Lesy ČR obnovily dvě nádrže v Českém lese

|

Rekonstrukci dvou nádrží dokončily Lesy České republiky v chráněné krajinné oblasti Český les. První z nich za 6,4 milionů korun u obce Bystřice u Bělé nad Radbuzou a druhou za bezmála 1,8 milionů korun v údolí Lesního potoka u přírodní památky „Na Kolmu“. I tyto projekty financované z podnikového programu Vracíme vodu lesu zmírní dopady klimatické změny a zlepší místní ekologické podmínky.

„Ve všech lesních nádržích, které budujeme a obnovujeme, chceme zachytit povrchovou vodu a vytvořit životní podmínky pro vodomilné rostliny a živočichy. Jsou ale také zdrojem vody při hašení požáru,“ řekl Tomáš Hofmeister, vedoucí Odboru vodního hospodářství Lesů ČR.

V lesích u Bystřického potoka podnik obnovil vodní nádrž „U Trojky“, kterou v minulosti poškodily povodně. Rekonstrukci prováděly Lesy ČR od loňského srpna do října. Nejprve se ze zátopy vytěžil sediment a poté došlo na obnovu hráze a instalaci nového požeráku s ocelovou lávkou. „Kvůli bezpečnému převedení velké vody jsme v levé části hráze zřídili z betonových prahů, kamenné dlažby a rovnaniny bezpečnostní přeliv,“ říká vedoucí správy toků pro povodí Berounky Tomáš Rau. V části nádrže také vzniklo mělké pásmo pro vodomilné živočichy a nad ním pak vodohospodáři vybudovali dvě neprůtočné zemní tůně s valy z pařezů, v nichž zimují obojživelníci. Nádrž nyní pojme až 6 200 metrů krychlových vody.

Druhá nádrž zvaná „U Jána“ se nachází nedaleko přírodní památky „Na Kolmu“ v mělkém údolí Lesního potoka. Z původní historické nádrže se dochovala jen protržená hráz porostlá smrky. Od jara 2022 do loňského podzimu tady vodohospodáři obnovovali spodní výpusť a bezpečnostní přeliv z přírodních materiálů, jako jsou kamenné prahy, rovnanina a dřevěné fošny. Osazovali taky požerák s výpustným potrubím a svah nádrže opevnili kameny. V zátopě vytvořili rozsáhlé rašelinné pásmo. U břehů pak záměrně zůstalo mrtvé dřevo, kmeny a pařezy s kořeny obrácenými vzhůru, aby byla lokalita atraktivní pro řadu živočišných druhů. Nádrž dnes pojme až 4 800 metrů krychlových vody.


Kontakt:
Eva Jouklová – tisková mluvčí; Lesy ČR, s.p; +420 725 257 900; [email protected]

Zdroj: lesycr.cz

Lesy ČR

Přístřešky soch granátníků na Mladoboleslavsku jsou opravené

Cílem výletů bývá na Mladoboleslavsku lovecký areál Valdštejnsko nedaleko Březovic pod Bezdězem. Návštěvníky tam zaujmou dvě historické sochy granátníků. Chrání je dřevěné přístřešky, které koncem loňského roku opravily Lesy České republiky za 290 tisíc korun.