„Zjišťujeme, jak obyvatelé Zlína skutečně třídí. A bohužel musím říct, že to vypadá, že spíše netřídí. Směsný odpad stále obsahuje příliš mnoho dále využitelných složek, které tam nepatří,“ řekla kprůběžným výsledkům Agáta Zajíčková z Odboru životního prostředí a zemědělství Magistrátu města Zlína.
Cílem rozborů je nejen porovnat současný stav s rokem 2019, kdy se ve dvanácti lokalitách konaly naposled, ale také apelovat ke změně v nakládání s odpadem. Další z rozborů se uskuteční v září a listopadu. Kompletní výsledky budou zveřejněny v Magazínu Zlín na začátku roku 2026.
Spolupráce se zlínskou univerzitou je pro magistrát i společnost Technické služby Zlín, správce skládky Suchý důl, důležitým krokem ke zlepšení. „Studenti jsou nejen pomocníky v samotném třídění, ale přinášejí i pohled mladé generace, která má k ekologii často zodpovědnější přístup. Věřím, že i díky nim se podaří otevřít důležitou diskusi o odpadech a jejich správném třídění,“ uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Vojtěch Volf. Třídění odpadů podle náměstka není jen o číslech, ale především o chování každého občana. „Neboť méně směsného odpadu ukládaného do skládky znamená více využitelných materiálů k recyklaci,“ zdůraznil Vojtěch Volf.
Zdroj: www.zlin.eu