Praha··5 min

Lidé v Primátorské adventní sbírce darovali téměř dvě tuny potravin a drogerie

V tradiční Primátorské adventní sbírce se letos vybralo celkem 1 982 kg potravin a drogerie, což je téměř o půl tuny více než v minulé adventní sbírce. Připravila ji Praha ve spolupráci s Potravinovou bankou pro Prahu a Středočeský kraj a uskutečnila se ve čtvrtek 14. prosince 2023 na Mariánském náměstí. Velké poděkování patří všem, kteří do sbírky přispěli.

„Výsledek sbírky je potěšující. Nejen, že se vybralo potravin, drogerie a další pomoci více než v minulosti. Především se ale opět ukázalo, že lidská soudržnost přeci jenom funguje,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

V předvánočním čase se před budovou Nové radnice na Mariánském náměstí v Praze 1 uskutečnila Primátorská adventní sbírka. Pomůže všem potřebným, zejména seniorům žijícím na hranici chudoby, rodičům samoživitelům a lidem bez domovů. Akce, kterou organizuje hlavní město spolu s Potravinovou bankou pro Prahu a Středočeský kraj, se konala v den jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy, ve čtvrtek 14. prosince 2023.

„Jsem nesmírně hrdá na výsledky letošní Primátorské adventní sbírky, kde se podařilo vybrat téměř o půl tuny více potravin a drogerie než dříve. Tento úspěch je jasným důkazem neuvěřitelné solidarity a velkorysosti občanů Prahy a všech, kteří se sbírky zúčastnili. Chtěla bych proto vyjádřit svůj obdiv a vděčnost všem, kteří přispěli a ukázali, že mezilidská solidarita a péče nám není cizí. Pomoc potřebným přesto není pro naše hlavní město jen věcí předvánočního času, ale trvalou snahou, která se projevuje jak v sociální, tak bytové oblasti. Díky štědrosti Pražanů, firem i zaměstnanců magistrátu mohou mnozí lidé prožít Vánoce s větším klidem, a za to patří všem největší dík,“ říká Alexandra Udženija, náměstkyně primátora pro oblasti sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví.

„Letos se vybralo 1 982 kg, je to opět úctyhodné množství trvanlivých potravin a hygienických potřeb. Je skvělé, že se pokračuje v tradici, kterou jsme ustanovili v minulém volebním období. Děkujeme všem zastupitelům i Pražanům, kteří svými balíčky sbírku podpořili, a udělali tak o trochu hezčí Vánoce těm, kteří se ocitli v nouzi. Ačkoli nás úspěch sbírky těší, neměli bychom do budoucna zapomínat především na pomoc systémovou, nejen v oblasti bydlení, ale i prevence,“ říká Jana Komrsková, náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí a klimatického plánu.

„Jsem velmi rád, že jsme na pražském magistrátu zavedli tradici, když jsme tento rok poprvé pamatovali i na zvířátka. Češi jsou národ, který miluje zvířata, a jsem si vědom, že i lidé a rodiny s domácím mazlíčkem se dostávají do tíživé finanční a životní situace. Proto jsem se letos do sbírky zapojil a jsem velmi rád, že byla sbírka úspěšná. Přeji Vám všem, aby letošní Vánoce byly šťastné a bohaté nejen pro nás, ale i pro všechny naše čtyřnohé přátele,“ říká Jiří Pospíšil, náměstek primátora s působností v oblasti kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata (animal welfare).

„Jsem hrdý, že Češi kromě Primátorské adventní sbírky přispívali i v celorepublikové potravinové sbírce na podzim, kdy darovali celkem 624 tun. Pro představu: z vybraného množství potravin lze připravit až 1,124 milionu porcí jídla. I proto mě těší, že jsme mohli opět přiložit ruku k dílu a prostřednictvím tradiční Primátorské adventní sbírky jsme mohli pomoci potřebným,“ řekl Michal Hroza, pražský radní pro oblast infrastruktury.

Do sbírky se zapojil nejen pražský primátor a zastupitelé hlavního města, ale také zaměstnanci Magistrátu hl. m. Prahy, zástupci různých velvyslanectví, ale i některé instituce, firmy a široká veřejnost. Mezi společnosti, které se aktivně více zapojily, patří například Mattoni, Rossmann, Coca-Cola, Mondelez nebo Nestlé.

Lidé nejvíce pomohli darováním základních trvanlivých potravin a drogerie. Vítané byly zejména konzervy, rýže a luštěniny, trvanlivé mléko, olej, polévky, dětská výživa nebo také základní a dětská drogerie.

„Každý kilogram darovaných potravin pomůže lidem v nouzi a jejich dětem alespoň na chvíli zapomenout na starosti a prožít Vánoce v radosti a pokoji,“ dodává ředitelka Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věra Doušová.

Zdroj: www.praha.eu

Zadavatel
Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Další články od Praha

Stará čistírna v Bubenči dostane ve spolupráci s Petrohradská kolektiv nový kulturní život i kavárnu
Praha

Stará čistírna v Bubenči dostane ve spolupráci s Petrohradská kolektiv nový kulturní život i kavárnu

Areál významné industriální památky Stará čistírna v Bubenči bude brzy obohacen o nový gastroprovoz zaměřený na kvalitní občerstvení, ale i na umění, besedy nebo přednášky. Nový provozovatel muzea stokování ve Staré čistírně v Bubenči, městská firma TCP a.s., aktuálně vybral v otevřeném výběrovém řízení nájemce kavárny a sezónního baru ve stodole: Petrohradská kolektiv. Novinka bude pro všechny návštěvníky areálu k dispozici od konce letošního srpna.
Festival Poznej Vltavu oslaví Mezinárodní den řek a nabídne netradiční zážitky
Praha

Festival Poznej Vltavu oslaví Mezinárodní den řek a nabídne netradiční zážitky

Na Mezinárodní den řek v neděli 22. září ožije Vltava a její nejbližší okolí v Praze 1. ročníkem multižánrového festivalu pro širokou veřejnost Poznej Vltavu. V oblasti od Podolské vodárny až po Starou čistírnu odpadních vod v Bubenči se budou konat prohlídky, umělecké intervence, workshopy i speciální program pro děti. Aktivity budou až na výjimky pro návštěvníky zdarma.
Projekt Kulturní míle nabízí zvýhodněné vstupné do galerií a muzeí v centru Prahy
Praha

Projekt Kulturní míle nabízí zvýhodněné vstupné do galerií a muzeí v centru Prahy

Od pondělí 15. července je možné v Praze navštívit vybrané galerie a muzea za zvýhodněnou cenu. Do projektu Kulturní míle je zapojených šest institucí v centru Prahy. Když zájemci navštíví jednu z nich, do všech ostatních získají po dobu jednoho týdne slevu na vstupném 20 %. Cílem nového projektu v oblasti kultury a cestovního ruchu je zviditelnit výtvarné umění v Praze a představit instituce vystavující umění více návštěvníkům.
Pražská developerská společnost žádá o povolení na výstavbu 450 nových městských bytů a mateřské školy
Praha

Pražská developerská společnost žádá o povolení na výstavbu 450 nových městských bytů a mateřské školy

U prvních projektů městského nájemního bydlení, které Pražská developerská společnost (PDS) připravuje pro hlavní město, začíná stavební řízení. PDS podala před koncem června tohoto roku kompletní dokumentaci a žádosti o stavební povolení či územní rozhodnutí pro cca 450 bytových jednotek v projektech Jalový Dvůr (Praha 4), Nový Zlíchov (Praha 5), V Botanice (Praha 5), Peroutkova (Praha 5), Palmovka – Zenklova (Praha 8), Dolní Počernice Projekt 1 a také pro projekt mateřské školy v lokalitě Kyje – Hutě. PDS očekává, že stavební povolení budou vydána do cca devíti měsíců, orientačně tedy na jaře 2025. Celkové náklady na realizaci těchto bytových jednotek PDS odhaduje na dvě miliardy korun.
Rekonstrukce a úpravy hal v Holešovické tržnici i nadále pokračují
Praha

Rekonstrukce a úpravy hal v Holešovické tržnici i nadále pokračují

V Holešovické tržnici pokračují rekonstrukční a revitalizační práce v rámci celého areálu. Některé haly již částečnou revitalizaci či nutné opravy mají za sebou, u jiných pokračuje kompletní rekonstrukce, jako v případě jedné z hlavních budov tržnice - Burzy. V současné chvíli se dělá rekonstrukce v halách H1, H27 a 28, v halách H7, 8 a 9 (Jatka78, Alza) pak probíhá modernizace kotelen. Z míst, která se nyní opravují, byly prodejny přesunuty do nových prostor v rámci tržnice.
Praha podporuje zálohování PET lahví a plechovek, přinese jí čistší ulice a snížení nákladů
Praha

Praha podporuje zálohování PET lahví a plechovek, přinese jí čistší ulice a snížení nákladů

Ministerstvo životního prostředí odeslalo do legislativní rady vlády novelu zákona o obalech, která zavádí zálohování PET lahví a plechovek. Hlavní město Praha tento krok kvituje, budoucí zavedení zálohového systému by pro něj mělo přinést hmatatelné výsledky v podobě úspory finančních prostředků a také zlepšení pořádku na veřejných místech.
Zástupci pražského magistrátu a městských částí vystavili vysvědčení pokrokům v digitalizaci
Praha

Zástupci pražského magistrátu a městských částí vystavili vysvědčení pokrokům v digitalizaci

Tento týden se uskutečnil již čtvrtý ročník konference Digitalizujeme Prahu 2023-2026. Záštitu nad akcí převzal radní hl. m. Prahy pro IT, vědu, výzkum a inovace Daniel Mazur. Odborníci na digitalizaci, tajemníci městských částí, zaměstnanci IT odborů, stavebních odborů a další hosté vystavili pomyslné „vysvědčení” jednotlivým celoměstsky významným projektům v oblasti IT za osobní účasti místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. Debatovali ale i o financování digitalizace veřejné správy v podmínkách hlavního města Prahy.
Hlavní město podpořilo charitativním během kolem Nové radnice Kačenku a Šimona v rámci akce Run and Help
Praha

Hlavní město podpořilo charitativním během kolem Nové radnice Kačenku a Šimona v rámci akce Run and Help

Představitelé hlavního města, zaměstnanci Magistrátu hl. m. Prahy i veřejnost dnes v poledne vyrazili z Mariánského náměstí na symbolický charitativní běh kolem budovy Nové radnice. Jedná se o součást akce Run and Help pořádané Kontem Bariéry, která se v letošním roce koná na podporu malé Kačenky a Šimona. Do projektu, který má za cíl pomáhat konkrétním lidem s jejich handicapem, se může ještě finančně zapojit také široká veřejnost.
Mapa spojů v aplikaci PID Lítačka ukáže polohu vozidel v reálném čase
Praha

Mapa spojů v aplikaci PID Lítačka ukáže polohu vozidel v reálném čase

Aplikace PID Lítačka přináší cestujícím novinku v podobě nové funkce Mapa spojů Pražské integrované dopravy, která umožňuje cestujícím sledovat polohu spojů v reálném čase. Tím se výrazně zjednoduší a zefektivní cestování po Praze a Středočeském kraji.
XVII. všesokolský slet nabídne pestrý program včetně tradičního průvodu, který si vyžádá dopravní omezení
Praha

XVII. všesokolský slet nabídne pestrý program včetně tradičního průvodu, který si vyžádá dopravní omezení

Ve dnech od 30. června do 5. července 2024 se v Praze uskuteční XVII. všesokolský slet. Největší sportovně-kulturní událost roku nabídne veřejnosti hromadná vystoupení a pestrý doprovodný program. V neděli 30. června dopoledne se bude konat slavnostní průvod centrem Prahy, který si vyžádá dopravní omezení. Slet sokolů se koná jednou za šest let a ten letošní se odehraje v duchu motta „Slet spojuje“.