Praha··4 min

Inovace pro lepší život v Praze. Městská společnost Operátor ICT představila hlavní priority pro následující měsíce

Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání schválila obchodně-finanční plán městské společnosti Operátor ICT (OICT). Jeho obsahem jsou projekty, které bude společnost pro českou metropoli v následujících měsících realizovat. Mimo jiné se jedná o další rozvoj vyhledávače tras nové generace pro hojně využívanou aplikaci Lítačka.

Obchodně-finanční plán pro rok 2024, který Rada hl. m. Prahy schválila v režimu Valné hromady, odráží tematické priority, kterými se Operátor ICT bude letos zabývat. Jedná se především o projekty Smart Prague a zavádění chytrých inovativních řešení v Praze, širokou agendu IT služeb, kterou experti z OICT pro magistrát zajišťují, jako je aplikace PID Lítačka a její rozvoj.

„Do života Prahy zavádíme inovace na základě dat získaných z pilotních projektů, které Operátor ICT testuje v rámci kanceláře Smart Prague. Například projekt monitoring senzorů umístěných v nádobách na tříděný odpad v Praze začínal v pilotním provozu na pár stovkách podzemních kontejnerů. Díky nasbíraným datům a analýze vhodnosti pro Prahu je dnes jejich provoz rozšířen už na více než 7 000 nádob. Letos jsme procesu pilotování inovací předřadili sběr a generování nápadů pro budoucí inovace a jejich základní ověřování skrze službu Inovačního managementu. Vydat se v oblasti městských inovací cestou průběžného sběru nápadů a jejich systematického vedení k aplikaci bylo jednoznačně správné rozhodnutí, jak ukazují i jednotlivé ročníky Pražského inovačního maratonu,” říká pražský radní pro oblast ICT, Smart City, vědu, výzkum a inovace Daniel Mazur.

Operátor ICT letos poprvé právě Pražský inovační maraton „Nakopni Prahu” kompletně zajišťuje. Do tohoto maratonu na způsob hackathonu se letos přihlásilo přes 40 týmů se svými nápady, jak zlepšit život v Praze. Všechny týmy teď absolvují odborné přednášky, workshopy a individualizovaný mentoring a zároveň rozvíjejí svoje nápady co nejblíže realizaci. Na konci června vybere porota soutěže tři vítěze, kteří dostanou od města skrze OICT další podporu na cestě k pilotování a realizaci.

Operátor ICT také zajišťuje pro hlavní město provoz řady informačních systémů a je nedílnou součástí procesu digitalizace Prahy. Vyvíjí a spravuje Portál Pražana, který občanům hlavního města umožňuje vyřizovat řadu úkonů s městem pohodlně online. Již dnes tak mohou Pražané online například zaplatit poplatek za svoz komunálního odpadu (domácnosti i podnikatelé), vyřídit si rezidentní parkování nebo si zarezervovat konkrétní čas jednání na úřadě. Do Portálu Pražana je aktuálně zapojeno 13 městských částí a 3 městské organizace a počet městských částí i počet řešených agend se dál rozšiřuje.

„Pro firmu Operátor ICT je zcela zásadní poskytovat Praze co nejkvalitnější služby a projekty s užitečnými reálnými výsledky. V oblasti mobility budeme například dále vyvíjet mobilní aplikaci PID Lítačka, aby odpovídala potřebám nejen cestujících v Praze a Středočeském kraji. Je pro nás veliký závazek, že aplikaci využívá již více než 1,5 milionu uživatelů a jejich počet neustále roste. Aktuálně zapracováváme zpětnou vazbu, kterou nám uživatelé poskytují k vyhledávači tras nové generace, který jsme v testovací verzi spustili na začátku tohoto roku. Jedním ze strategických projektů je také datová platforma Golemio, která umožňuje integrovat jakákoliv data, například data od všech poskytovatelů mobility,” upřesňuje předseda představenstva Operátora ICT Benedikt Kotmel.

Zdroj: www.praha.eu

Zadavatel
Praha

Praha

Praha je vysoce ekonomicky vyspělým a bohatým regionem s vysokou životní úrovní, přičemž tímto vyniká nejen nad české, ale i nad evropské standardy. V roce 2019 z indexu kvality života vyplynulo, že Praha má druhou nejlepší kvalitu života v Česku. Podle statistik Eurostatu je devátým nejbohatším regionem v Evropě. HDP na obyvatele v Praze dosahuje 171 % průměru celé Evropské unie (HDP na obyvatele Česka dosahuje pouze 80 %). V Praze sídlí celkem 12 univerzit (vysokých škol univerzitního typu).

Další články od Praha

Festival Poznej Vltavu oslaví Mezinárodní den řek a nabídne netradiční zážitky
Praha

Festival Poznej Vltavu oslaví Mezinárodní den řek a nabídne netradiční zážitky

Na Mezinárodní den řek v neděli 22. září ožije Vltava a její nejbližší okolí v Praze 1. ročníkem multižánrového festivalu pro širokou veřejnost Poznej Vltavu. V oblasti od Podolské vodárny až po Starou čistírnu odpadních vod v Bubenči se budou konat prohlídky, umělecké intervence, workshopy i speciální program pro děti. Aktivity budou až na výjimky pro návštěvníky zdarma.
Pražská developerská společnost žádá o povolení na výstavbu 450 nových městských bytů a mateřské školy
Praha

Pražská developerská společnost žádá o povolení na výstavbu 450 nových městských bytů a mateřské školy

U prvních projektů městského nájemního bydlení, které Pražská developerská společnost (PDS) připravuje pro hlavní město, začíná stavební řízení. PDS podala před koncem června tohoto roku kompletní dokumentaci a žádosti o stavební povolení či územní rozhodnutí pro cca 450 bytových jednotek v projektech Jalový Dvůr (Praha 4), Nový Zlíchov (Praha 5), V Botanice (Praha 5), Peroutkova (Praha 5), Palmovka – Zenklova (Praha 8), Dolní Počernice Projekt 1 a také pro projekt mateřské školy v lokalitě Kyje – Hutě. PDS očekává, že stavební povolení budou vydána do cca devíti měsíců, orientačně tedy na jaře 2025. Celkové náklady na realizaci těchto bytových jednotek PDS odhaduje na dvě miliardy korun.
Projekt Kulturní míle nabízí zvýhodněné vstupné do galerií a muzeí v centru Prahy
Praha

Projekt Kulturní míle nabízí zvýhodněné vstupné do galerií a muzeí v centru Prahy

Od pondělí 15. července je možné v Praze navštívit vybrané galerie a muzea za zvýhodněnou cenu. Do projektu Kulturní míle je zapojených šest institucí v centru Prahy. Když zájemci navštíví jednu z nich, do všech ostatních získají po dobu jednoho týdne slevu na vstupném 20 %. Cílem nového projektu v oblasti kultury a cestovního ruchu je zviditelnit výtvarné umění v Praze a představit instituce vystavující umění více návštěvníkům.
Rekonstrukce a úpravy hal v Holešovické tržnici i nadále pokračují
Praha

Rekonstrukce a úpravy hal v Holešovické tržnici i nadále pokračují

V Holešovické tržnici pokračují rekonstrukční a revitalizační práce v rámci celého areálu. Některé haly již částečnou revitalizaci či nutné opravy mají za sebou, u jiných pokračuje kompletní rekonstrukce, jako v případě jedné z hlavních budov tržnice - Burzy. V současné chvíli se dělá rekonstrukce v halách H1, H27 a 28, v halách H7, 8 a 9 (Jatka78, Alza) pak probíhá modernizace kotelen. Z míst, která se nyní opravují, byly prodejny přesunuty do nových prostor v rámci tržnice.
Praha podporuje zálohování PET lahví a plechovek, přinese jí čistší ulice a snížení nákladů
Praha

Praha podporuje zálohování PET lahví a plechovek, přinese jí čistší ulice a snížení nákladů

Ministerstvo životního prostředí odeslalo do legislativní rady vlády novelu zákona o obalech, která zavádí zálohování PET lahví a plechovek. Hlavní město Praha tento krok kvituje, budoucí zavedení zálohového systému by pro něj mělo přinést hmatatelné výsledky v podobě úspory finančních prostředků a také zlepšení pořádku na veřejných místech.
Zástupci pražského magistrátu a městských částí vystavili vysvědčení pokrokům v digitalizaci
Praha

Zástupci pražského magistrátu a městských částí vystavili vysvědčení pokrokům v digitalizaci

Tento týden se uskutečnil již čtvrtý ročník konference Digitalizujeme Prahu 2023-2026. Záštitu nad akcí převzal radní hl. m. Prahy pro IT, vědu, výzkum a inovace Daniel Mazur. Odborníci na digitalizaci, tajemníci městských částí, zaměstnanci IT odborů, stavebních odborů a další hosté vystavili pomyslné „vysvědčení” jednotlivým celoměstsky významným projektům v oblasti IT za osobní účasti místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. Debatovali ale i o financování digitalizace veřejné správy v podmínkách hlavního města Prahy.
Hlavní město podpořilo charitativním během kolem Nové radnice Kačenku a Šimona v rámci akce Run and Help
Praha

Hlavní město podpořilo charitativním během kolem Nové radnice Kačenku a Šimona v rámci akce Run and Help

Představitelé hlavního města, zaměstnanci Magistrátu hl. m. Prahy i veřejnost dnes v poledne vyrazili z Mariánského náměstí na symbolický charitativní běh kolem budovy Nové radnice. Jedná se o součást akce Run and Help pořádané Kontem Bariéry, která se v letošním roce koná na podporu malé Kačenky a Šimona. Do projektu, který má za cíl pomáhat konkrétním lidem s jejich handicapem, se může ještě finančně zapojit také široká veřejnost.
Mapa spojů v aplikaci PID Lítačka ukáže polohu vozidel v reálném čase
Praha

Mapa spojů v aplikaci PID Lítačka ukáže polohu vozidel v reálném čase

Aplikace PID Lítačka přináší cestujícím novinku v podobě nové funkce Mapa spojů Pražské integrované dopravy, která umožňuje cestujícím sledovat polohu spojů v reálném čase. Tím se výrazně zjednoduší a zefektivní cestování po Praze a Středočeském kraji.
XVII. všesokolský slet nabídne pestrý program včetně tradičního průvodu, který si vyžádá dopravní omezení
Praha

XVII. všesokolský slet nabídne pestrý program včetně tradičního průvodu, který si vyžádá dopravní omezení

Ve dnech od 30. června do 5. července 2024 se v Praze uskuteční XVII. všesokolský slet. Největší sportovně-kulturní událost roku nabídne veřejnosti hromadná vystoupení a pestrý doprovodný program. V neděli 30. června dopoledne se bude konat slavnostní průvod centrem Prahy, který si vyžádá dopravní omezení. Slet sokolů se koná jednou za šest let a ten letošní se odehraje v duchu motta „Slet spojuje“.
Modro-zelená infrastruktura v Kampusu Hybernská zlepší klima a zvelebí areál vnitrobloku
Praha

Modro-zelená infrastruktura v Kampusu Hybernská zlepší klima a zvelebí areál vnitrobloku

Pražští radní v pondělí schválili žádost o podporu na investiční akci Modro-zelená infrastruktura v Kampusu Hybernská. Cílem plánované revitalizace vnitrobloku je zachytávat srážkovou vodu ze střech objektů a akumulovat ji pro další využití. Zároveň se zatraktivní také prostor kampusu se zachováním jeho edukačního potenciálu. Předpokládané náklady činí téměř 30 milionů korun a z poloviny budou hrazeny z programů Ministerstva pro místní rozvoj ČR, polovinu zaplatí hlavní město z vlastních zdrojů.