Ministr zemědělství Marek Výborný dnes v Českých Budějovicích oslavil se zemědělci Národní dožínky a poděkoval za sklizeň

|

Výsledky celoroční práce dnes na tradičních Národních dožínkách oslavil se zemědělci také ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Tato slavnost se každoročně koná v rámci výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích. Vlivem počasí je sice v různých částech České republiky kvalita úrody proměnlivá, objem sklizně je ale ještě o něco vyšší než v rekordním loňském roce.

„Sklizeň obilovin a řepky u nás letos začala zhruba ve stejném období jako loni. Na začátku však byla v porovnání s předchozími ročníky o něco pomalejší. Kvůli silným dešťům v první polovině srpna sklizeň ještě více zpomalila a předpokládalo se, že se protáhne až do začátku září. Ale vzhledem k tropickým teplotám v druhé polovině tohoto měsíce nabraly žně velmi vysoké tempo a jsou téměř u konce. Průběh počasí opět ukázal, jak hodně je na něm zemědělství závislé. O to víc je potřeba si vážit náročné a poctivé práce zemědělců, za kterou jim děkuji,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

K 24. srpnu bylo v České republice sklizeno 1 181,8 tis. ha, což je 94,92 % ploch obilovin s průměrným výnosem 6,18 t/ha. Zatím je celková produkce obilovin 7 306,2 tis. t, což je o 488,8 tis.t méně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Loni bylo v tuto dobu sklizeno 99,4 % obilovin, průměrný výnos byl 6,02 t/ha, tedy o 2,6 % nižší. Za uplynulý týden pokročila sklizeň u všech sledovaných druhů obilovin, hlavně u ozimé pšenice (sklizeno 95,5 % ploch) a jarního ječmene (96,6 %). Významně pokročila i sklizeň ozimého žita (87,2 %) a jarní pšenice (88,4 %), v předchozím týdnu to bylo 72,6 % a 71,1 % ploch; tradičně se sklizeň opožďuje u triticale (87,3 % výměry) a ovsa (79,1 %).

Největší zpoždění sklizně obilovin v Čechách je v kraji Libereckém (68,1 %) a Karlovarském (77,6 %) a na Moravě v kraji Moravskoslezském (79,3 %). Ostatní regiony se blíží ke konci žní. Sklizeno je od 91,1 % (Pardubický kraj) do 99,2 % (Ústecký) ploch obilovin. Řepka je prakticky sklizena všude s výjimkou kraje Jihočeského, Královéhradeckého, Libereckého, Pardubického a Moravskoslezského. Celkově u řepky chybí sklidit 4 629 ha (1,22 %). Produkce řepky je zatím 1 292,5 tis. t při průměrném výnosu 3,44 t/ha. Loni byla produkce zhruba 1 163,4 tis. t s průměrným výnosem 3,38 t/ha.

Kvalita potravinářské pšenice se výrazně liší podle data sklizně. Je zřejmé, že kvalitní pšenici vhodnou pro pekárenské účely bude třeba hledat zejména tam, kde bylo zrno sklizeno před srážkami. Všechny dosud analyzované vzorky jsou na obsah mykotoxinů pod maximálním limitem. U sladovnického ječmene je kvalita zrna dobrá. I přes příznivé hodnoty klíčivosti je nutné upozornit na riziko ztráty klíčivosti v průběhu skladování, z důvodu možné porostlosti.

Celková bilance obilovin pro marketingový rok 2023/2024 bude znovu přebytková, a to i přes pokračující vývoz obilovin z ČR (v marketingovém roce 2022/2023 vyvezeno 3 166,2 tis. t, v marketingovém roce 2021/2022 to bylo 3 208,9 tis. t) a nulový intervenční nákup.

Ministerstvo zemědělství zve všechny zájemce na Dožínky v Praze na Letné. Budou se konat v sobotu 2. září, je připraven bohatý program pro děti a vstup je zdarma. Bližší informace najdete zde: https://www.dozinkynaletne.cz/

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj: eagri.cz

eAGRI

Ministerstvo zemědělství: mimořádná podpora pro naše zemědělce se letos zvýší o 80 milionů na celkem 243 milionů korun

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dojednal navýšení mimořádné evropské podpory pro zemědělce o příspěvek z českého rozpočtu. Ještě letos dostanou navíc národní dotaci ve výši 80 milionů korun, a to k více než 163 milionům, které už mají zajištěny ze zdrojů Evropské unie. Mimořádná pomoc tak dosáhne asi 243 milionů korun.

eAGRI

Ministr Výborný na zahájení Živitelky: Rozumné a odpovědné hospodaření je cesta pro české zemědělství, kterou plně podporuji

Na cestě k udržitelnosti je motto letošního 49. ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka, který dnes v Českých Budějovicích spolu s vedoucími představiteli České republiky zahájil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Na ploše 15 hektarů se ho účastní více než 600 vystavovatelů z téměř 20 zemí. Země živitelka je největší výstavou zaměřující se na zemědělský sektor napříč všemi jeho obory nejen v Česku, ale i na Slovensku. Potrvá do úterý 29. srpna.

eAGRI

Ministr zemědělství odvolal generálního ředitele Povodí Ohře

S účinností k 31. říjnu letošního roku dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) odvolal dosavadního generálního ředitele státního podniku Povodí Ohře Zbyňka Folka. Výběrové řízení na uvolněný post vypíše Ministerstvo zemědělství do konce tohoto týdne.