eAGRI··5 min

Ministr Výborný na zahájení Živitelky: Rozumné a odpovědné hospodaření je cesta pro české zemědělství, kterou plně podporuji

Na cestě k udržitelnosti je motto letošního 49. ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka, který dnes v Českých Budějovicích spolu s vedoucími představiteli České republiky zahájil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Na ploše 15 hektarů se ho účastní více než 600 vystavovatelů z téměř 20 zemí. Země živitelka je největší výstavou zaměřující se na zemědělský sektor napříč všemi jeho obory nejen v Česku, ale i na Slovensku. Potrvá do úterý 29. srpna.

„Země živitelka si pro letošek zvolila podtitul Na cestě k udržitelnosti a přesně o udržitelnost a šetrnost v krajině v našem zemědělství v následujících letech půjde. Rozumné a odpovědné hospodaření, ještě větší podpora ekologickému a preciznímu zemědělství, je naší prioritou. Chci zdůraznit, že mi nezáleží na tom, zda jsou zemědělci malí, střední nebo velcí. Klíčové je, jak přistupují k půdě, jakým způsobem se věnují tomuto povolání a poslání, nikoli zaměstnání,“ říká ministr zemědělství Marek Výborný.

Jednou z podpor Ministerstva zemědělství na investice do podniků je přes osm miliard korun například na inovace při zpracování produktů a zavedení výsledků výzkumu do zemědělské a potravinářské praxe, včetně novinky, kterou jsou dotace na drony. Od úterý 22. srpna mohou zemědělci o tyto podpory žádat.

Podle ministra Výborného je nutné, i s ohledem na to, že směřujeme k modernímu, udržitelnému zemědělství, vytvořit zemědělcům co nejpříznivější podmínky pro práci, aniž by se ale u půdy, lesů i rybníků zapomínalo na jejich hospodářskou funkci.

„Při jednáních s ministerstvem financí budu prosazovat zachování národních dotací pro příští rok ve stejné výši, jako jsou pro letošek. Uvědomuji si také, že zemědělcům nyní komplikuje práci systém Satelitních kontrol pozemků, který letos spustil Státní zemědělský intervenční fond. Systém, který má zemědělcům ulehčit byrokracii, v některých případech nefunguje tak, jak má. Jednám proto se Státním zemědělským intervenčním fondem, aby v tomto prvním roce s novým systémem byli k zemědělcům tolerantnější,“ uvádí ministr Marek Výborný.

V souvislosti s obavami ze zvýšeného exportu zemědělských komodit z Ukrajiny ministr Výborný říká, že situaci nelze řešit jednostrannými zákazy vzhledem k jednotném trhu. Evropská unie musí postupovat koordinovaně, a proto se Marek Výborný obrátil na eurokomisaře Janusze Wojciechowského s žádostí o řešení tohoto problému. Pokud jde o obilí, je Česko plně soběstačné. Ročně vyprodukuje zhruba 8 milionů tun obilovin a spotřeba ČR je kolem 5 milionů.

„Vím, že obavy z nejisté doby mají nejen zemědělci, ale i my všichni, spotřebitelé. Ceny potravin loni vzrostly, stejně jako v celé Evropě. Nyní se však situace stabilizovala. K větší stabilitě přispívá a bude přispívat i to, když budeme preferovat a nakupovat české produkty, české potraviny. Nejenom, že tím podpoříme naši ekonomiku, navíc je však všeobecně známé, že české potraviny jsou dobré a kvalitní. Svědčí o tom kromě jiného to, že ministr zemědělství již dvacet let uděluje prestižní značku Klasa a ministerstvo zemědělství ocenění Regionální potravina. A pokud jde o ucelený systém garance kvality potravin, je tady značka České cechovní normy udělovaná Potravinářskou komorou,“ uvádí Marek Výborný.

Na výstavě Země živitelka se ministr Marek Výborný mj. setká se zástupci zemědělských a potravinářských organizací, zúčastní se jednání představenstva a dozorčí rady Agrární komory ČR a v sobotu zahájí Národní dožínky.

Ve stánku Ministerstva zemědělství (MZe) o rozloze 150 m2, v Pavilonu T1 se mohou návštěvníci seznámit s prací například Odboru rostlinných komodit, Odboru živočišných komodit a ochrany zvířat, Odboru environmentálního a ekologického zemědělství, Odboru bezpečnosti potravin, Odboru potravinářského, Odboru precizního zemědělství, výzkumu a vzdělávání, Odboru Řídící orgán OP Rybářství, Odboru přímých plateb, Odboru environmentálních podpor rozvoje venkova a Sekce lesního hospodářství. Na veletrhu se představují i organizace podřízené MZe, mj. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) a Ústav zemědělské ekonomiky a informací, Státní veterinární správa. Zástupci těchto organizací poskytují odborné informace veřejnosti včetně informačních materiálů, ÚKZÚZ i poradenství v ochraně rostlin, prezentaci chorob a škůdců a ochutnávky ovoce.

Svoje expozice má na výstavě Státní zemědělský intervenční fond (Klasa, Regionální potravina) a představí se také Celostátní síť pro venkov.

Odpoledne předá ministr Marek Výborný „Cenu ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky za rok 2023“ a „Cenu ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek za rok 2023“ (seznam oceněných připojen níže jako příloha).

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj: eagri.cz

Zadavatel
eAGRI

eAGRI

Hlavní ideou webového portálu eAGRI eagri.cz bylo vytvořit jeden centrální přístupový bod k informačním zdrojům Ministerstva zemědělství a jeho podřízených organizací. Jádro portálu bylo vytvořeno sloučením stránek www.mze.cz, www.upu.cz (stránky pozemkových úřadů) a www.farmar.eu (Portál farmáře) a začleněním Portálu sítě pro venkov. Jednotný portál sjednocuje webovou prezentaci organizací resortu MZe a rovněž vytváří předpoklady pro snadnou prezentaci datových zdrojů v kterékoliv části portálu. Portál rovněž zajišťuje uživatelům jednotný přístup do chráněných zón obsahující soukromá data, a to prostřednictvím jednoho přístupového jména a hesla.

Další články od eAGRI

Za úrodu zničenou jarními mrazy dostanou zemědělci kompenzace z unijního rozpočtu ve výši přibližně 378 milionů korun
eAGRI

Za úrodu zničenou jarními mrazy dostanou zemědělci kompenzace z unijního rozpočtu ve výši přibližně 378 milionů korun

Tisková zpráva — Zhruba 378 milionů korun (15 milionů eur) dostanou zemědělci jako odškodné za mimořádně silné mrazy, které na jaře spálily úrodu ovoce. Rozhodla o tom dnes Evropská komise. O podporu z unijního rozpočtu požádal už před časem Evropskou komisi ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Další náhradu dostanou zemědělci z českého rozpočtu.
Ministr zemědělství na návštěvě Slovenska: Shodli jsme se na nutnosti dalšího snižování byrokracie, budeme jej požadovat po nové Evropské komisi
eAGRI

Ministr zemědělství na návštěvě Slovenska: Shodli jsme se na nutnosti dalšího snižování byrokracie, budeme jej požadovat po nové Evropské komisi

Tisková zpráva — Společná zemědělská politika, dovozy z Ukrajiny, odlesňování a problémy spojené s velkými šelmami byla témata dnešního jednání ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) a slovenského ministra zemědělství a rozvoje venkova Richarda Takáče na Loveckém zámečku v Topoľčiankách. Věnovali se také dvojí kvalitě potravin. Ministr Výborný pozval kolegu Takáče na jubilejní, 50. ročník mezinárodního agrosalonu Země Živitelka v Českých Budějovicích.
V prvním čtení dnes poslanci projednali novelu veterinárního zákona připravenou Ministerstvem zemědělství. Na jatkách budou povinné kamery
eAGRI

V prvním čtení dnes poslanci projednali novelu veterinárního zákona připravenou Ministerstvem zemědělství. Na jatkách budou povinné kamery

Tisková zpráva — Poslanci dnes v prvním čtení projednali novelu veterinárního zákona. Její součástí je i novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, podle které budou od začátku roku 2026 provoz na jatkách povinně monitorovat kamery. Cílem novely zákona je zlepšení úrovně ochrany zvířat proti týrání při porážení. Novela rovněž přinese byrokratické ulehčení.
Nová surovinová politika pro dřevo: V ČR se bude ve stavebnictví i v dalších odvětvích víc využívat dřevo z našich lesů
eAGRI

Nová surovinová politika pro dřevo: V ČR se bude ve stavebnictví i v dalších odvětvích víc využívat dřevo z našich lesů

Tisková zpráva — Ministerstvo zemědělství připravilo ve spolupráci s dalšími ministerstvy nový materiál o efektivním využívání dřeva z našich lesů - Surovinovou politiku pro dřevo. V dokumentu jsou popsány nové trendy a předpoklad vývoje zpracování dřeva. Záměrem je více ho využívat v různých oblastech a zpracovávat ho v co největší míře přímo v České republice. Surovinovou politiku pro dřevo projednala vláda.
Ministr zemědělství: Odhadujeme, že letošní sklizeň obilovin bude průměrná
eAGRI

Ministr zemědělství: Odhadujeme, že letošní sklizeň obilovin bude průměrná

Tisková zpráva — Sklizeň obilovin v letošním roce svým objemem bez problémů pokryje domácí potřebu, která se dlouhodobě pohybuje mezi 4,8 až 5,5 milionu tun obilovin celkem. Uvedl to dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na hospodářství soukromého zemědělce Jana Baláta v Žíšově na Kutnohorsku, který zahájil žně v pondělí sklizní ozimého ječmene.
Ministr zemědělství: Budoucnost evropského zemědělství je v mladých lidech a v moderních technologiích
eAGRI

Ministr zemědělství: Budoucnost evropského zemědělství je v mladých lidech a v moderních technologiích

Tisková zpráva — Budoucnost zemědělství v Evropské unii, monitorování odolnosti evropských lesů, ochrana zvířat během přepravy a udržitelný evropský rybolov řešili ministři zemědělství EU na jednání Rady v Lucemburku. Belgické předsednictví předložilo návrh dalšího obecného směřování zemědělství v EU, Česká republika tuto diskuzi oceňuje.
Výzkumné ústavy budou fungovat efektivněji, část jich Ministerstvo zemědělství sloučí. Vědecká činnost zůstane zachovaná
eAGRI

Výzkumné ústavy budou fungovat efektivněji, část jich Ministerstvo zemědělství sloučí. Vědecká činnost zůstane zachovaná

Tisková zpráva — Ministerstvo zemědělství (MZe) sloučí část veřejných výzkumných institucí ve své gesci. Jejich řízení bude efektivnější a racionálnější, díky změně se ušetří především provozní náklady, mj. za služby nebo nákup materiálu. Místa všech vědeckých pracovníků zůstanou zachovaná, tento krok tak neohrozí žádný z výzkumů. Naopak se budou moci řešitelské týmy v budoucnu snadněji zapojovat do mezinárodních projektů.
Novela nitrátové směrnice sníží znečištění vod ze zemědělských zdrojů a zjednoduší administrativu zemědělcům. Materiál projednala vláda
eAGRI

Novela nitrátové směrnice sníží znečištění vod ze zemědělských zdrojů a zjednoduší administrativu zemědělcům. Materiál projednala vláda

Tisková zpráva — Ministerstvo zemědělství (MZe) aktualizovalo nařízení vlády o provádění nitrátové směrnice chránící vody před znečištěním dusičnany ze zemědělství a také předchází tomuto znečištění. Rozšířilo území, na kterém budou zemědělci hospodařit v režimu, který vody více ochrání. Pro zemědělce se zjednoduší výpočet bilance dusíku. Nitrátová směrnice se povinně ve všech zemích EU aktualizuje jednou za čtyři roky, aby reagovala na současnou situaci.
Změny pravidel podmíněnosti pro zemědělské hospodaření: ČR do své legislativy přejímá úpravu přijatou Evropskou unií
eAGRI

Změny pravidel podmíněnosti pro zemědělské hospodaření: ČR do své legislativy přejímá úpravu přijatou Evropskou unií

Tisková zpráva — Ministerstvo zemědělství upravilo podmínky standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy DZES 5 a DZES 8, tzv. pravidla podmíněnosti. Změny jsou na základě nařízení, které umožnila Evropská unie u DZES 8 i na základě dohody s Ministerstvem životního prostředí a zemědělskými nevládními organizacemi u DZES 5. Pro zemědělce se zmírňují některá pravidla hospodaření. Materiál projednala vláda.
Novela mysliveckého zákona je připravena. Ministerstvo zemědělství tak pomůže snížit škody na nově vysazovaných stromcích a na plodinách
eAGRI

Novela mysliveckého zákona je připravena. Ministerstvo zemědělství tak pomůže snížit škody na nově vysazovaných stromcích a na plodinách

Tisková zpráva — Ministerstvo zemědělství (MZe) dokončilo novelu mysliveckého zákona, která napomůže redukovat vysoké stavy spárkaté zvěře, a tím i škody na zemědělských pozemcích, plodinách a na lesích. Novela také zjednodušuje administrativu, posiluje práva vlastníků honebních pozemků, zavádí digitalizaci myslivosti a omezuje papírování. Materiál dnes projednala vláda.