Začátek srpna patří v Praze již tradičně flašinetům. Národní muzeum proto i letos přichystalo mezinárodní setkání flašinetářů s názvem Flašinet žije!, které se uskuteční v úterý 13. srpna 2019. Pouliční umělci z různých koutů Evropy oživí již pošesté centrum Prahy třemi koncerty rozdílných žánrů. Zvuky hracích strojků se rozezní v 10.00 v barokním kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, ve 14.00 na Kampě u Karlova mostu a v 19.00 v Českém muzeu hudby.
Na jednodenním festivalu se potkají flašinetáři z Německa, Slovenska, České republiky, Rakouska, Polska, Slovinska a Francie. A na co konkrétně se mohou návštěvníci těšit? V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí zazní od 10.00 tóny klasických skladeb. Bude možné slyšet například Sbor židů z opery Nabucco od Giuseppe Verdiho nebo předehru z Figarovi svatby v jedinečném podání dvou flašinetů naráz. Na Kampě si pak ve 14.00 kolemjdoucí vyslechnou improvizované hraní doprovázené živým zpěvem a hrací strojky si důkladně prohlédnou ze všech stran.
Festival bude ukončen koncertem v 19.00 v Českém muzeu hudby. Zazní zde skladby jako Non, je ne regrette rien od Edith Piaf nebo Radeckého marš. Po zmíněném koncertě se návštěvníci mohou zblízka podívat na různé druhy flašinetů, zeptat se jejich hráčů na to, co je zajímá a dokonce si i vyzkoušet hru na flašinet.
Během celého dne se návštěvníkům mimořádně nabídne možnost navštívit České muzeum hudby a prohlédnout si flašinety a hrací strojky, které má Národní muzeum ve svých sbírkách. Zároveň bude otevřená i stálá expozice a krátkodobá výstava Import / Export / Rock´n´roll. Muzeum se při této příležitosti otevře výjimečně v úterý, které je běžně zavíracím dnem a bude otevřeno od 10.00 až do 19:00, tedy do začátku večerního koncertu.
Mechanické hudební nástroje představují unikátní spojení řemeslného umění a techniky. Od 19. století se rozšířily hřebíčkové nástroje a kolovrátky. Ve snaze o zvukové zpestření a obohacení napodobováním více nástrojů i celého orchestru vznikly různé typy orchestrionů. Nejpodstatnější součástí každého mechanického hudebního nástroje je hrací válec, ale samotný zvuk mohou vydávat třeba pružné zoubky ocelového hřebene, píšťaly, různým způsobem rozeznívané struny či perforovaný papír.
Zdroj: www.nm.cz