Hlavní město podpoří Pražské jaro

|

Praha podpoří mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Na hudební soutěž hlavní město přispěje částkou 950 000 Kč. Podporu této významné hudební akce v pondělí schválili pražští radní.

„Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se zúčastňují každoročně nejlepší mladí umělci z celého světa a patří ke špičkovým kulturním a vzdělávacím projektům. Jsem rád, že je Praha historicky součástí této události a drží si pevné místo ve společnosti významných světových kulturních metropolí. Praha je tak, i díky takovýmto akcím, nejen místem historických památek a architektonických skvostů, ale také živým centrem umění a kultury,“ říká Jiří Pospíšil, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury.

V pořadí 75. ročník mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2024 začne za necelé dva měsíce. Zahajovací koncert Pražského jara se uskuteční v neděli 12. května v Obecním domě, závěrečný pak 3. června na témže místě. Podrobný program je k dispozici na webu zde.

Celkové náklady projektu činí 7 517 200 Kč. Dotace od hlavního města bude použita na úhradu nezbytných nákladů spjatých s realizací projektu. Zejména zajištění mezinárodní poroty dle standardů Světové federace hudebních soutěží (celkově čtrnáct členů, deset zahraničních, renomovaní umělci či univerzitní pedagogové) – tedy honoráře, doprava, ubytování. Dále pronájem prostor nutných pro realizaci tříkolové, více než týden trvající soutěže, při níž se do Prahy sjede více než stovka nejlepších mladých hudebníků z celého světa. Náklady spjaté se zajištěním předních českých orchestrů PKF – Prague Philharmonia a Plzeňská filharmonie, které doprovázejí soutěžící ve finálových kolech, špičkových klavírních doprovazečů v prvních dvou kolech, technického zajištění soutěže (ladění klavírů, produkční zajištění atd.).

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro je jednou z nejvýznamnějších světových soutěží pro mladé hudebníky. Je zakládajícím členem Světové federace hudebních soutěží a jedinou soutěží v Praze i České republice, která splňuje přísné regule této federace. Soutěž je důležitým krokem ve vyhledávání hudebních osobností, pro něž je laureátský titul mezníkem v jejich profesním rozvoji. Díky soutěži Pražské jaro se Praha může řadit po bok významných světových kulturních metropolí, kam se každoročně sjíždějí nejlepší mladí umělci z celého světa.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

Nad Prahou přeletí pětice stíhaček. Připomenou 25. výročí vstupu ČR do NATO

Lidé se v Praze mohou v úterý 12. března těšit na podívanou na obloze. Při příležitosti oslav 25. výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance v úterý v 10:30 hodin přeletí nad Prahou šest letounů. Tři stíhací letouny JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva Čáslav, dva Eurofightery Typhoon a dopravní letoun Airbus A-400MS Atlas ze Spolkové republiky Německo poletí ve dvou formacích těsně za sebou.

Praha

Praha podpoří policii finančním darem na pořízení vybavení

Hlavní město podpoří Krajské ředitelství policie hl. m. Prahy finančním darem ve výši 3 115 000 Kč. Dar police použije k dokončení přestavby dvou nových osobních aut na velitelské speciály a k pořízení nejrůznějšího moderního vybavení nutného pro výkon služby.

Praha

Praha finančně zajistí fungování Muzea paměti XX. století na celý rok 2024

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání odsouhlasila poskytnutí finančních prostředků formou účelové neinvestiční dotace na financování činnosti a provozu Muzea paměti XX. století, z.ú. v roce 2024 ve výši 21 000 000 Kč. Jedná se o financování celoročního fungování ústavu založeného hlavním městem v roce 2019. Tento záměr musí ještě schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy.