Na komíně kralupské rafinerie dostala všechna čtyři sokolí mláďata vlastní kroužek

|

Čtyři mláďata sokola stěhovavého, která se před měsícem vylíhla na komíně teplárny v rafinérii ORLEN Unipetrol v Kralupech nad Vltavou, v pátek 12. května dostala od ornitologů kroužek. Na komíně, kde sokolí pár pravidelně hnízdí, se tak mláďatům blíží čas dospělosti. Kroužky jsou pro sokoly určitým „dokladem totožnosti“. Díky němu mohou ornitologové v budoucnu sokoly identifkovat a sledovat tak počty tohoto kriticky ohroženého dravce na našem území. Po roční pauze sokolí pár letos v kralupské hnízdní budce vyvedl čtyři mláďata, která tak doplňují počty kriticky ohrožených sokolů. V obou rafinériích, ve kterých sokoli hnízdí, se na svět vyklubalo celkem osm mláďat, která je možná sledovat online přes www.starameseosokoly.cz.

„Sokoli v našich areálech sledujeme už od roku 2011. Od té doby se sokolům v našich areálech podařilo vyvést 41 mláďat. V letošním roce se vylíhla čtyři mláďata v obou areálech v Kralupech nad Vltavou i Litvínově, z čehož máme velikou radost. Na hnízdění sokolů se pravidelně připravujeme. Od chvíle, kdy samice začne zahřívat svá vejce je celé období hnízdění možné sledovat přes online kamery na stránkách www.strameseosokoly.cz.“ uvádí Katarzyna Woś, místopředsedkyně představenstva skupiny ORLEN Unipetrol.

„Sokoli stěhovaví jsou kriticky ohroženým dravcem, jejich počty jsou proto pečlivě sledovány. Každé úspěšně odchované mládě podporuje návrat sokolů do naší krajiny. V současnosti jsou mláďata plně odkázána na péči rodičů, kteří jim obstarávají krmení. V následujících týdnech už ale bude možné sledovat mláďata, jak objevují okolí hnízdní budky. Během června pak mláďata opustí hnízdo a budou získávat zkušenosti ve světě.“ uvedl ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife.

Okroužkování je pro mláďata sokolů určitou předzvěstí doby, kdy budou opouštět hnízdo. Nejdříve začnou několik týdnů po obdržení kroužků prozkoumávat okolí hnízdní budky, učí se létat a během června ji následně úplně opouští. Mladí sokoli po dvou až třech začnou vyhledávat vlastní teritorium, ve kterém žijí a přivádí další generace mladých. „Díky kroužkování víme, že sokoli vylíhnutí v Litvínově žijí nejen zde na severu, ale také v západních a středních Čechách, Polsku, Sasku, Bavorsku a dokonce ve Francii. Letos například víme, že samec narozený před třemi lety v Litvínově vyvedl mladé s německou samicí na komíně Teplárny Trmice.“ dodává Václav Beran.

Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana, otrokovická společnost REMAQ a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí ORLEN Unipetrolu je i síť čerpacích stanic ORLEN Benzina v Česku a síť ORLEN na Slovensku a v Maďarsku. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největší multi-energetickou společností ve střední Evropě. ORLEN Unipetrol zaměstnává téměř 6 000 lidí a je aktivní v oblasti společenské odpovědnosti. Svou pozornost věnuje iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí.

Zdroj: www.orlenunipetrol.cz

ORLEN Unipetrol

Mláďata sokolů rostou každým dnem. Od ornitologů dostali svůj „doklad totožnosti“

Mláďata páru sokola stěhovavého, který dlouhodobě hnízdí na komíně teplárny ORLEN Unipetrolu v Chemparku v Záluží u Litvínova, byla v pátek 12. května okroužkována. Sokolům kroužky slouží jako „doklad totožnosti“. Díky kroužku, který každé mládě dostalo, je v budoucnu budou ornitologové moci snadno identifkovat a sledovat tak počty tohoto kriticky ohroženého dravce na našem území. Sokolímu páru se v letošním roce na komíně litvínovské rafinérie podařilo vyvést čtyři mláďata. V obou rafinériích, ve kterých sokoli hnízdí, se na svět vyklubalo celkem osm mláďat, která je možná sledovat online přes www.starameseosokoly.cz.

ORLEN Unipetrol

V litvínovské chemičce pokračují s výstavbou jednotky DCPD. Dorazila nejtěžší, 33tunová, destilační kolona dlouhá 34 metrů

Největší česká petrochemická společnost pokračuje s výstavbou jednotky na výrobu nového produktu – dicyklopentadienu (DCPD), jehož uvedení na trh se očekává v druhé polovině roku 2022. Výstavba pokračuje i v zimním období, během kterého jsou instalovány čtyři velkoobjemové zásobníky a rektifikační kolony, ve kterých bude při výrobním procesu docházet k destilaci konečného produktu DCPD na požadovanou čistotu. V pondělí 20. prosince dorazila do výrobního areálu ORLEN Unipetrolu v Litvínově nejtěžší z nich o průměru 2,3 metru, délce 33,9 metru a hmotnosti 33 tun. Konvoj s kolonou, kterou stejně jako tři další zajišťuje společnost Intecha, vyjel ve tři hodiny ráno z Pardubic a do litvínovského Chemparku dorazil po absolvování přes 200 km dlouhé cesty okolo sedmé hodiny ranní.

ORLEN Unipetrol

ORLEN Unipetrol nabízí spolupráci startupům, malým a středně velkým firmám v rámci investičního programu v hodnotě desítek milionů. Zájemci se mohou nezávazně přihlásit do konce ledna

Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol a společnost ORLEN UniCRE výzkumně vzdělávací centrum pořádají první ročník akceleračního a investičního programu ChemTechNext​ zaměřeného na budoucnost nejen chemického průmyslu. Startupy, malé a středně velké podniky mohou díky tomuto programu získat příležitost k rozvoji svých nápadů nebo se podílet na realizaci jiných a současně dosáhnout i na financování. Programem ChemTechNext chce ORLEN Unipetrol přispět k přechodu k udržitelnému průmyslu a uhlíkové neutralitě. Přihlášky je možné podávat na www.chemtechnext.cz do 31. ledna 2022