Czech Invest··4 min

Historicky první taiwansko-český startupový Ideathon aneb výzva pro startupy, které chtějí expandovat do jihovýchodní Asie

Země, jejichž národním jídlem jsou knedlíky, pořádají první společný startupový Ideathon, aby prohloubily svou technologickou spolupráci. Česko-taiwanský ideaton proběhne v rámci delegace předsedkyně Poslanecké sněmovny, Markéty Pekarové Adamové, 24.–26. března. České startupy se potkají se svými ostrovními protějšky a odprezentují svá řešení tamějším investorům a akcelerátorům. Ty nejlepší pak svou práci představí na prestižním Smart City Summit & Expo.

Do Tchaj-peje míří historicky největší česko-taiwanská delegace, v jejímž čele stojí předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. “Česká podnikatelská delegace, která doprovází na konci března na Taiwan Markétu Pekarovou Adamovou, předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, je největší v moderních dějinách Taiwanu. Jsme velmi rádi, že se do 100členné delegace zařadí startupy a absolvují první česko-taiwanský ideathon. Těšíme se na nápady, které přispějí k rozvoji česko-taiwanských vztahů,” říká Alice Rezková, spoluzakladatelka a ředitelka Česko-taiwanské obchodní komory, analytička se specializací na ekonomické politiky zemí jižní, jihovýchodní a východní Asie.

Během návštěvy se uskuteční první startupový ideathon složený z taiwanských a českých týmů. Dumplings Hack posouvá mezinárodní spolupráci na startupovou úroveň. Ideaton je vhodný pro startupy a inovátory, kteří touží po poznání asijského teritoria a přemýšlí o expanzi na tento trh.

Organizátory akce jsou Česko-taiwanská obchodní komora společně s platformou Startup Kitchen, a hlavními partnery jsou Technologická Inkubace od Czechinvestu, fond Taiwania Capital (který nyní otevřel fond pro region střední a východní Evropy), Startup Terrace, Meet Global a Taiwan Diplomacy Digital Assocation. Startupy se mohou přihlásit do 7.3. 2023 na webové stránce akce.

Akce začne již cestou na letiště do Vídně, kde proběhne rozdělení týmů, prezentace výzev a předání základních instrukcí. Čas letu pak už týmy mohou věnovat promýšlení strategie, spánku a dalším offline záležitostem. Po přistání se pak přemístí do místního akcelerátoru, kde budou mít 36 hodin na vymýšlení a rozvinutí svých nápadů. Pomáhat jim s tím bude řada mentorů, investorů a podnikatelů.

Česko je příliš těsné pro projekt s globálními ambicemi a Taiwan je skvělá vstupní brána pro asijský trh – Dumplings Hack je tak příležitost se přijet seznámit s místními hráči. A příště tu už můžete třeba založit pobočku,“ říká Tom Cironis, ředitel Startup Kitchen.

Finální prezentace proběhne v neděli 26. 3. 2023 v Tchaj-peji. V porotě usednou Mitch Yang z Taiwania Capital, ředitel Czechinvestu Petr Očko a Pavel Diviš z Česko-taiwanské obchodní komory. Pozvání také dostala Audrey Tang, Ministryně pro digitalizaci na Taiwanu a celou akci zahájí úvodním slovem předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Nejlepší projekty pak dostanou šanci oslovit ještě širší publikum a vystoupí na Smart City Summit & Expo.

Máme připravený nadupaný program pro všechny účastníky naší delegace – a soutěžící Dumplings Hacku budou její součástí. Těšíme se na nápady, které během ideathonu vzniknou a posunou tak česko-taiwanské vztahy na nový level,” říká Alice Rezková.

Cena pro účast v mezinárodní delegaci na Taiwan je 50 000 CZK na osobu – cena obsahuje letenky, ubytování, schůzky s lokálními investory, podnikately a startupovou scénou, účast v ideathonu i účast na Smart City & Expo.

Deadline přihlášek na Ideathon a účast v tomto programu je 7. 3. 2023 a účastníci se hlásí na webové stránky akce.

zdroj: Startup Kitchen

Zdroj: www.czechinvest.org

Zadavatel
Czech Invest

Czech Invest

Agentura CzechInvest naplňuje klíčovou úlohu v oblasti podpory podnikání a investic v její komplexní podobě. Unikátní spojení regionálního, centrálního a mezinárodního působení zajišťuje integritu služeb a schopnost propojovat globální trendy s regionálními podmínkami v České republice. Jedním z hlavních cílů CzechInvestu je přeměna České republiky v inovačního lídra Evropy. CzechInvest je státní příspěvkovou organizací podřízenou Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Založen byl v roce 1992.

Další články od Czech Invest

125 startupů ze čtvrté výzvy Technologické inkubace prochází hodnocením
Czech Invest

125 startupů ze čtvrté výzvy Technologické inkubace prochází hodnocením

Projekt Technologická inkubace běží už přes dva roky. Za tu dobu se do preinkubace přihlásilo přes 1 247 startupů (stav k 17. červenci) a byly vypsány celkem čtyři projektové výzvy, do kterých bylo podáno 606 žádostí od 483 startupů. V rámci prvních tří výzev pracujeme se 137 startupy a další budeme znát po vyhodnocení žádostí z poslední čtvrté výzvy, která byla vyhlášena v květnu letošního roku.
CzechInvest spustil nový web pro podporu fintech a DLT inovací
Czech Invest

CzechInvest spustil nový web pro podporu fintech a DLT inovací

Portál a zmiňovaný program podpory je součástí Národního plánu obnovy (NPO). Vybraným inovativním firmám bude poskytnuta nepřímá podpora ve formě regulatorního testování jejich řešení, ale i businessového mentoringu, networkingu, školení a eventů.
MPO informuje vládu o průběhu příprav strategického podnikatelského parku v Dolní Lutyni
Czech Invest

MPO informuje vládu o průběhu příprav strategického podnikatelského parku v Dolní Lutyni

„Potřebné studie a veškeré přípravné práce běží podle plánu. V procesu je dopadová studie, studie protipovodňové ochrany, biologické hodnocení a celková studie proveditelnosti. Všechny budou dokončeny ještě v tomto roce,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Upozornění před podvodnými zprávami
Czech Invest

Upozornění před podvodnými zprávami

Agentura nespravuje žádné investiční fondy pro zhodnocení finančních prostředků. Pokud obdržíte podobnou zprávu či jakoukoliv nabídku od neznámého pachatele či falešné identity, v žádném případě na tyto zprávy a výzvy nereagujte a nesdílejte ani nezasílejte žádné finanční prostředky nebo osobní údaje.
Chebská průmyslová zóna II patří ke strategickým projektům Karlovarského kraje
Czech Invest

Chebská průmyslová zóna II patří ke strategickým projektům Karlovarského kraje

Zkušeností z jiných regionů indikují, že příchod strategického investora výrazně zlepší životní úroveň v regionu, poveden k růstu mezd a nové pracovní příležitosti zatraktivní region pro mladé vzdělané lidi a budou motivovat absolventy vysokých škol z Karlovarského kraje k návratu do regionu.
CzechInvest je jedním ze zakládajících členů české národní AI platformy
Czech Invest

CzechInvest je jedním ze zakládajících členů české národní AI platformy

„Platforma může pomoci s lepším využitím umělé inteligence v řadě oblastí, od vzdělávání přes soukromý sektor až po veřejnou správu. CzechInvest dlouhodobě usiluje o modernizaci české ekonomiky, včetně rozvoje umělé inteligence. Kromě spolupráce s partnery je naším klíčovým nástrojem program Technologická inkubace, ve kterém jsme v prvním roce programu podpořili na 30 AI startupů,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest Jan Michal.
Quantum Day představil aktuální trendy v oblasti kvantových technologií i vítěze mezinárodního hackathonu
Czech Invest

Quantum Day představil aktuální trendy v oblasti kvantových technologií i vítěze mezinárodního hackathonu

Vítězství si odnesl tým studentů FIT ČVUT a studenta SPŠE Plzeň s názvem Tangus, který navrhl řešení složitého problému rozpoznávání min v mořích a oceánech využitelné pro civilní nákladní lodě a námořnictvo. Druhé místo získal tým Quties, reprezentovaný studenty FIT ČVUT, s Quantum radarem jako řešením screeningových technologií v medicíně. Třetí místo získal tým Toobee, složený ze studentů z FJFI a FIT ČVUT, za projekt orbitálního úklidu s řešením pomocí kvantové optimalizace a využitím satelitů pro mechanické čištění. „My jsme ti popeláři, kteří sbírají kameny ve vesmíru,“ směje se Michael Wagner za tým Toobee. Tři vítězné týmy přijme ve čtvrtek 27. června na Pražském hradě Jaroslav Zajíček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky.
Ekonomičtí diplomaté a ředitelé zahraničních kanceláří CzechTrade a CzechInvest přiváží do Prahy nové exportní příležitosti pro české firmy
Czech Invest

Ekonomičtí diplomaté a ředitelé zahraničních kanceláří CzechTrade a CzechInvest přiváží do Prahy nové exportní příležitosti pro české firmy

Zahájení můžete sledovat živě na YouTube kanálu MPO.
CzechInvest představuje zahraničním partnerům investiční potenciál Česka
Czech Invest

CzechInvest představuje zahraničním partnerům investiční potenciál Česka

Program semináře zahrnoval vystoupení pracovníků CzechInvestu, včetně generálního ředitele Jana Michala, který zdůraznil význam zahraničních investic pro českou ekonomiku. Dále vystoupil ředitel Asociace pro zahraniční investice (AFI), který představil výhody investování v Česku, a ředitelka odboru financování z agentury API, která přiblížila možnosti financování projektů. Cílem bylo poskytnout ambasádám a komorám ucelený přehled o tom, jaké informace mohou zprostředkovat potenciálním investorům.
Americký výrobce čipů onsemi oznámil investici přes 40 miliard Kč do expanze závodu v Rožnově pod Radhoštěm
Czech Invest

Americký výrobce čipů onsemi oznámil investici přes 40 miliard Kč do expanze závodu v Rožnově pod Radhoštěm

„Čipy jsou základem moderního průmyslu. My se proto dlouhodobě snažíme posilovat českou soběstačnost v této oblasti. Investice společnosti onsemi nám dává šanci stát se evropskou čipovou velmocí a přinese i významný impuls pro rozvoj české ekonomiky v čele s autoprůmyslem, který je jeho hlavním motorem,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.