Czech Invest··6 min

MPO a agentura CzechInvest podpoří startupy v oblasti finančních inovací a technologií. Vznikne Digitální regulatorní sandbox

Vláda na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) schválila vytvoření Digitálního regulatorního sandboxu, který v oblasti finančních inovací a decentralizovaných technologií podpoří rychle rostoucí společnosti, jako jsou startupy a spin-offy. Sandbox bude poskytovat vybraným účastníkům různé formy podpory od komplexního a nezávislého poradenství, přes právní konzultace v nově regulovaných oblastech nejen na finančním trhu, až po technické testování inovativních produktů. Agentura CzechInvest spustí sandbox ve spolupráci s univerzitami a fintechovými asociacemi do konce prvního pololetí letošního roku.

„Aby mohly malé a střední podniky úspěšně zavádět nové fintechové technologie v souladu s českými i evropskými regulatorními požadavky, potřebují své produkty a služby důkladně otestovat. Naším cílem je jejich inovace co nejvíce podpořit, proto spustíme speciální platformu, takzvaný sandbox, který startupům a spin-offům umožní nové inovativní produkty rozvíjet, experimentovat s nimi a ověřit si, jestli jejich řešení budou splňovat příslušné legislativní podmínky. Díky tomu podnikatelům pomůžeme snížit počáteční náklady a zvýšíme jejich konkurenceschopnost a podpoříme tak českou fintech komunitu v mezinárodní konkurenci,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že sandbox navazuje na projekt Technologické inkubace, prostřednictvím kterého agentura CzechInvest podporuje řadu inovativních oblastí, jako jsou kosmické technologie nebo umělá inteligence.

Regulatorní sandbox obecně je nástroj, který umožňuje podnikům ověřit si u nových technologií a produktů, že splní veškeré regulatorní požadavky. Jednou z prvních oblastí, kde se v Evropské unii (EU) i globálně úspěšně realizují, je oblast finančních a decentralizovaných technologií. Příkladem může být např. EU Blockchain Regulatory Sandbox, který zřídila Evropská komise. V první fázi se tedy český sandbox tematicky zaměří na oblast fintech a pomůže firmám ověřit si, jaké na ně budou kladeny regulatorní požadavky, a připravit se na příslušné řízení o povolení k činnosti, je-li vyžadováno. Následně mohou být zkušenosti využity i v dalších oblastech, na které regulace postupně dopadá. Postupně se ke konzultacím a expertní pomoci s regulací i byznysovým modelem přidá i technologická část pro testování samotných produktů v kontrolovaném prostředí před jejich nasazením na trhu.

Na přípravě sandboxu se vedle MPO podílí také Ministerstvo financí. „Regulatorní sandbox vnímáme jako vhodný nástroj, který bude motivovat ke vzniku nových společností v oblasti FinTech a DLT, a tím k rychlejšímu rozvoji inovací v oblasti finančních služeb v České republice,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Z hlediska efektivního využití veřejných prostředků je pro MPO důležité dosáhnout synergie s dalšími programy podpory podnikání, které jsou již realizovány v rámci agentury CzechInvest. Projekt digitálního regulatorního sandboxu má přitom potenciál dalšího využití při podpoře podnikání v různých oblastech, které podléhají zejména novým pravidlům a nařízením, kde se rychle vyvíjejí inovativní technologie a služby zákazníkům.

Projekt je součástí Národního plánu obnovy (NPO) pod názvem „Digitální regulační pískoviště v souladu s prioritami EU“ (překlad obecně užívaného termínu regulatorní sandbox). Rozpočtování investice je postavené na obdobných principech, jaké jsou běžné v dalších zemích EU (např. v Rakousku), kdy se vynaložené náklady rozpočítávají na jednotlivé podpořené firmy – účastníky sandboxu.

Většina prostředků tak bude poskytnuta na služby podnikatelům a zřízení technického testovacího prostředí. Konkrétní částka se bude odvíjet od projektu, který předloží agentura CzechInvest s partnery do výzvy vypsané MPO. Investice bude plně hrazena z prostředků NPO a nezatíží tak státní rozpočet. Její maximální alokace činí 150 milionů korun, nicméně nemusí být celá vyčerpána a bude záležet i na další využitelnosti vybudované infrastruktury, např. pro podporu dalších inovativních oblastí.

„Konkrétní nastavení a spuštění sandboxu je obsahem první fáze realizace projektu. Bude tedy obsahem žádosti, kterou předloží agentura CzechInvest společně s partnery. Předpokládáme, že fungování bude obdobné jako u jiných úspěšných sandboxů v zahraničí, kde se inspirujeme. Snažíme se projekt nastavit tak, aby co nejvíce pomohl podnikatelům, samozřejmě v rámci toho, co nám umožní zejména evropská legislativa,“ říká Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací MPO a pověřený ředitel agentury CzechInvest. Přípravné práce probíhají již delší dobu, schválení vládou je však důležitý milník, od kterého je možné začít projekt realizovat v rámci naplňování NPO. „V druhé realizační fázi půjde o program, do kterého budou vybrány vysoce inovativní firmy, kterým budou poskytnuty mimo jiné odborné konzultace nezávislými experty. V rámci programu se budou prezentací účastníků a diskusí s nimi účastnit také zástupci orgánů regulace a dohledu. Pro veřejné instituce je zásadním přínosem naopak získání vhledu do fungování vysoce inovativních služeb, které vstupují na trh a obohatí tak své vlastní know-how. Tímto způsobem přispívají regulatorní sandboxy k rozvoji nejen finančního ekosystému také u obdobných orgánů v zahraničí,“ dodává Očko.

Kontakt pro média:

David Hořínek

PR manažer a tiskový mluvčí

+420 724 591 667

[email protected]

Zdroj: www.czechinvest.org

Zadavatel
Czech Invest

Czech Invest

Agentura CzechInvest naplňuje klíčovou úlohu v oblasti podpory podnikání a investic v její komplexní podobě. Unikátní spojení regionálního, centrálního a mezinárodního působení zajišťuje integritu služeb a schopnost propojovat globální trendy s regionálními podmínkami v České republice. Jedním z hlavních cílů CzechInvestu je přeměna České republiky v inovačního lídra Evropy. CzechInvest je státní příspěvkovou organizací podřízenou Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Založen byl v roce 1992.

Další články od Czech Invest

Memorandum k rozvoji Strategického podnikatelského parku v Chebu se začíná naplňovat
Czech Invest

Memorandum k rozvoji Strategického podnikatelského parku v Chebu se začíná naplňovat

Po podepsání společného memoranda v květnu tohoto roku bylo zahájeno kompletní technické prověření lokality, které zahrnuje detailní ověření možností napojení na technickou a dopravní infrastrukturu, biologické hodnocení, inženýrsko-geologický průzkum a vypracování dopadové studie. Celková studie proveditelnosti by měla být dokončena na začátku roku 2025 a bude sloužit jako základ pro další projektovou přípravu. „Průběžné výsledky ukazují, že lokalita je vhodná pro umístění technologicky vyspělého investora s vyššími nároky na kapacitu inženýrských sítí. Lokalita nabízí dostatečnou kapacitu vody, možnost zajištění navýšení kapacity elektrické energie a velmi dobré dopravní napojení včetně možnosti zajištění železničního spojení. Dokážeme zde vytvořit až 123 hektarů moderního podnikatelského parku v udržitelném standardu,“ popsal David Petr, člen představenstva a ředitel úseku development Státní investiční a rozvojové společnosti a.s. (SIRS), která má technickou přípravu vzniku strategického podnikatelského parku na starosti.
V ČNB proběhl 5. ročník Výroční konference Sdružení pro zahraniční investice – AFI. Sdružení zveřejnilo výsledky Průzkumu podnikatelského prostředí ČR a ocenilo inovativní společnosti
Czech Invest

V ČNB proběhl 5. ročník Výroční konference Sdružení pro zahraniční investice – AFI. Sdružení zveřejnilo výsledky Průzkumu podnikatelského prostředí ČR a ocenilo inovativní společnosti

Pátý ročník Výroční konference Sdružení pro zahraniční investice – AFI nesl podtitul „Budoucnost české ekonomiky: Investice, dekarbonizace a globální vlivy“ a proběhl stejně jako v uplynulých letech v prostorách kongresového centra České národní banky. Konference, která nabídla pohledy na aktuální trendy a nejnovější témata ekonomického a investičního prostředí očima významných expertů, se letos zúčastnily přes dvě stovky hostů z řad předních českých ekonomů a ekonomek, top manažerů úspěšných českých i zahraničních firem, ale také reprezentantů zahraničních ambasád, zástupců veřejného sektoru i médií.
CzechInvest podpoří české výrobce zařízení pro výzkum a vývoj na mezinárodním fóru v Terstu
Czech Invest

CzechInvest podpoří české výrobce zařízení pro výzkum a vývoj na mezinárodním fóru v Terstu

Agentura CzechInvest ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR v Miláně chystá národní stánek Česka na významném mezinárodním setkání výzkumných center a průmyslových partnerů Big Science Business Forum 2024, které se uskuteční začátkem října v italském Terstu.
Ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest přijali podnikatelskou delegaci tchajwanských polovodičových firem
Czech Invest

Ministerstvo průmyslu a obchodu a CzechInvest přijali podnikatelskou delegaci tchajwanských polovodičových firem

„Tato mise je pokračováním našich dlouhodobých aktivit s Tchaj-wanem v oblasti polovodičového průmyslu. Navazujeme na úspěšné investiční semináře v Tchaj-peji a kontinuálně pracujeme na posilování vzájemných vztahů. Díky tradici, kterou toto odvětví u nás má, a těmto systematickým krokům se Česko dostává na globální investiční mapu polovodičového průmyslu. Tato mise přinese nové příležitosti pro české firmy k zapojení do globálních dodavatelských řetězců v tomto perspektivním odvětví," uvedl generální ředitel agentury CzechInvest Jan Michal.
Do první výzvy programu podporujícího vstup českých startupů na zahraniční trhy se přihlásilo 74 zájemců
Czech Invest

Do první výzvy programu podporujícího vstup českých startupů na zahraniční trhy se přihlásilo 74 zájemců

„Jsme potěšeni, že je o akcelerační program mezi českými startupy zájem. Představuje pro ně nejen cestu k mezinárodní expanzi, ale pomůže jim také při získávání důležité zpětné vazby na mezinárodním trhu, s přístupem k zahraničnímu kapitálu a propojením s globálními odborníky,“ říká Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest.
Česká herní studia zazářila na veletrhu gamescom v Kolíně nad Rýnem
Czech Invest

Česká herní studia zazářila na veletrhu gamescom v Kolíně nad Rýnem

CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Czech Game Developers Association podpořil účast několika českých firem, mezi nimiž byly SCS Software, INGAME STUDIOS, Filuta AI, BRAINZ IMMERSIVE, Random Worlds, Cyber Sail Consulting, Bohemia Incubator, Terahype a Die Hard Studios. Součástí programu bylo i networkingové setkání Czech Game Day, organizované zahraniční kanceláří CzechInvestu pod záštitou Generálního konzulátu České republiky. Veletrh, který navštívilo přes 300 000 lidí, nabídl bohatý doprovodný program včetně odborných diskuzí o aktuálních tématech herního průmyslu a prezentací nových her.
Kulaté výročí česko-thajských vztahů podtrhla podnikatelská mise s účastí na Techsauce Global Summit Česko letos slaví 50leté výročí česko-thajských diplomatických vztahů a v rámci této příležitosti p
Czech Invest

Kulaté výročí česko-thajských vztahů podtrhla podnikatelská mise s účastí na Techsauce Global Summit Česko letos slaví 50leté výročí česko-thajských diplomatických vztahů a v rámci této příležitosti p

Celkem sedm českých startupů mělo příležitost prezentovat se před investory a potenciální partnery a také zazářit na nejvýznamnější technologické události v jihovýchodní Asii - Techsauce Global Summit v Bangkoku. Jednalo se o startupy z programu Technologická inkubace - MilkyWay be well, Qeedio - ERP & IS Process Guard a Windees a z inkubátoru ESA BIC Czech Republic - ECOTEN urban comfort, Stratosyst a Big Terra. Účastnil se i startup BatteryCheck. Startp BigTerra přebral od organizátorů cenu za nejinovativnější startup, zvláštní ocenění si pak odnesl startup ECOTEN urban comfort, který se umístil na druhém místě v soutěži iFLYTEK Startup Competition.
Síť kosmických inkubátorů ESA BIC slaví 20 let. Ten český od roku 2016 podpořil už přes 50 startupů
Czech Invest

Síť kosmických inkubátorů ESA BIC slaví 20 let. Ten český od roku 2016 podpořil už přes 50 startupů

Operátorem ESA BIC Czech Republic je agentura CzechInvest. Právě český ESA BIC, jeho procesy, způsob výběru startupů, jejich inkubace a podpora byly inspirací pro vznik projektu Technologická inkubace, který spustila agentura v roce 2022. V letošním roce se podařilo oba programy propojit a razantně tak navýšit podporu pro české kosmické startupy.
125 startupů ze čtvrté výzvy Technologické inkubace prochází hodnocením
Czech Invest

125 startupů ze čtvrté výzvy Technologické inkubace prochází hodnocením

Projekt Technologická inkubace běží už přes dva roky. Za tu dobu se do preinkubace přihlásilo přes 1 247 startupů (stav k 17. červenci) a byly vypsány celkem čtyři projektové výzvy, do kterých bylo podáno 606 žádostí od 483 startupů. V rámci prvních tří výzev pracujeme se 137 startupy a další budeme znát po vyhodnocení žádostí z poslední čtvrté výzvy, která byla vyhlášena v květnu letošního roku.
CzechInvest spustil nový web pro podporu fintech a DLT inovací
Czech Invest

CzechInvest spustil nový web pro podporu fintech a DLT inovací

Portál a zmiňovaný program podpory je součástí Národního plánu obnovy (NPO). Vybraným inovativním firmám bude poskytnuta nepřímá podpora ve formě regulatorního testování jejich řešení, ale i businessového mentoringu, networkingu, školení a eventů.