Hlavní město udělilo záchranářce bronzovou medaili za záchranu života

|

Pražští radní v pondělí schválili udělení bronzové medaile hlavního města Prahy záchranářce Nikol Ria Dolákové za záchranu lidského života. Doláková při návratu z dovolené poskytla pomoc spolucestující v letadle.

Ocenění navrhla občanka Prahy Iva Bajerová, a to za záchranu života její maminky. Nikol Ria Doláková se při návratu z dovolené 20. června 2023 náhodně setkala na palubě letadla společnosti Smartwings směřujícího z Tirany do Prahy s maminkou paní Bajerové, která měla v tu dobu vážné zdravotní komplikace. Díky profesionálnímu zásahu paní Dolákové, jedné ze spolucestujících a pilota letadla se podařilo maminku paní Bajerové dopravit do České republiky a zajistit jí tak odpovídající zdravotní péči.

„Stále opakuji, že záchranáři jsou naši strážní andělé a říkám to bez nadsázky. Svoji profesi berou jako službu lidem a poslání, které nekončí po odchodu z jejich práce. A paní Nikol je toho zářným příkladem. To, jak se zachovala na palubě letadla, kde profesionálně zasáhla a pomohla nemocné paní, která měla opravdu vážné zdravotní komplikace, a jak bezpečně s pilotem dopravili tuto dámu do České republiky, to je neuvěřitelný příběh. Každý z nás doufá, že v podobné situaci budeme mít nablízku někoho, jako je paní Doláková. Patří jí naše veliké poděkování, úcta a respekt,“ říká Alexandra Udženija, náměstkyně primátora pro oblast zdravotnictví a sociálních věcí, která doporučila udělení bronzové medaile hlavního města Prahy.

V kontextu všech následujících událostí je zřejmé, že se paní Doláková vystavila obrovskému osobnímu riziku a převzala na sebe odpovědnost za lidský život ve chvíli, kdy nebyla ve službě a prostě nemusela. Jak sama uvedla, svým rozhodnutím riskovala následky případného neúspěchu, v daném okamžiku však postupovala především na základě přesvědčení, že chce a musí zachránit spolucestující život. Díky zásahu paní Dolákové a díky správné diagnostice určené základními vyšetřeními a s pomocí jejích vědomostí a zkušeností dostala pacientka šanci na přežití a nyní se uzdravuje.

Nikol Ria Doláková svůj postoj shrnula takto: „Moje profese je poslání a pro život jiného umím riskovat ten svůj.“ Nikol Ria Doláková je absolventkou Vyšší odborné školy zdravotnické v oboru Diplomovaný zdravotnický záchranář, žije v Praze a pracuje u Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

Udělení bronzové medaile hlavního města Prahy je spojeno s finančním darem 50 tisíc korun.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Hlavní město ocení čestným občanstvím, stříbrnou medailí nebo bronzovou medailí celkem osm osobností

Radní hl. m. Prahy na svém pondělním zasedání schválili ocenění pro celkem osm osobností. Čestná občanství získají Iva Janžurová, František Němec a Pavel Zajíček. Stříbrnou medaili pak Jiří Lukšíček, Bořivoj Nechvátal, Martina Špinková a Zuzana Strnadová. Bronzovou medaili převezme od zástupců hlavního města Nikol Ria Doláková. Čestná občanství a medaile uděluje metropole každoročně jako zvláštní projev úcty osobnostem, které mají úzký vztah k hlavnímu městu Praze.

Praha

O Čapadlo Hollar se mohou hlásit zájemci. Praha hledá provozovatele atraktivního místa u Vltavy

Městská společnost TRADE CENTRE PRAHA a.s. (TCP) hledá provozovatele prostor Čapadla Hollar na náplavce Smetanova nábřeží. Zájemci o atraktivní prostor se mohou hlásit do 20. listopadu 2023. TCP s nově vysoutěženým provozovatelem uzavře nájemní smlouvu jak na samotný tunel čapadla a okolní náplavku, tak nově také na nezpevněnou travnatou plochu v okolí. Cílem řízení je zajistit zajímavý a atraktivní provoz na významném veřejném místě na břehu Vltavy a přispět tak k jeho dalšímu rozvoji.

Praha

Hlavní město s pomocí získané dotace zajistí na příští roky dostupnost azylových domů, domů na půl cesty nebo intervenčního centra

Pražští radní dnes odsouhlasili přijetí evropské dotace z Operačního programu Zaměstnanost plus na uskutečnění projektu nazvaného Podpora zajištění dostupnosti vybraných sociálních služeb na území hl. m. Prahy na roky 2024–2027. Finance v celkové výši 547 716 720 Kč následně poslouží k zajištění udržitelnosti fungování azylových domů, domů na půl cesty nebo intervenčního centra v hlavním městě.