Možné podoby knihy představí v Historické budově Národního muzea výstava uměleckých vazeb a knižních projektů Elišky Čabalové

|

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní tvorby Elišky Čabalové, která zde prezentuje jak umělecké vazby převážně současných bibliofilií, tak i některé své autorské knihy a knižní projekty. Výstava nabídne návštěvníkům Národního muzea pohled na knihu z několika úhlů a přiblíží možnosti zpracování po stránce obsahové, materiálové i řemeslné.

Součástí prezentace třiceti mimořádných uměleckých vazeb jsou také dva knižní projekty.

Projekt Paperbark family je vizuální hrou se slovy paperback – paperbark, kdy paperbark je výchozím materiálem pro sérii autorských knih – Knižní les, vytvořený z kůry stromu a pracující s různými knižními formáty. Projekt Tři nestoři je krátkodobým vstupem nestorů knižní vazby, Jindřicha Svobody, Jána Vrtílka a Ladislava Hodného do síně slávy Národního muzea. Jejich busty ve formě knižních objektů na vysokých mramorových sloupech budou během výstavy shlížet na návštěvníky, kteří budou moci díky krátkému videu nahlédnout do jejich hlav.

Eliška Čabalová patří ke špičce české knižní vazby a tvorby autorských knih. Řadu let byla spjatá s Fakultou výtvarných umění Ostravské univerzity, kde vybudovala Ateliér obalového a knižního designu, v roce 2019 transformovaný na dnešní dobře zavedený Ateliér knižního designu a animace. Zcela originální jsou i její knižní instalace či volná grafická tvorba. Za svou práci získala mnohá prestižní ocenění a její knižní vazby vlastní nejen české, ale i zahraniční instituce. Díky intenzivní spolupráci, kdy se v roce 2009 uskutečnil první větší společný výstavní projekt, uchovává Národní muzeum v knihovních sbírkách cennou kolekci její knihařské tvorby.

Výstavu Možné podoby knihy si budou moci návštěvníci Historické budovy Národního muzea prohlédnout až do 1. září. Během této doby výstavu doprovodí tři workshopy na téma kaligrafie, workshop nelepených knižních forem a workshop „udělej si skicák“.

Zdroj: www.nm.cz

Národní muzeum

Národní muzeum vyráží Na turné. Nová výstava v Českém muzeu hudby vás vtáhne do světa hudebních hvězd

V Českém muzeu hudby Národního muzea je otevřena výstava mapující historii i současnost hudebního cestování. Jaké to je, když se hudebníci vydají na šňůru, jakým způsobem provozovali své řemeslo potulní muzikanti, jak cestovaly české hvězdy jako Antonín Dvořák či Jan Kubelík, a jak připravují svá turné současné rockové či big beatové hvězdy? Na tyto otázky odpoví výstava plná zajímavých vzpomínek a autentických předmětů nejen ze sbírek Národního muzea.

Národní muzeum

Startuje City Nature Challenge! Národní muzeum zahajuje už 7. ročník přírodovědecké výzvy

V pátek 26. dubna 2024 startuje už 7. ročník mezinárodní přírodovědecké výzvy City Nature Challenge. Ten bude letos v České republice opět probíhat v Praze, Brně, Českých Budějovicích a Uherském hradišti. Nově se zapojí také Ostrava a mikroregion Veselsko. Cílem projektu, který do České republiky přivedlo Národní muzeum, je ukázat, že i příroda ve městech může být unikátní a bohatá, a je potřeba ji chránit.