Žbirkovou u příležitosti smutného výročí odchodu skvělého československého muzikanta.

K populárním expozicím Okna do pravěku, Zázraky evoluce, Dějiny 20. století a Sály minerálů přibyly v loňském roce ještě Sál hmyzu a expozice s názvem Dějiny zachycující v celkem sedmi sálech minulost českých zemí od 8. století až do první světové války.

Národní muzeum bylo v uplynulém roce ale úspěšné také na poli moderních technologií. V první polovině roku spustilo aplikaci pro mobilní zařízení s názvem Národní muzeum v kapse, která si i díky své rozšířené realitě získala jak oblibu návštěvníků, tak ocenění odborné veřejnosti hned ve třech oborových soutěžích, a to Red Dot Award, Internet Effectiveness Award (IEA) a Zlatý středník, a stala se tak jednou z nejlepších českých aplikací současnosti.

„Národní muzeum má za sebou úspěšný rok. Více jak milión lidí, kteří nás navštívili, je úžasné číslo. Jsem rád, že Národní muzeum je vnímáno nejen jako symbol naší státnosti a kultury, ale dokáže být i moderní institucí, která, jak návštěvnost ukazuje, umí připravit poutavý výstavní program, propojit unikátní projekty se současnými technologiemi a udělat prohlídku muzea aktuální a zajímavou. I pro rok 2023 jsme se snažili připravit výstavní program, tak aby byl pro naše návštěvníky atraktivní,říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

I letošní rok bude v Národním muzeu plný zajímavých novinek. Kromě několika menších se mohou návštěvníci těšit na pět velkých výstav.

  1. Výstavu Když hvězdy září nahradí na konci dubna v Nové budově Národního muzea výstava První dámy – móda a styl. Ta reflektuje rozdílnost stylu oblékání manželek prezidentů s ohledem na dobu a aktuální trendy, a ukáže například velkou společenskou toaletu Hany Benešové, šaty Livie Klausové a další modely prvních dam, ale i volnočasové kousky jako svetr Olgy Havlové, který nosila do Výboru dobré vůle či unikátní doplňky, jako jsou botky Charlotty Masarykové a pudřenka Viery Husákové, kterou u sebe měla při pádu vrtulníku.
  1. Největším mezinárodním výstavním projektem Národního muzea pro letošní rok je výstava Baroko v Bavorsku a Čechách, kterou si návštěvníci budou moci prohlédnout od prosince. Jde o společný mezinárodní projekt Národního muzea a Domu bavorských dějin, který představí sbírkové předměty nedozírné hodnoty nejen z oblasti malířství či sochařství ze státních i soukromých sbírek čtyř evropských států. Jako první uvede už v květnu výstavu muzeum v Řezně. Ta vychází z historického momentu třicetileté války a baroko představí ve sféře duchovní, stavitelské, vzdělanostní, umělecké, politické i jako životní styl.
  1. Padesátá léta budou tématem stejnojmenné výstavy, která v širším kontextu představí dobu plnou represí, ale také následná léta jako fenomén změn, které se promítají do všech sfér života. Návštěvníci tak uvidí předměty tematizující oblast perzekucí, politiky, společnosti, kultury a zahraničí.
  1. I další objekty Národního muzea představí v průběhu roku nové, lákavé projekty. V Českém muzeu hudby na Malé Straně se návštěvníci budou moci na podzim vydat Na turné! Výstava ukazuje historii i současnost putování hudebníků od potulných harmonikářů až po známé hudební skladatele, operní divy a současné kapely s jejich koncertními šňůrami. Hudební cestovatele návštěvníkům přiblíží dobové předměty jako lodní lístek Antonína Dvořáka, cestovní pas Emy Destinnové či bunda z koncertu Rolling Stones na pražském Strahově.
  1. Také Náprstkovo muzeum otevře na jaře novou výstavu s názvem Emil Holub, která připomene osobnost slavného českého světoběžníka a na pozadí konfrontace legendy, mýtu a reality a kontrastu cestovatelových úspěchů i selhání uvede sbírkové předměty jako mapy, fotografie či deníky.

Národní muzeum se dlouhodobě zaměřuje také na dětské návštěvníky. Kromě workshopů a vzdělávacích programů pro školy se v Nové budově Národního muzea otevře v první polovině letošního roku expozice, která je výjimečná mimo jiné cílovou skupinou, na kterou je zaměřena. Unikátní koncept Dětského muzea je plně interaktivní a komunikuje s dětmi především prostřednictvím předmětů, ilustrací, komiksových kreseb a obrázkových manuálů, a boří tak věkové i jazykové bariéry. Ústředními prvky expozice jsou instalace s audiovizuální projekcí a interaktivní stěna. Pracovat, kreslit či hrát hry mohou děti ve speciální worshopové místnosti.

Národní muzeum patří k moderním institucím, a proto se také zavázalo od letošního roku přijmout Koncepci udržitelného rozvoje NM ve vztahu k životnímu prostředí, jejímž cílem je zlepšit ekologickou stopu instituce s ohledem na větší energetickou efektivitu a úsporu. Kromě úspory vody, energií nebo nakládání s odpadem se chce muzeum zaměřit také na recyklaci či ekologickou likvidaci materiálů použitých pro realizaci výstav.

Zdroj: www.nm.cz

Další články

Další články od Národní muzeum

Návštěvnost v Národním muzeu opět lámala rekordy, v letošním roce uvede dva světové výstavní projekty a otevře novou expozici

Návštěvnost v Národním muzeu opět lámala rekordy, v letošním roce uvede dva světové výstavní projekty a otevře novou expozici

Národní muzeum má za sebou další úspěšnou sezónu. Díky atraktivní nabídce výstav i populárním expozicím prošlo branami Muzejního komplexu a dalšími budovami Národního muzea během loňského roku 1 233 360 návštěvníků, což je o 88 tisíc více než v roce 2023. I letos chystá Národní muzeum pro své návštěvníky zajímavé výstavní novinky. Dvě zcela jedinečné světové výstavy, a to výstavu Čingischán pořádanou ve spolupráci s Národním muzeem Čingischán v Mongolsku a výstavu Sto pokladů, sto příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu. Návštěvníci se též mohou těšit na další stálou expozici s názvem Lidé.
| Národní muzeum
V Národním muzeu byla otevřena výstava jubilejního 30. ročníku Czech Press Photo

V Národním muzeu byla otevřena výstava jubilejního 30. ročníku Czech Press Photo

Nová budova Národního muzea hostí od 10. ledna výstavu fotografií 30. ročníku soutěže Czech Press Photo. 500 tištěných snímků a 250 fotografií v obrazovkách a projekcích celkem od 80 autorů a autorek reflektují uplynulý rok a jeho zásadní události. Vítězové jubilejního ročníku Czech Press Photo byli vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu v Národním muzeu 9. ledna 2025 za účasti prezidenta republiky Petra Pavla. Fotografií roku se stal olympijský snímek překážkového běhu ze série Petra Davida Joska, který zachytil na letošních Olympijských hrách v Paříži.
| Národní muzeum
V Národním muzeu se uskutečnilo rozsáhlé cvičení zdravotníků

V Národním muzeu se uskutečnilo rozsáhlé cvičení zdravotníků

V pátek 13. prosince 2024 se v Národním muzeu uskutečnilo rozsáhlé simulační cvičení zdravotníků, které mělo za cíl proškolit v reálném prostředí lékaře a záchranáře v postupech během mimořádných událostí spojených s kritickými stavy v těhotenství. Národní muzeum se do akcí Integrovaného záchranného systému zapojuje pravidelně, aby zajistilo co nejvyšší úroveň bezpečnosti a ochrany svých návštěvníků.
| Národní muzeum
Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby – 20 let v Karmelitské ulici

Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby – 20 let v Karmelitské ulici

V listopadu oslaví České muzeum hudby dvacet let od svého přestěhování do budovy bývalého barokního kostela sv. Máří Magdaleny na Malé Straně. Při této příležitosti muzeum pořádá v sobotu 23. listopadu den otevřených dveří se vstupem zdarma. Návštěvníci se mohou těšit od 10. do 19. hodiny na poutavý program, který zahrnuje prohlídky skrytých zákoutí muzea, zábavná stanoviště pro děti i unikátní koncert, při kterém „zpívající ruce“ promění živou hudbu ve vizuální zážitek.
| Národní muzeum
Národní muzeum se připojí k Mezinárodnímu dni archeologie

Národní muzeum se připojí k Mezinárodnímu dni archeologie

Národní muzeum se v sobotu 9. listopadu připojí k Mezinárodnímu dni archeologie. V Historické budově bude pro návštěvníky muzea připraven tematický program včetně rukodělných dílen a komentovaných prohlídek. Součástí akce bude i program v českém znakovém jazyce nebo se simultánním přepisem.
| Národní muzeum
Národní muzeum vzdává hold Bedřichu Smetanovi: Výstava Má vlast oslavuje jeho dílo, život a význam v rámci české hudby

Národní muzeum vzdává hold Bedřichu Smetanovi: Výstava Má vlast oslavuje jeho dílo, život a význam v rámci české hudby

Národní muzeum zakončí letošní výstavní rok projektem Má vlast. Ten v rámci Roku české hudby a 200. výročí skladatelova narození připomene osobnost Bedřicha Smetany a jednu z jeho nejvýznamnějších skladeb. Prostřednictvím autentických poznámek, korespondence, a především partitur představí jednotlivé symfonické básně tak, jak je pojímal sám autor, historický kontext, ve kterém vznikaly, a ohlasy, jaké je provázely v pozdějších významných historických momentech našich dějin. Výstava je symbolicky otevírána 5. listopadu 2024 v den 142. výročí prvního souborného provedení Mé vlasti.
| Národní muzeum
Día de Muertos v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí

Día de Muertos v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí

Oblíbený mexický festival Día de Muertos (Den mrtvých) se po roce vrací do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur Národního muzea. V sobotu 2. a v neděli 3. listopadu zaplní nádvoří Náprstkova muzea oslavy jednoho z nejdůležitějších svátků, které jsou zapsány na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
| Národní muzeum
Národní muzeum zrestauruje historickou pamětní desku Joachima Barranda na Barrandovských skalách

Národní muzeum zrestauruje historickou pamětní desku Joachima Barranda na Barrandovských skalách

Národní muzeum zahájilo restaurování historické litinové pamětní desky s nápisem BARRANDE na Barrandovských skalách. Ta je v současnosti již ve špatném stavu a cílem restaurátorských prací je obnovit a zachovat tuto památku na významného vědce pro budoucí generace. Z tohoto důvodu byla deska dne 25. listopadu 2024 ze skal sejmuta. Symbolický pomník výjimečnému badateli na poli paleontologie v Českých zemích zdobí Barrandovské skály na levém břehu Vltavy už od roku 1884.
| Národní muzeum
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100 let

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100 let

Národní muzeum otevírá dnes, 16. října v Nové budově výstavu s názvem Olympijské příběhy. Ta mapuje úspěchy českých sportovců od jejich účasti na olympijských hrách v Londýně v roce 1908 až po letošní olympiádu v Paříži. Návštěvníci se mohou těšit na mnohdy nikdy nevystavené předměty ze sportovních sbírek Národního muzea či unikátní zápůjčky. Výstavu připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Českým olympijským výborem.
| Národní muzeum
Nejkrásnější české knihy roku 2023 budou vystaveny v Národním muzeu

Nejkrásnější české knihy roku 2023 budou vystaveny v Národním muzeu

Syrově uhrančiví Muklové a šlajsny, ilustrovaná historie ragby, Štěpánka Haničincová a Čertík Bertík ve mnohakilové knize o loutkovém filmu, vysoká kniha o lese a miniaturní Jack London, rozverný houbový věstník nebo fotografická autorská kniha z freetechno scény – to je pouze pár příkladů knižních děl, které lze vidět na výstavě nejkrásnějších knih loňského roku.
| Národní muzeum