Praha··5 min

Inspektoři pražské záchranky se přestěhovali na hasičskou základnu v Sokolské ulici

Další krok v posílení vzájemné spolupráce podnikli pražští záchranáři a hasiči. Inspektoři pražské záchranné služby nově sdílejí s kolegy z Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy prostory základny v Sokolské ulici v Praze 2. Počet společných zásahů těchto dvou složek integrovaného záchranného systému v posledních letech narůstá, v loňském roce eviduje záchranná služba více jak 2 050 událostí, u kterých zasahovala společně s hasiči. Společné základny prohlubují nejen spolupráci mezi oběma složkami, ale jsou i ekonomicky úspornější.

„Tento krok je z mého pohledu správný a přínosný hned ve třech směrech. Za prvé jsme získali nové stanoviště v ulici 28. pluku pro zdravotnickou dopravní službu, jejíž činnost jsme se rozhodli na základě dobrých zkušeností rozšířit. Za druhé město a jeho občané získávají efektivnější spolupráci záchranných složek. Za třetí je pak důležitá i ekonomická otázka, protože čím lépe dokážeme hospodařit, tím více budeme moci investovat do dalších služeb v oblasti zdravotnictví nebo sociálních služeb,“ popisuje přínosy stěhování náměstkyně pražského primátora pro oblast zdravotnictví a sociálních služeb Alexandra Udženija.

V posledních třech letech počet společných zásahů hasičů a záchranářů setrvale narůstá. Zatímco v roce 2020 dosáhl počtu necelých 1 600, v roce 2021 to bylo přes 1 800 společných zásahů a v loňském roce přes 2 050. V letošním roce zasahovali záchranáři a hasiči téměř u 650 událostí. Vedle požárů se jedná typicky o dopravní nehody, události způsobené přírodními živly či zásahy známé jako tzv. otevírání bytu, kdy posádky vyjíždějí například k seniorům, kteří se zraní, nejsou schopni pohybu, tedy ani otevření dveří, a je nutné se k nim dostat alternativním způsobem, například pomocí hasičského žebříku oknem.

„Spolupráce mezi složkami integrovaného záchranného systému je v Praze na mimořádně vysoké úrovni a těší nás, že dobré vztahy a spolupráci s kolegy z hasičského záchranného sboru posílíme i díky sdílení základen. Tento model nabízí pro obě složky výhody i ve snížení nákladů za provoz. Počítáme s jeho využitím i při dalším rozšiřování sítě našich základen,“ říká Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

„Spolupráce s pražskou záchrannou službou je dlouhodobě na skvělé profesní, ale i osobní úrovni. S našimi kolegy se pravidelně setkáváme u mimořádných událostí. Sdílet s nimi společně prostor výjezdových jednotek je tak naší prioritou. Je to výhodné nejen ekonomicky, ale i profesně,“ doplňuje Luděk Prudil, ředitel Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy.

Cílem pražské záchranky je mít v následujících letech vybudovanou v hlavním městě síť 25 základen, a to zejména s ohledem na rozrůstající se metropoli a zvyšující se počet výjezdů. Počítá se například s otevřením záchranářské základny v areálu hasičského záchranného sboru v Argentinské ulici. Kombinovaná základna pro dobrovolné hasiče, strážníky a záchranáře je projektována ve spolupráci s městskými částmi Suchdol a Klánovice. Další základny by pak měly vzniknout také v Běchovicích a Modřanech.

Inspektoři pražské záchranky se na hasičskou základnu v Sokolské ulici přesunuli z původního stanoviště na základně v ulici 28. pluku, která se stala domovem nově zřízené zdravotnické dopravní služby. Inspektoři jsou zdravotničtí záchranáři, kteří fungují jako podpůrná složka výjezdových skupin, mimo jiné řeší různé specifické situace. Vysíláni jsou zpravidla k vážným či neobvyklým zásahům a mimořádným událostem za účasti dalších složek IZS, kdy se stávají vedoucími zdravotnické složky, přičemž koordinují činnost a spolupráci na místě s dalšími zasahujícími subjekty.

Zdroj: www.praha.eu

Zadavatel
Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Další články od Praha

Festival Poznej Vltavu oslaví Mezinárodní den řek a nabídne netradiční zážitky
Praha

Festival Poznej Vltavu oslaví Mezinárodní den řek a nabídne netradiční zážitky

Na Mezinárodní den řek v neděli 22. září ožije Vltava a její nejbližší okolí v Praze 1. ročníkem multižánrového festivalu pro širokou veřejnost Poznej Vltavu. V oblasti od Podolské vodárny až po Starou čistírnu odpadních vod v Bubenči se budou konat prohlídky, umělecké intervence, workshopy i speciální program pro děti. Aktivity budou až na výjimky pro návštěvníky zdarma.
Pražská developerská společnost žádá o povolení na výstavbu 450 nových městských bytů a mateřské školy
Praha

Pražská developerská společnost žádá o povolení na výstavbu 450 nových městských bytů a mateřské školy

U prvních projektů městského nájemního bydlení, které Pražská developerská společnost (PDS) připravuje pro hlavní město, začíná stavební řízení. PDS podala před koncem června tohoto roku kompletní dokumentaci a žádosti o stavební povolení či územní rozhodnutí pro cca 450 bytových jednotek v projektech Jalový Dvůr (Praha 4), Nový Zlíchov (Praha 5), V Botanice (Praha 5), Peroutkova (Praha 5), Palmovka – Zenklova (Praha 8), Dolní Počernice Projekt 1 a také pro projekt mateřské školy v lokalitě Kyje – Hutě. PDS očekává, že stavební povolení budou vydána do cca devíti měsíců, orientačně tedy na jaře 2025. Celkové náklady na realizaci těchto bytových jednotek PDS odhaduje na dvě miliardy korun.
Projekt Kulturní míle nabízí zvýhodněné vstupné do galerií a muzeí v centru Prahy
Praha

Projekt Kulturní míle nabízí zvýhodněné vstupné do galerií a muzeí v centru Prahy

Od pondělí 15. července je možné v Praze navštívit vybrané galerie a muzea za zvýhodněnou cenu. Do projektu Kulturní míle je zapojených šest institucí v centru Prahy. Když zájemci navštíví jednu z nich, do všech ostatních získají po dobu jednoho týdne slevu na vstupném 20 %. Cílem nového projektu v oblasti kultury a cestovního ruchu je zviditelnit výtvarné umění v Praze a představit instituce vystavující umění více návštěvníkům.
Rekonstrukce a úpravy hal v Holešovické tržnici i nadále pokračují
Praha

Rekonstrukce a úpravy hal v Holešovické tržnici i nadále pokračují

V Holešovické tržnici pokračují rekonstrukční a revitalizační práce v rámci celého areálu. Některé haly již částečnou revitalizaci či nutné opravy mají za sebou, u jiných pokračuje kompletní rekonstrukce, jako v případě jedné z hlavních budov tržnice - Burzy. V současné chvíli se dělá rekonstrukce v halách H1, H27 a 28, v halách H7, 8 a 9 (Jatka78, Alza) pak probíhá modernizace kotelen. Z míst, která se nyní opravují, byly prodejny přesunuty do nových prostor v rámci tržnice.
Praha podporuje zálohování PET lahví a plechovek, přinese jí čistší ulice a snížení nákladů
Praha

Praha podporuje zálohování PET lahví a plechovek, přinese jí čistší ulice a snížení nákladů

Ministerstvo životního prostředí odeslalo do legislativní rady vlády novelu zákona o obalech, která zavádí zálohování PET lahví a plechovek. Hlavní město Praha tento krok kvituje, budoucí zavedení zálohového systému by pro něj mělo přinést hmatatelné výsledky v podobě úspory finančních prostředků a také zlepšení pořádku na veřejných místech.
Zástupci pražského magistrátu a městských částí vystavili vysvědčení pokrokům v digitalizaci
Praha

Zástupci pražského magistrátu a městských částí vystavili vysvědčení pokrokům v digitalizaci

Tento týden se uskutečnil již čtvrtý ročník konference Digitalizujeme Prahu 2023-2026. Záštitu nad akcí převzal radní hl. m. Prahy pro IT, vědu, výzkum a inovace Daniel Mazur. Odborníci na digitalizaci, tajemníci městských částí, zaměstnanci IT odborů, stavebních odborů a další hosté vystavili pomyslné „vysvědčení” jednotlivým celoměstsky významným projektům v oblasti IT za osobní účasti místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. Debatovali ale i o financování digitalizace veřejné správy v podmínkách hlavního města Prahy.
Hlavní město podpořilo charitativním během kolem Nové radnice Kačenku a Šimona v rámci akce Run and Help
Praha

Hlavní město podpořilo charitativním během kolem Nové radnice Kačenku a Šimona v rámci akce Run and Help

Představitelé hlavního města, zaměstnanci Magistrátu hl. m. Prahy i veřejnost dnes v poledne vyrazili z Mariánského náměstí na symbolický charitativní běh kolem budovy Nové radnice. Jedná se o součást akce Run and Help pořádané Kontem Bariéry, která se v letošním roce koná na podporu malé Kačenky a Šimona. Do projektu, který má za cíl pomáhat konkrétním lidem s jejich handicapem, se může ještě finančně zapojit také široká veřejnost.
Mapa spojů v aplikaci PID Lítačka ukáže polohu vozidel v reálném čase
Praha

Mapa spojů v aplikaci PID Lítačka ukáže polohu vozidel v reálném čase

Aplikace PID Lítačka přináší cestujícím novinku v podobě nové funkce Mapa spojů Pražské integrované dopravy, která umožňuje cestujícím sledovat polohu spojů v reálném čase. Tím se výrazně zjednoduší a zefektivní cestování po Praze a Středočeském kraji.
XVII. všesokolský slet nabídne pestrý program včetně tradičního průvodu, který si vyžádá dopravní omezení
Praha

XVII. všesokolský slet nabídne pestrý program včetně tradičního průvodu, který si vyžádá dopravní omezení

Ve dnech od 30. června do 5. července 2024 se v Praze uskuteční XVII. všesokolský slet. Největší sportovně-kulturní událost roku nabídne veřejnosti hromadná vystoupení a pestrý doprovodný program. V neděli 30. června dopoledne se bude konat slavnostní průvod centrem Prahy, který si vyžádá dopravní omezení. Slet sokolů se koná jednou za šest let a ten letošní se odehraje v duchu motta „Slet spojuje“.
Modro-zelená infrastruktura v Kampusu Hybernská zlepší klima a zvelebí areál vnitrobloku
Praha

Modro-zelená infrastruktura v Kampusu Hybernská zlepší klima a zvelebí areál vnitrobloku

Pražští radní v pondělí schválili žádost o podporu na investiční akci Modro-zelená infrastruktura v Kampusu Hybernská. Cílem plánované revitalizace vnitrobloku je zachytávat srážkovou vodu ze střech objektů a akumulovat ji pro další využití. Zároveň se zatraktivní také prostor kampusu se zachováním jeho edukačního potenciálu. Předpokládané náklady činí téměř 30 milionů korun a z poloviny budou hrazeny z programů Ministerstva pro místní rozvoj ČR, polovinu zaplatí hlavní město z vlastních zdrojů.