Hodonín··5 min

Historik Miloš Hynek slaví životní jubileum

Významné životní jubileum 90 let slaví 13. srpna respektovaný historik, muzeolog a nositel Výroční ceny města Hodonína za rok 2002 Mgr. Miloš Hynek. Mezi gratulanty mu přišel poblahopřát také starosta Libor Střecha. Při této příležitosti oslavenec zavzpomínal nejen na své dětství a rodinu, ale také na profesní část života, která je neodmyslitelně spjata s Masarykovým muzeem v Hodoníně. Práce v muzeu ho bavila a naplňovala, jeho profesní záběr byl však mnohem širší. Více se můžete dozvědět i v článku současné ředitelky muzea Mgr. Ireny Chovančíkové, který mu věnovala v srpnovém čísle Hodonínských listů. Panu Hynkovi přejeme hodně zdraví, spokojenosti a životního elánu.

Blahopřání p. HynkoviBlahopřání p. Hynkovi

Významné životní jubileum v letošním roce slaví známý a respektovaný hodonínský historik a muzeolog Mgr. Miloš Hynek. Narodil se 13. srpna 1934 v Plzni, ale celý život prožil v Hodoníně.

Jeho dětství zásadně ovlivnilo zapojení rodičů, významných hodonínských zubních lékařů, do protifašistického odboje, přesněji do činnosti organizace Obrana národa. Otec Václav musel počátkem roku 1940 odejít do ilegality. Matka Marta převzala jeho funkce v Obraně národa, ale posléze byla 17. září 1942 zatčena gestapem. Po pobytu ve věznici v Uherském Hradišti byla internována ve Svatobořicích u Kyjova v rámci akce E (emigrantská), byla vězněna v Brně a v koncentračních táborech Ravensbrück a Grüneberg, na jaře 1945 přežila tzv. pochod smrti. Oba rodiče se domů vrátili až v květnu 1945. O bratry Romana a Miloše Hynkovy se v Hodoníně starala babička a ke konci války její mladší sestra v Chotči u Prahy, kde si je také otec po válce vyzvedl.

Miloš Hynek absolvoval studium na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 1962, kdy úspěšně obhájil diplomovou práci Spolupráce Čechů a Slováků na Moravsko-slovenském pomezí; promoval 3. 7. 1963. Poté začal pracovat v hodonínském muzeu (nynější Masarykovo muzeum v Hodoníně) a zůstal mu věrný prakticky dodnes, třebaže je od roku 2000 na zaslouženém odpočinku. Tato kulturně vědná instituce se dokonce stala o tématem další Hynkovy diplomové práce Historie Muzea Hodonínska a jeho perspektivy, kterou završil své postgraduální studium muzeologie na Filozofické fakultě Univerzity J. E. Purkyně (Dnes Masarykovy) v Brně.

Životním tématem a zřejmě i největší odbornou láskou Miloše Hynka je dosud historie česko-slovenské vzájemnosti na moravsko-slovenském pomezí, i když jeho odborný záběr je mnohem širší. Publikoval řadu statí s touto tematikou.Autorsky se také nemalou měrou podílel na publikaci Hodonín ve válce a okupaci v letech 18939-1945, kterou město Hodonín vydalo v roce 2005, a na monografii Hodonín – dějiny města do roku 1948, vydané rovněž městem Hodonínem v roce 2008. Řada jeho statí je věnována významným osobnostem (JUDr. František Hess, Josef Klvaňa T. G. Masaryk atd.), událostem (protifašistický odboj – Obrana národa, Moravská Rovnost) či institucím Slovácka (hodonínský cukrovar, hodonínská nemocnice). Během svého působení v muzeu vytvořil řadu scénářů výstav zaměřených na různá témata.

Dlouho vedl kroniku města Hodonína. Město Hodonín Miloši Hynkovi udělilo Cenu za přínos hodonínské společnosti za rok 2002 za popularizaci historie města a publikační činnost.

V roce 1990 byl jmenován zmocněncem Komise Vlády České a Slovenské Federativní Republiky pro analýzu událostí z let 1968-1969 pro okres Hodonín a také v té době stál v čele okresního aktivu pro ochranu kulturních památek. V roce 1991 pomáhal založit Masarykovu společnost v Hodoníně a řadu let byl jejím jednatelem. Byl též dlouholetým předsedou Českého svazu bojovníků za svobodu v Hodoníně. Zároveň vykonával funkci vzdělavatele TJ Sokol Hodonín a měl na starostu jeho kroniku.

Miloš Hynek mnoho let vedl historické oddělení Masarykova muzea v Hodoníně a byl metodikem pro kronikářství. Konzultoval a recenzoval bezpočet studentských prací i prací kolegů. Jeho fenomenální paměť, schopnost systematicky, a přitom poutavě vyprávět ocenili všichni. Hynkovy vzpomínky zpracované v roce 2014 v rámci projektu Příběhy 20. století zveřejněné v databázi Paměti národa jsou živým a plastickým svědectvím dramatických osudů jeho rodiny za nacistické okupace.

Všichni, kdo měli tu čest s ním spolupracovat, jej charakterizují jako člověka odborně fundovaného, přitom nesmírně skromného a laskavého. Vzhledem k zdravotnímu stavu a věku však dnes již zůstává v ústraní. Rádi mu přejeme všechno nejlepší a hlavně zdraví.

Mgr. Irena Chovančíková,
ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně

Zdroj: www.hodonin.eu

Zadavatel
Hodonín

Hodonín

Hodonín je město ve stejnojmenném okrese v Jihomoravském kraji. Hodonín leží na řece Moravě 54 km jihovýchodně od Brna při hranici Moravy se Slovenskem. Žije zde přibližně 24 tisíc obyvatel. Narodil se zde 1. československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Další články od Hodonín

Pokračuje nepřetržité monitorování situace
Hodonín

Pokračuje nepřetržité monitorování situace

Dnes ráno opět zasedala povodňová komise. Na řece Moravě je setrvalý stav a nadále pokračuje monitoring řeky i situace na rameni Staré Moravy. Hlášen je pokles hladiny na řece Kyjovce. Veškeré zúčastněné složky včetně pracovníků Povodí Moravy konstatovaly, že bezprostřední nebezpečí občanům města nehrozí.
Město modernizuje parkovací automaty. Dochází k rozšíření možností platebních metod
Hodonín

Město modernizuje parkovací automaty. Dochází k rozšíření možností platebních metod

Zjednodušit možnosti plateb parkovného a umožnit řidičům větší komfort při využití parkovacích automatů je cílem zavádění nových platebních metod. Jednou z nich je forma tzv. virtuálního parkovacího automatu (VPA). Tu mohou řidiči využívat od 15. září ve všech pětadvaceti parkovacích automatech na území Hodonína. Současně došlo v srpnu také k částečné výměně automatů, kdy u deseti z nich přibyla nově možnost úhrady parkovného platební kartou. Tu mohou řidiči aktuálně využít u třinácti parkovacích automatů.
Povodňová komise opět zasedala
Hodonín

Povodňová komise opět zasedala

V podvečer 15. 9. se konalo další jednání povodňové komise, tentokrát i za přítomnosti starostů ohrožených obcí z ORP Hodonín.
Povodňová komise nepřetržitě monitoruje aktuální stav. Sešla se k dalšímu jednání
Hodonín

Povodňová komise nepřetržitě monitoruje aktuální stav. Sešla se k dalšímu jednání

Všechny složky nepřetržitě monitorují aktuální stav. V dnešních ranních hodinách se sešla povodňová komise ke svému dalšímu zasedání. V případě potřeby probíhají lokální zásahy související s odčerpáváním vody.
Povodňová komise potvrdila připravenost na velkou vodu
Hodonín

Povodňová komise potvrdila připravenost na velkou vodu

Dnes v podvečer se opět sešla povodňová komise, která monitoruje aktuální situaci v souvislosti s vydatnými dešti. Prověřila připravenost města a všech složek včetně opatření k zabránění případných škod na zdraví a majetku občanů města. V Hodoníně se v sobotních nočních a nedělních ranních hodinách očekává dosažení 1. povodňového stupně na řece Moravě. Pro případ nouze byly pro občany aktivovány krizové telefonní linky 518 316 403 a 518 316 301, které jsou v nepřetržitém provozu. Sledujte také informační kanály města: web www.hodonin.eu nebo fcb @mestohodoninoficialni a Munipolis (mobilní rozhlas), kde jsou zveřejňovány AKTUÁLNÍ informace či pokyny.
Zákaz vstupu do oblasti skařinské hráze!
Hodonín

Zákaz vstupu do oblasti skařinské hráze!

Z důvodu předpokládaných zvýšených průtoků v řece Moravě a jejích přítocích a s tím souvisejícím nebezpečím (např. pádu stromů, sesuvů půdy) povodňová komise vyhlásila zákaz vstupu do poldru „Soutok“ v oblasti od skařinské hráze až po soutok Moravy a Dyje. Jedná se o území s možným rozlivem!
Od úmrtí T. G. Masaryka uplynulo již 87 let
Hodonín

Od úmrtí T. G. Masaryka uplynulo již 87 let

V pátečním deštivém odpoledni si představitelé města položením květin u pomníku Tomáše Garrigua Masaryka na náměstí 17. listopadu připomněli již 87. výročí jeho úmrtí. Společně s nimi uctili tichou vzpomínkou památku našeho rodáka a prvního československého prezidenta také zástupci Masarykovy společnosti, Sokola, organizace Junák – český skaut i Krajského vojenského velitelství Brno. Tomáš Garrigue Masaryk zemřel 14. září 1937 v Lánech ve věku 87 let.
Na možnou situaci spojenou s přívalovými dešti se Hodonín připravuje v maximální míře
Hodonín

Na možnou situaci spojenou s přívalovými dešti se Hodonín připravuje v maximální míře

Za přítomnosti představitelů města, zástupců Hasičského záchranného sboru, Policie ČR, Městské policie Hodonín, Povodí Moravy, Tespry Hodonín, pracovníků odboru životního prostředí, útvaru krizového řízení a dalších složek 13. září zasedala povodňová komise. Ta vyhodnotila stávající situaci, a především stanovila všechna opatření s cílem zabránit případným škodám na zdraví a majetku občanů Hodonína.
Zastupitelé schválili dotační programy i minimální síť sociálních služeb na příští rok
Hodonín

Zastupitelé schválili dotační programy i minimální síť sociálních služeb na příští rok

Zastupitelé města na svém pravidelném zasedání 10. září projednali ekonomickou problematiku včetně úpravy rozpočtu a dotačních programů na příští rok, minimální síť sociálních služeb, změny v územním plánu i další záležitosti. Zabývali se i peticí občanů k zastavení kácení stromů v parku na Mírovém náměstí při jeho obnově.
Výstraha: Na Česko se ženou extrémní dešťové srážky
Hodonín

Výstraha: Na Česko se ženou extrémní dešťové srážky

Český hydrometeorologický ústav (ČSHMÚ) vydal výstrahu před očekávanými extrémními srážkami, které se nevyhnou ani Jihomoravskému kraji, a to ode dneška, čtvrtka 12. září do konce kalendářního týdne. V návaznosti na dešťové srážky se dá očekávat, že v povodí Moravy budou v následujících dnech dosaženy 1., 2. i 3. stupně povodňové aktivity. Očekává se také silný až velmi silný vítr.