Hlavní město ocení čestným občanstvím, stříbrnou medailí nebo bronzovou medailí celkem osm osobností

|

Radní hl. m. Prahy na svém pondělním zasedání schválili ocenění pro celkem osm osobností. Čestná občanství získají Iva Janžurová, František Němec a Pavel Zajíček. Stříbrnou medaili pak Jiří Lukšíček, Bořivoj Nechvátal, Martina Špinková a Zuzana Strnadová. Bronzovou medaili převezme od zástupců hlavního města Nikol Ria Doláková. Čestná občanství a medaile uděluje metropole každoročně jako zvláštní projev úcty osobnostem, které mají úzký vztah k hlavnímu městu Praze.

„Udělení čestného občanství a stříbrných a bronzových medailí je způsob, jak ocenit a především poděkovat těm, kteří se zasloužili nejen o hlavní město Prahu, ale především o blaho nás všech,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Pražští radní schválili udělení čestného občanství hlavního města Prahy Ivě Janžurové jako ocenění mimořádných zásluh o rozvoj pražské kulturní scény a celoživotního mistrovství v oboru činohra, dále získá čestné občanství František Němec za mimořádné zásluhy o rozvoj pražské kulturní scény a Pavel Zajíček za mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím v době normalizace a jako ocenění uměleckého přínosu v oblasti literatury, hudby a výtvarného umění.

Stříbrnou medailí ocení hlavní město Jiřího Lukšíčka za mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím a za celoživotní boj za svobodu a demokracii, dále Bořivoje Nechvátala za jeho celoživotní dílo v oblasti historie a archeologie, Martinu Špinkovou za mimořádný přínos v oblasti hospicové a paliativní péče a Zuzanu Strnadovou za její mimořádné zásluhy v rámci rozvoje Muzea hl. m. Prahy.

Bronzovou medaili hlavního města Prahy získá Nikol Ria Doláková, jež pracuje u Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. Ta se při návratu z letošní dovolené setkala na palubě letadla mířícího do Prahy se spolucestující, která měla v tu dobu vážné zdravotní komplikace. Díky profesionálnímu zásahu paní Dolákové a pilota letadla se podařilo spolucestující dopravit do České republiky a zajistit jí odpovídající zdravotní péči. Právě díky zásahu paní Dolákové a správné diagnostice určené základními vyšetřeními s pomocí vědomostí a zkušeností záchranářky pacientka přežila a nyní se uzdravuje.

Zdroj: www.praha.eu

Praha

O Čapadlo Hollar se mohou hlásit zájemci. Praha hledá provozovatele atraktivního místa u Vltavy

Městská společnost TRADE CENTRE PRAHA a.s. (TCP) hledá provozovatele prostor Čapadla Hollar na náplavce Smetanova nábřeží. Zájemci o atraktivní prostor se mohou hlásit do 20. listopadu 2023. TCP s nově vysoutěženým provozovatelem uzavře nájemní smlouvu jak na samotný tunel čapadla a okolní náplavku, tak nově také na nezpevněnou travnatou plochu v okolí. Cílem řízení je zajistit zajímavý a atraktivní provoz na významném veřejném místě na břehu Vltavy a přispět tak k jeho dalšímu rozvoji.

Praha

Hlavní město s pomocí získané dotace zajistí na příští roky dostupnost azylových domů, domů na půl cesty nebo intervenčního centra

Pražští radní dnes odsouhlasili přijetí evropské dotace z Operačního programu Zaměstnanost plus na uskutečnění projektu nazvaného Podpora zajištění dostupnosti vybraných sociálních služeb na území hl. m. Prahy na roky 2024–2027. Finance v celkové výši 547 716 720 Kč následně poslouží k zajištění udržitelnosti fungování azylových domů, domů na půl cesty nebo intervenčního centra v hlavním městě.

Praha

Praha poskytne pět milionů korun na podporu filmového průmyslu v metropoli

Radní hl. m. Prahy na pondělním zasedání schválili poskytnutí finančních prostředků Pražskému audiovizuálnímu nadačnímu fondu formou daru ve výši pět milionů korun. Tento nadační fond podporuje prezentaci hlavního města prostřednictvím audiovizuální tvorby, udržitelný rozvoj lokálního audiovizuálního průmyslu a motivuje české i zahraniční produkce k naplňování principů green filmingu. Zásadní podmínkou podpory je, aby Praha v natáčeném díle představovala skutečně Prahu.