Na vodovody veřejných sítí v ČR bylo loni připojeno 96 % obyvatel. V posledních letech se podle celostátního monitoringu zlepšuje kvalita vody z vodovodů. Údaje vycházejí z nově zpracovaného materiálu Ministerstva zemědělství (MZe) a Ministerstva zdravotnictví, který dnes projednala vláda.
„V roce 2021 bylo veřejnou vodovodní infrastrukturou zásobováno 10,076 milionu obyvatel a jejich podíl v populaci dosáhl 96 %. V porovnání s rokem 2001 se loni podíl obyvatel napojených na veřejné vodovody zvýšil o 12,6 procenta. Mírou dostupnosti nezávadné pitné vody se tak Česká republika rovná nejvyspělejším státům,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Údaje vyplývají z dokumentu Informace o stavu v zásobování pitnou vodou a o jakosti dodávané vody připravené MZe a Ministerstvem zdravotnictví. Nejvíce obyvatel napojených na vodovod žije v Praze, Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji, naopak nejméně je to ve Středočeském a Plzeňském kraji.
Spotřeba vody fakturovaná v domácnostech dosáhla v roce 2020 úrovně 89,2 litru na osobu a den, což je jedna z nejnižších hodnot v Evropě. Pro srovnání: v Itálii to bylo 220 litrů a v Portugalsku 204 litrů. Podobnou spotřebu jako ČR mělo například Slovensko (79 litrů na osobu a den) a Estonsko (88 litrů na osobu a den). Vloni spotřeba v ČR mírně stoupla na 93,2 litru na osobu a den. Tato hodnota je o 45,5 % nižší než v roce 1989, kdy dosahovala 171 litrů.
„V České republice je v současnosti většina obyvatelstva zásobována vodou z veřejných vodovodů, které jsou napojeny na dostatečně kapacitní vodárenské zdroje vody. Proto nebyly ani v suchých letech vážnější problémy s dodávkami pitné vody ve městech a větších obcích. Problémy se však citelně projevily v některých obcích využívajících lokální zdroje podzemních vod a studny. Budeme proto pokračovat v našich programech na výstavbu vodárenské infrastruktury i v efektivním propojování vodárenských soustav,“ řekl ministr Nekula.
Pitná voda z vodovodů v ČR je nezávadná a kvalitní. Potvrzuje to celostátní monitoring Ministerstva zdravotnictví, do kterého jsou zapojeni provozovatelé vodovodů i orgány veřejného zdraví. Z výsledků monitoringu vyplývá, že v letech 2004 až 2021 se jakost vody z vodovodů pro veřejnou potřebu postupně mírně zlepšovala. V roce 2015 se sice zastavil pokles překročení limitních hodnot, to ale bylo způsobené tím, že se začalo sledovat více látek.
Mezi lety 2011 až 2021 klesl podíl ztrát vody v trubní síti k celkovému množství vyrobené vody z 18,5 % na 14,9 %, tedy o 3,6 %. V reálných číslech se během tohoto období ztráty vody snížily o 27 698 tis. m3 ze 114 199 tis. m3 na 86 501 tis. m3.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
Zdroj: eagri.cz