Významné životní jubileum 90 let slaví 13. srpna respektovaný historik, muzeolog a nositel Výroční ceny města Hodonína za rok 2002 Mgr. Miloš Hynek. Mezi gratulanty mu přišel poblahopřát také starosta Libor Střecha. Při této příležitosti oslavenec zavzpomínal nejen na své dětství a rodinu, ale také na profesní část života, která je neodmyslitelně spjata s Masarykovým muzeem v Hodoníně. Práce v muzeu ho bavila a naplňovala, jeho profesní záběr byl však mnohem širší. Více se můžete dozvědět i v článku současné ředitelky muzea Mgr. Ireny Chovančíkové, který mu věnovala v srpnovém čísle Hodonínských listů. Panu Hynkovi přejeme hodně zdraví, spokojenosti a životního elánu.
Významné životní jubileum v letošním roce slaví známý a respektovaný hodonínský historik a muzeolog Mgr. Miloš Hynek. Narodil se 13. srpna 1934 v Plzni, ale celý život prožil v Hodoníně.
Jeho dětství zásadně ovlivnilo zapojení rodičů, významných hodonínských zubních lékařů, do protifašistického odboje, přesněji do činnosti organizace Obrana národa. Otec Václav musel počátkem roku 1940 odejít do ilegality. Matka Marta převzala jeho funkce v Obraně národa, ale posléze byla 17. září 1942 zatčena gestapem. Po pobytu ve věznici v Uherském Hradišti byla internována ve Svatobořicích u Kyjova v rámci akce E (emigrantská), byla vězněna v Brně a v koncentračních táborech Ravensbrück a Grüneberg, na jaře 1945 přežila tzv. pochod smrti. Oba rodiče se domů vrátili až v květnu 1945. O bratry Romana a Miloše Hynkovy se v Hodoníně starala babička a ke konci války její mladší sestra v Chotči u Prahy, kde si je také otec po válce vyzvedl.
Miloš Hynek absolvoval studium na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 1962, kdy úspěšně obhájil diplomovou práci Spolupráce Čechů a Slováků na Moravsko-slovenském pomezí; promoval 3. 7. 1963. Poté začal pracovat v hodonínském muzeu (nynější Masarykovo muzeum v Hodoníně) a zůstal mu věrný prakticky dodnes, třebaže je od roku 2000 na zaslouženém odpočinku. Tato kulturně vědná instituce se dokonce stala o tématem další Hynkovy diplomové práce Historie Muzea Hodonínska a jeho perspektivy, kterou završil své postgraduální studium muzeologie na Filozofické fakultě Univerzity J. E. Purkyně (Dnes Masarykovy) v Brně.
Životním tématem a zřejmě i největší odbornou láskou Miloše Hynka je dosud historie česko-slovenské vzájemnosti na moravsko-slovenském pomezí, i když jeho odborný záběr je mnohem širší. Publikoval řadu statí s touto tematikou.Autorsky se také nemalou měrou podílel na publikaci Hodonín ve válce a okupaci v letech 18939-1945, kterou město Hodonín vydalo v roce 2005, a na monografii Hodonín – dějiny města do roku 1948, vydané rovněž městem Hodonínem v roce 2008. Řada jeho statí je věnována významným osobnostem (JUDr. František Hess, Josef Klvaňa T. G. Masaryk atd.), událostem (protifašistický odboj – Obrana národa, Moravská Rovnost) či institucím Slovácka (hodonínský cukrovar, hodonínská nemocnice). Během svého působení v muzeu vytvořil řadu scénářů výstav zaměřených na různá témata.
Dlouho vedl kroniku města Hodonína. Město Hodonín Miloši Hynkovi udělilo Cenu za přínos hodonínské společnosti za rok 2002 za popularizaci historie města a publikační činnost.
V roce 1990 byl jmenován zmocněncem Komise Vlády České a Slovenské Federativní Republiky pro analýzu událostí z let 1968-1969 pro okres Hodonín a také v té době stál v čele okresního aktivu pro ochranu kulturních památek. V roce 1991 pomáhal založit Masarykovu společnost v Hodoníně a řadu let byl jejím jednatelem. Byl též dlouholetým předsedou Českého svazu bojovníků za svobodu v Hodoníně. Zároveň vykonával funkci vzdělavatele TJ Sokol Hodonín a měl na starostu jeho kroniku.
Miloš Hynek mnoho let vedl historické oddělení Masarykova muzea v Hodoníně a byl metodikem pro kronikářství. Konzultoval a recenzoval bezpočet studentských prací i prací kolegů. Jeho fenomenální paměť, schopnost systematicky, a přitom poutavě vyprávět ocenili všichni. Hynkovy vzpomínky zpracované v roce 2014 v rámci projektu Příběhy 20. století zveřejněné v databázi Paměti národa jsou živým a plastickým svědectvím dramatických osudů jeho rodiny za nacistické okupace.
Všichni, kdo měli tu čest s ním spolupracovat, jej charakterizují jako člověka odborně fundovaného, přitom nesmírně skromného a laskavého. Vzhledem k zdravotnímu stavu a věku však dnes již zůstává v ústraní. Rádi mu přejeme všechno nejlepší a hlavně zdraví.
Mgr. Irena Chovančíková,
ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně
Zdroj: www.hodonin.eu