Czech Invest··8 min

Ministr Síkela: V USA a Kanadě mají o české firmy a startupy velký zájem

Boston, Toronto, Chicago a Seattle. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela vedl rekordní podnikatelskou misi do USA a Kanady, které se zúčastnilo téměř 70 zástupců českých společností a startupů. Na Harvardu vystoupil na téma energetické bezpečnosti, s vedením významných společností jednal o investicích v České republice a v rámci politických jednání diskutoval o prohloubení vzájemné hospodářské spolupráce. Na byznysových fórech a dalších akcích pak představil české firmy a jejich potenciál.

„Když jsem se bavil na cestě zpět s účastníky podnikatelská mise, tak jsme se jednoznačně shodli na tom, že se nejednalo pouze o největší delegaci do USA a Kanady v historii Česka, ale také o jednu z těch nejvíce úspěšných. Podařilo se nám propojit desítky firem, posunout dopředu stávající projekty a otevřít nová témata. Naše firmy a startupy mají v oblastech, jako jsou inovace, IT, kybernetická bezpečnost nebo biotechnologie co nabídnout, proto jsem rád, že je o ně jak v USA, tak Kanadě, velký zájem,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který s podnikateli během pracovní cesty navštívil Boston, Toronto, Chicago a Seattle.

Jako první v Bostonu jednal ministr s vedením společnosti Thermo Fisher o rozšíření investice v Brně, kde firma vyrábí elektronové mikroskopy a spektrometry využívané v medicíně. „Diskutovali jsme o výstavbě nové haly a vývojového centra, která může vytvořit až tisíc nových pracovních míst a posílit tak pozici Česka na světových trzích v oblasti polovodičového průmyslu a vývoje nových materiálů,“ vysvětluje Síkela, který se v Bostonu sešel také se zástupci MIT, kde probrali již fungující fond MIT Czech Republic Seed Fund, který ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd ČR finančně podporuje spolupráci českých a amerických vědců, a další možnosti rozvoje spolupráce.

Nechyběla ani návštěva nejstarší univerzity v USA. „Na Harvardově univerzitě jsem před akademiky a studenty mluvil o tom, jak jsme se dokázali zbavit závislosti na ruských energetických surovinách. Hovořil jsem také o tom, jak Česku pomáhá spolupráce se Spojenými státy. V té je třeba pokračovat, velký potenciál vidíme v rozvoji malých a středních reaktorů, polovodičového průmyslu, baterií nebo vodíku,“ říká ministr.

„Podnikatelské mise, a především ty vedené ministrem, jsou důležité nejen z hlediska posilování našich zahraničně-obchodních vztahů, ale také pro podporu českého exportu a otevírání dveří českým firmám v zahraničí. Zkušenost nám ukazuje, že správně zacílené mise skvěle fungují i na náročných trzích jako jsou právě Spojené státy či Kanada. V neposlední řadě se objevují velmi zajímavé nápady na spolupráci vycházející z interakce velké skupiny byznysově orientovaných lidí na palubě letadla,“ dodává vrchní ředitel sekce EU a zahraničního obchodu David Müller, který má na MPO na starosti podporu exportu.

V Torontu ministr jednal s ministryní pro malé podniky provincie Ontario Ninou Tangri. Probrali podporu malých a středních podniků, možnosti rozvoje spolupráce v AI, chytré mobilitě a dalších, včetně možnosti posílení česko-kanadských ekonomických vztahů prostřednictvím obchodních misí do ČR. České firmy představily své projekty kanadským partnerům na startupové akci, která se konala v MaRS, jednom z největších a nejúspěšnějších startupových inkubátorů v Severní Americe. Ve spolupráci s agenturami CzechInvest a CzechTrade se budou vytvářet programy šité na míru potřebám českých startupů, aby byla zajištěna jejich lepší podpora na severoamerickém trhu.

„Konzultace s firmami nám ukazují, že se Spojené státy dostávají do popředí zájmu českých exportérů. Také proto posílíme působnost CzechTrade v tomto teritoriu otevřením nové kanceláře v Silicon Valley, které je příležitostí právě pro startupové a vysoce inovativní firmy. Od loňského roku jsme podporou pro firmy i v texaském Austinu, a kromě těchto nových destinací se exportéři mohou obracet na zástupce CzechTrade prostřednictvím stávající kanceláře v Chicagu a sdíleného zastoupení s agenturou CzechInvest v New Yorku a San Franciscu. Servis českým firmám poskytujeme i na sousedním vyspělém kanadském trhu prostřednictvím kanceláří v Calgary a Torontu. Synergická spolupráce s CzechInvestem velmi dobře zafungovala při podílení se na organizaci této mise, kdy obě agentury společně zajistily pitch events pro startupy v každé navštívené destinaci, na kterém se místním partnerům prezentovalo přes 20 českých startupů a vysoce inovativních firem,“ uvedl generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal.

„Je povzbudivé vidět, jak české firmy a startupy v oblastech inovací, IT, kybernetické bezpečnosti a biotechnologií získávají pozornost jak v USA, tak v Kanadě. Tento rostoucí zájem svědčí o síle a konkurenceschopnosti českého podnikání na mezinárodní scéně. Naše technologické a inovační kapacity oslovují zahraniční partnery a investory a otevírají nové možnosti spolupráce. Společně s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou a prezidentem Svazu průmyslu a dopravy Janem Rafajem jsme měli tu čest představit také potenciál českého podnikání a navázat užitečné kontakty, které budou sloužit jako základ pro další spolupráci mezi českými a severoamerickými partnery," říká generální ředitel agentury CzechInvest Jan Michal. Právě CzechInvest asistoval od svého založení u více než 270 investičních projektů z USA a Kanady za částku přes 100 miliard korun, které v Česku vytvořily téměř 50 tisíc nových pracovních pozic.

V Chicagu ministr jednal o příležitostech pro byznys, které se tam nabízí v tradičně silných oborech jako automobilový průmysl či strojírenství, ale také díky jednomu z nejlepších startupových ekosystémů v USA. Spolupráce pro české firmy se nabízí také v moderních zdravotnických technologiích či smart mobilitě. Ministr se také setkal se zástupci početné české komunity v Chicagu, s představiteli místních úřadů a institucí včetně World Business Chicago, největší místní byznysové organizace, která má na starosti lákání zahraničních investorů.

Ministr se v Chicagu sešel i se zástupci firmy onsemi. „Poprvé jsme se sešli loni v Silicon Valley. Od té doby proběhlo několik setkání v Česku a nyní i v Chicagu. Takto intenzivní spolupráce má dobrý důvod. Cílem je přivést do Česka investici, která výrazně posílí naši soběstačnost ve výrobě čipů a stane se tak jednou z nejvýznamnějších v moderní historii. Naše setkání v Chicagu nás v tomto směru opět posunulo dál,“ říká Síkela.

V Seattlu ministr jednal se zástupci společnosti AWS. Ta spolu se svou mateřskou společností Amazon patří mezi deset největších investorů v České republice. Kromě svých vlastních aktivit se společnost věnuje podpoře startupů a rozvoji dovedností v oblasti cloudových služeb a AI. „Náš společný zájem podpory malých a středních podniků jsme stvrdili již minulý rok podpisem memoranda. Při jednání s viceprezidentem AWS Michaelem Punkem jsme tak již mohli jednat o nových projektech spolupráce v Česku,dodává Síkela.

Projevy ministra Síkely z Harvardu a MIT v rámci podnikatelské mise najdete na tomto odkazu.

Zdroj: MPO

Zdroj: www.czechinvest.org

Zadavatel
Czech Invest

Czech Invest

Agentura CzechInvest naplňuje klíčovou úlohu v oblasti podpory podnikání a investic v její komplexní podobě. Unikátní spojení regionálního, centrálního a mezinárodního působení zajišťuje integritu služeb a schopnost propojovat globální trendy s regionálními podmínkami v České republice. Jedním z hlavních cílů CzechInvestu je přeměna České republiky v inovačního lídra Evropy. CzechInvest je státní příspěvkovou organizací podřízenou Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Založen byl v roce 1992.

Další články od Czech Invest

Poslední červnový týden ve znamení kvantových technologií
Czech Invest

Poslední červnový týden ve znamení kvantových technologií

Konference nabídne platformu pro setkání vědců, průmyslových expertů a vládních představitelů, kteří budou diskutovat o budoucnosti kvantových technologií a jejich významu pro Česko. Kvantové technologie jsou klíčové pro posílení konkurenceschopnosti a technologické suverenity na globálním trhu.
Americký výrobce čipů onsemi oznámil investici přes 40 miliard Kč do expanze závodu v Rožnově pod Radhoštěm
Czech Invest

Americký výrobce čipů onsemi oznámil investici přes 40 miliard Kč do expanze závodu v Rožnově pod Radhoštěm

„Čipy jsou základem moderního průmyslu. My se proto dlouhodobě snažíme posilovat českou soběstačnost v této oblasti. Investice společnosti onsemi nám dává šanci stát se evropskou čipovou velmocí a přinese i významný impuls pro rozvoj české ekonomiky v čele s autoprůmyslem, který je jeho hlavním motorem,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
CzechInvest hostil setkání národních stakeholderů k udržitelnému financování klastrů
Czech Invest

CzechInvest hostil setkání národních stakeholderů k udržitelnému financování klastrů

„Udržitelné financování klastrů je klíčové pro jejich dlouhodobou konkurenceschopnost, z hlediska přínosu pro členy klastru i pro celou ekonomiku. Toto setkání stakeholderů přináší cenné sdílení dobré praxe a inspiraci pro cestu k finanční soběstačnosti klastrů. Setkání zároveň poukázalo na nedostatky při nastavení národní politiky klastrů, včetně jejich měkké podpory," uvedl Filip Krůta, ředitel ECO Tech HUBu, CzechInvest.
Od letních festivalů, až po roadshow. CzechInvest podpoří téměř 150 akcí zaměřených na podporu podnikání u mladých lidí
Czech Invest

Od letních festivalů, až po roadshow. CzechInvest podpoří téměř 150 akcí zaměřených na podporu podnikání u mladých lidí

Podpora podnikavosti je klíčovým pilířem strategie CzechInvestu, který si klade za cíl nejen zvýšit počet nově vznikajících podniků, ale také zlepšit jejich konkurenceschopnost na domácím i mezinárodním trhu. V rámci tohoto programu budou organizovány workshopy, semináře, hackathony, a další vzdělávací akce, které mladým lidem poskytnou potřebné znalosti a dovednosti pro úspěšný start jejich podnikání.
Konference Brownfieldy 2024 navrhla nová opatření, jak nastartovat účinnou revitalizaci spících lokalit
Czech Invest

Konference Brownfieldy 2024 navrhla nová opatření, jak nastartovat účinnou revitalizaci spících lokalit

Odvaha – inovace – výzva. Tak zněly názvy tematických bloků, které zároveň rezonují s tím, co pro mnohé investory brownfieldy představují. CzechInvest se podílel na realizaci třetího z nich, kde se účastníkům konference prezentovaly městské projekty: areál Perla v Ústí nad Orlicí, obchodní dům Breda v Opavě, obytná čtvrť Dvorce na území bývalých kasáren v Táboře a spolu s nimi projekt Galerie Pernerka v Pardubicích developera Redstone.
Po vzoru úspěšné Skandinávie má česko vlastní portál k lákání zahraničních odborníků
Czech Invest

Po vzoru úspěšné Skandinávie má česko vlastní portál k lákání zahraničních odborníků

„Česko se připojilo k dalším evropským zemím usilujícím o přilákání předních odborníků v technologických oborech. Web workinczechia.eu poskytuje zahraničním talentům komplexní přehled o životě a zaměstnání v naší zemi. Najdou na něm veškeré potřebné informace – od podrobností o vízech a imigraci až po tipy na kulturní vyžití," říká Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest.
URBIS The Smart Cities Meetup odstartoval v Brně
Czech Invest

URBIS The Smart Cities Meetup odstartoval v Brně

Generální ředitel CzechInvestu ve svém úvodním slovu zdůraznil význam této akce na celorepublikové úrovni, zejména díky šíři, kvalitě a intenzitě společné práce a systémové podpory od čtyř klíčových ministerstev – Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva dopravy.
Výhercem soutěže SME EnterPRIZE je firma specializující se na termochemické recyklace plastů
Czech Invest

Výhercem soutěže SME EnterPRIZE je firma specializující se na termochemické recyklace plastů

Generali Česká pojišťovna vyhlásila výsledky 4. ročníku soutěže SME EnterPRIZE. Jejím záměrem je oceňovat a zviditelňovat mikro, malé a střední podniky, živnostníky i startupy, které v rámci svého podnikání dodržují a prosazují zásady udržitelnosti, a mají tak pozitivní dopad na životní prostředí. „Podpora malých a středních podniků v jejich transformaci k udržitelnému fungování je klíčová pro zajištění lepší budoucnosti nás všech. U nás v Generali České pojišťovně podporujeme udržitelné podnikání také prostřednictvím soutěže SME EnterPRIZE. Každý rok jsem velmi mile překvapen, kolik výjimečných podniků a start-upů s unikátními projekty u nás v České republice fungují,“ komentuje soutěž Roman Juráš, generální ředitel Generali České pojišťovny.
CzechInvest spouští nový program na podporu globální expanze českých startupů
Czech Invest

CzechInvest spouští nový program na podporu globální expanze českých startupů

Program Internacionalizace, který plánuje uveřejnit celkem dvě výzvy a potrvá do konce roku 2025, má za cíl podpořit nejméně 100 českých technologických startupů. Příjem žádostí bude spuštěn v polovině měsíce června a přihlásit se do něj mohou malé a střední podniky - technologicky zaměřené startupy a spin-offy. Ty pak budou moci čerpat různé formy podpory dle klíčových aktivit – pre-mentoring, akcelerace, expanze, R&D expanze, a to až do výše 3 milionů korun.
Zahraniční investice přispívají hospodářskému růstu Česka. Report OECD obsahuje i doporučení pro malé a střední podniky
Czech Invest

Zahraniční investice přispívají hospodářskému růstu Česka. Report OECD obsahuje i doporučení pro malé a střední podniky

„Zahraniční investice posilují naši ekonomiku, přináší nová pracovní místa a zvyšují českou konkurenceschopnost. Nalákat je můžeme nejen naší strategickou polohou a kvalifikovanými pracovníky, ale také tím, že budeme sledovat aktuální trendy, hledat nové příležitosti a budovat efektivní investiční prostředí,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Proto oceňuji seznam doporučení OECD, ve kterých klade důraz na podporu inovací, technologického rozvoje a zajištění stabilního podnikatelského prostředí. Věřím, že nám první ročník Czech Investment Forum, kde jsme tuto zprávu probrali přímo se zástupci byznysu, pomůže s dalším rozvojem.“