Ministr Výborný: Na zemědělce dopadá více změn najednou, s úpravou pachtovného za zemědělskou půdu proto začneme až v příštím roce

|

Vyšší cena za pacht státní zemědělské půdy se bude prozatím týkat jen nově uzavíraných smluv Státního pozemkového úřadu (SPÚ). Aktualizace stávajících zhruba 13 000 smluv začne později, až v průběhu příštího roku. Dohodl se na tom ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) s ředitelem SPÚ Martinem Vrbou.

„Pachtovné za státní zemědělskou půdu se neměnilo od roku 2014 a bylo nutné jej aktualizovat, aby odpovídalo dnešním cenám. Navýšení pachtovného se nešťastně sešlo s ohlášeným navýšením daně z nemovitosti, které na zemědělce dopadne. Proto jsem se dohodl s ředitelem Státního pozemkového úřadu, že navýšená cena za pacht půdy se v tuto chvíli týká jen nově uzavíraných pachtovních smluv. Ty stávající začneme aktualizovat až v příštím roce, tak, abychom minimalizovali okamžité dopady na zemědělce. Současně budeme jednat o tom, aby systém pachtovného byl maximálně spravedlivý,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Nově schválený metodický pokyn pachtovní smlouvy počítá s koeficientem ve výši 5,8 % z průměrné ceny zemědělské půdy. Dosavadní koeficient 2,2 % již neodpovídal aktuálním ekonomickým podmínkám v sektoru zemědělství. Nový koeficient se v prvním kroku týká smluv uzavřených po 1. srpnu letošního roku. Výše nového koeficientu vychází z podrobné analýzy vypracované Ústavem zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) založené na podkladech o tržním pachtovném ze Zemědělské účetní datové sítě FADN.

Aktualizace se bude od příštího roku týkat i smluv historicky uzavřených pro zemědělské účely. Úpravy se dotknou minimálně 13 000 smluv.

„V první fázi začne příští rok Státní pozemkový úřad aktualizovat smlouvy s ročním nájemným nad 500 Kč, až poté přijdou na řadu smlouvy s nižším plněním. Náběh bude postupný, nechceme zemědělce zatížit nárazově. Změna smluv bude vyžadovat velké úsilí i na straně úřadu, nechceme zemědělce zatěžovat zbytečnou byrokracií, proto je postupně osloví místně příslušná organizační jednotka Státního pozemkového úřadu,“ doplnil ministr Výborný.

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj: eagri.cz

eAGRI

Více než 8 miliard korun získají zemědělci na investice do svých podniků, zpracování produktů nebo na inovace. Začíná 1. kolo příjmu žádostí

Dneškem se mohou zemědělci a potravináři začít hlásit o příspěvky z 1. kola příjmu žádostí na rozvoj venkova podle Strategického plánu společné zemědělské politiky 2023–2027 (SZP). Připraveno je pro ně téměř 8,3 miliardy korun. Příjem žádostí skončí 12. září letošního roku. Novinkou jsou dotace na drony.

eAGRI

Lépe ochráníme české řeky. Máme pilotní podobu budoucího on-line registru výpustí do vodních toků

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství, Výzkumným ústavem vodohospodářským TGM, v.v.i. a státním podnikem Povodí Labe zrealizovalo pilotní projekt na monitoring výpustí odpadních vod do řek na více než třicetikilometrovém úseku Labe. Jeho výsledky dnes na tiskové konferenci představili společně ministři životního prostředí a zemědělství Petr Hladík a Marek Výborný.

eAGRI

Stránky Ministerstva zemědělství mají od dneška nový vzhled

Ministerstvo zemědělství (MZe) dnes po 20. hodině uvede do provozu novou podobu svých webových stránek prostřednictvím portálu eAgri. Dosud používané webové stránky MZe z roku 2010 již byly zastaralé a nevyhovovaly současným trendům a technickým požadavkům. Stránky prošly nezbytnou technologickou a designovou obměnou. Budou srozumitelnější a lépe přístupné pro občany, a to včetně těch, kteří mají zrakové postižení.